МАРІУПОЛЬ (QHA) -

Цикл зустрічей з громадськими активістами і журналістами Донецької та Луганської областей та творцями сайту «Доступ до правди» продовжився в Маріуполі. Сайт був створений завдяки зусиллям громадської організації «Центр UA», і її представники вирушили в тур по містах України, щоб допомогти жителям отримувати відповіді та зв'язок від представників влади. Головною метою проекту є вироблення механізму поліпшення доступу громадян до публічної інформації.

У Маріуполі зустріч проходила у форматі круглого столу, в якому брали участь журналіст і редактор «Доступу до правди», журналіст «Громадське.UA» Анастасія Станко та юрист Олександр Бурмагін. Вони розповіли про принципи та основні переваги закону «Про доступ до публічної інформації», які активісти можуть використовувати для досягнення завдання. Також спікери торкнулися теми журналістських розслідувань та власного досвіду в цій сфері. За час роботи сайту завдяки йому було подано 14 000 успішних запитів на доступ до публічної інформації.

Леся Ганжа розповіла про сайт «Доступу» та особливості його функціонування:

— Переваги створеного нами сайту видно неозброєним оком: тут у вас з'являється особистий кабінет і відсортовані запити, також тут є стандартна форма запиту, яку залишається тільки заповнити та натиснути на кнопку «Відправити». Але відправити запит легко, а отримати на нього змістовну відповідь набагато складніше. Ми не юристи, але можемо допомогти говорити з адресатом на одній мові та навіть оскаржити відповідь, що некоректно була надана, отримати нову і більш змістовну. Також важливо розуміти, для чого вам потрібна ця відповідь, а це вже половина справи.

На питання з залу, навіщо потрібен доступ до публічної інформації простим людям, які не є журналістами, Анастасія Станко відповіла так:

— Багатьом здається, що інформація потрібна тільки журналістам і якимось діячам, а не простим громадянам. Це помилка, насправді кожен із вас може дізнатися інформацію про те, куди поділися гроші в селі або місті, куди перерозподілено бюджет і так далі. Звичайні люди за допомогою такого доступу можуть домогтися дуже важливих для себе речей. Наприклад, Сергій Андрушко створив фільм про те, як в селі Полтавської області його звичайні жителі домагалися автобуса. Це село знаходиться далеко, а автобуса просто немає, і у людей немає способу дістатися до найближчого міста. І вони писали запити, цікавилися, куди пішли гроші та чому автобусного маршруту більше немає. У результаті селяни домоглися свого, і автобус знову був запущений.

— Настя, а у вас були подібні успішні історії в журналістській діяльності?

— У нас є складна історія листування зі Службою безпеки України, яка тягне не на один том. СБУ з усіма складно спілкується, а особливо з нами. Напевно, з нами складніше за всіх, тому що зараз ми розробляємо тему полонених на українських землях у нелегальних в'язницях. Є люди, які вийшли з подібних місць позбавлення волі, і там вони провели більше одного року. Вони повідомляють, що сиділи там без прямих звинувачень, без заведення справи, їх родичам не повідомляли, де вони перебували і так далі. У нас є інформація про те, що і в Маріуполі на колишньому аеродромі також тримали людей під наглядом незаконно. Ми вирішили розібратися в цьому питанні.

І правильно робили! Їх треба взагалі закопати було! — пролунав голос із залу.

Анастасія Станко:

— Ну, це не ми повинні вирішувати, а вину затриманого повинен довести суд, — прокоментувала вигук Настя. — У цих полонених не було адвокатів, рідні не могли нічого вдіяти, а кримінальні справи не велися і не дійшли до суду. А тепер СБУ просто стверджує, що нікого не затримувало, і подібних історій у них не було. По суті, це зараз йде обман населення і мова йде про неправову державу. Ми вимагали відповідей на запит по Харкову і подібних випадків там. Спочатку нам відповіли, що слідчий ізолятор у місті не працює, але люди, яких ми опитували, стверджують, що їх тримали саме там. І у них є точні тому докази, які складно ігнорувати. Потім ми запитували СБУ про конкретних людей, які були затримані. Прізвище одного з них називали на брифінгу рік тому, але тепер у відповіді на наш запит вони кажуть, що такого не було, а усним брифінгам довіряти не варто. Нібито у них немає інформації про таку людину, а сказана раніше інформація — це не їх рук справа, а колишніх керівників СБУ області. Пізніше вони відповідають, що просто так нікого не утримують і подібних випадків не було. Здається, що наші запити виявилися неуспішними, але це не так. Завдяки їм СБУ почала розслідування про незаконне утримання людей у Харківській і Донецькій областях. Уже йдуть допити співробітників СБУ, і ми сподіваємося, що справа буде доведена до кінця.

— Я — переселенка, і у мене питання більше не до військових і СБУ, а до поліції. Коли ще не було нової поліції, у мене трапилася неприємна історія з міліцією. Її співробітник перевищив свої повноваження і звинуватив мене, а потім навіть штовхнув. Але моя заява була проігнорована. Як бути?

Анастасія Станко:

— Особисто у мене є історії про колишніх «беркутівців», які стояли на Майдані в лютому 2014 року. Ця справа була досить ефективною. Ми написали запит до Нацполіцію та поцікавилися, чи відсторонені ці люди (конкретні прізвища) від роботи і чи продовжують взагалі працювати в структурі. Нам відповіли, що вони не відсторонені, але також поцікавилися, чи є у нас якась важлива інформація про них. Ми надали інформацію, на підставі якої Нацполіція відсторонила від роботи даних співробітників і затримала їх для попереднього розслідування. Ці люди стріляли свинцевими кулями замість гумових, і вони повинні бути покарані.

— А як ми можемо вплинути на політиків простими запитами?

Анастасія Станко:

— Нещодавно Арсен Аваков сказав, що злочинність у регіонах, де живуть переселенці, зросла. Але коли він це сказав, він не спирався на якісь цифри. Зростає злочинність через переселенців або з якоїсь іншої причини? Тоді він своїми словами образив багатьох. І ми відправили свої запити, щоб він навів конкретні цифри або ж вибачився. Протягом трьох тижнів ми чекали відповідей від прокуратур областей, і в них було вказано, що не ведеться ніякої статистики щодо зростання криміногенної обстановки в зв'язку з переселенцями та їх кількістю в різних областях. Після отримання запитів і наших зусиль Арсен Аваков публічно зробив заяву, що зростання злочинності пов'язане не з переселенцями, і що взагалі самі переселенці стають жертвами.

Скажіть, а випадки утримування людей у підвалах та інших місцях – вони траплялися під час війни і конфлікту?

— Так, це все випадки, які стосуються сепаратизму, війни і військового конфлікту. Але ми не судді і не прокурори, тому не можемо сказати, що таким людям можуть інкримінувати та як їх утримувати. Але тут йдеться не про те, чи винні вони, а про форму їх утримання. Чомусь нібито правова країна Північна Корея веде себе подібним чином, і ми її засуджуємо. Та й в «ДНР-ЛНР» теж тримають людей у підвалах, тоді чому ж ми відрізняємося від бандформувань?

—А є якісь загальні правила для складання запитів?

Олександр Бурмагін:

— Наш сайт створений для того, щоб полегшити це завдання — надати типову форму складання запитів. Але дуже важливо правильно складати запити, коректно прописувати в них кожне слово. Наприклад, було у нас кілька запитів до СБУ, на три з яких обласні представники служби відповіли, а на останній попросили коректно переписати запит і замість слова «справа» написати «виробництво». Тільки після цього наш запит отримав коректну відповідь. Іноді здається, що державні органи над тобою знущаються і відповідають з іронією. Потрібно мати терпіння, щоб правильно поставити на місце кожне слово, і тоді ви отримаєте бажану відповідь на них.

Галина Балабанова

QHA