КИЇВ (QHA) -

Окупанти у Криму не припиняють переслідувати невинних жителів. Зважаючи на те, що російські загарбники залишають правозахисникам мінімальні можливості для роботи, одним із способів допомогти кримчанам захистити свої права є безкоштовні юридичні консультації через скайп, які з 2 червня запустила громадська організація КримSOS.

Її можна отримати, зателефонувавши на аккаунт у скайп: krymsos_legal.

Кореспондент QHA поспілкувався із заступником координатора ГО «КримSOS» Євгенією Андреюк про те, яким чином кримчани тепер можуть отримати правову допомогу.

QHA: Чи могли б ви розповісти, як виникла ідея проводити юридичні консультації для жителів Криму через скайп?

Євгенія Андреюк: З самого початку окупації Кримського півострова жителі Криму виявилися у своєрідній інформаційній ізоляції. У той же час кількість юридичних проблем, пов'язаних із необхідністю вести повноцінне соціальне життя, тільки зростала.

Незважаючи на це, громадська організація «КримSOS», попри те, що фізично знаходиться поза територією АР Крим, вирішила підтримати жителів Криму через надання юридичних консультацій. Як спосіб комунікації був обраний скайп, який є зручним і більш-менш відповідає вимогам безпеки і анонімності, які є дуже важливими факторами.

Наша активність спрямована не тільки суто на консультування. Таким чином, «КримSOS» намагається морально підтримати жителів Криму, показати, що про них не забувають і вони потрібні українській державі і суспільству. Також консультування потенційно може стати основою для поліпшення розуміння ситуації у Криму, адже проблеми Кримського півострова, на жаль, не вичерпуються численними і жорстокими порушеннями прав людини, наявні безліч проблем побутового рівня.

QHA: У яких сферах ви надаєте юридичну допомогу?

Євгенія Андреюк: Особливість нашого консультування полягає в тому, що ми намагаємося не обмежуватися певним колом тем. Фактично людина може звернутися до нас з будь-яких юридичних питань, включаючи питання цивільного, господарського, адміністративного характеру, питання щодо соціального забезпечення. Звичайно ж, проблема порушень прав людини, зокрема кримінального переслідування, важливі для нас.

QHA: Чи були раніше схожі ініціативи?

Євгенія Андреюк: Дана ініціатива, згідно з наявною у нас інформацією, є унікальною в тому, що вона повністю сфокусована виключно на жителях АР Крим. Для консультування внутрішньо переміщених осіб та інших уразливих категорій громадян України існують інші ініціативи. Втім, варто зазначити, що навіть наша організація раніше проводила консультації жителів Криму в соціальній мережі Facebook або за допомогою електронної пошти. Втім, це була менш організована ініціатива.

QHA: Які у вас виникають труднощі в роботі з кримчанами, що перебувають в окупації?

Євгенія Андреюк: На поточний момент труднощі виникають через те, що кожне питання є юридично складним. Для відповідей необхідно оперувати як українським законодавством, законодавством РФ, так і місцевими регуляторними актами. Також певною перепоною є повна відсутність взаємодії з місцевою владою, які дуже часто є винуватцями юридичних проблем наших заявників. Щодо іншого, на даний момент ми не зустріли таких труднощів, які б не дозволяли нам вести консультування.

QHA: Чи виникають у вас проблеми з довірою? Адже існує певний психологічний бар'єр, коли людина спілкується не прямо, а через інтернет.

Євгенія Андреюк: Ви знаєте, немає, все навіть навпаки. На даний момент ми відчуваємо виключно подяку і підтримку даної інціативи з боку заявників.

Консультування через інтернет пов'язане з більшою анонімністю (що повністю влаштовує і вітається нами), яка заспокоює наших заявників і дозволяє спокійно ділитися інформацією і вирішувати власні проблеми.

QHA: Якщо вірити вашому сайту, ви почали консультації з цього місяця. Чи є успіхи?

Євгенія Андреюк: Так, інформація з сайту вірна. На даний момент з нами зв'язалися близько 20 заявників. Звісно ж, на початковому етапі ми потребуємо інформаційної підтримки і сподіваємося, що кількість заявників стане набагато більшою.

QHA: Що б Ви хотіли сказати наостанок?

Євгенія Андреюк: Крим — це Україна. Дякую Вам за увагу до нашої ініціативи. Зараз вона особливо цінна!

Спілкувався Роман Кот

QHA