КИЇВ (QHA) -

Республіканська партія США завжди вважалася прихильниками України, хоча її представник-переможець Дональд Трамп чомусь отримав репутацію не надто великого українського симпатика. А його непередбачуваність ставить питання і виклики не лише перед Америкою, але й перед рештою світу. Про наслідки несподіваного обрання республіканця Дональда Трампа президентом США, вплив його на ситуацію у світовій, українській та російській економіках у бліц-інтерв’ю QHA розповів спеціаліст відділу продажу боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

— Пане Сергію, світові ринки вже відреагували падінням на нового американського президента, так само впали ціни на нафту. Чи відреагував на цю подію український ринок і які наслідки може очікувати економіка України?

— Безумовно, такий результат президентських виборів в США негативна подія для всієї світової економіки, тому українські ринки вже відреагували впали як єврооблігації, так і ринок акцій. І стосовно єврооблігацій це дуже показово.

Найголовніше: коли прийшов Трамп  значно виріс рівень ризику у світовій економіці. Оскільки новий президент США  непередбачуваний, і це лякає інвесторів, які не можуть зрозуміти його політику. Також негативом є політика протекціонізму, яку він проповідує, буде впливати на розвиток всієї світової економіки: падатиме світова кон’юнктура, відповідно зростання світового ВВП загальмується.

В таких випадках завжди відбувається відтік капіталів з ризикових країн до менш ризикових. Україна є ризикованою країною, і відповідно ми зіткнемось з відтоком певного капіталу.

Позитивна новина для українців полягає в тому, що інвестицій, які могли б втекти, в країні практично немає. Відповідно це визначить те, що тиск на гривню, наприклад, буде мінімальним. Він буде, але мінімальним, просто тому, що нема кому тиснути багато.

— Чи можна прогнозувати, як обрання Трампа вплине на надання фінансової допомоги з боку США, зокрема стосовно виділення грошей у бюджеті-2017 США для потреб України?

— Прогнозувати такі речі ми звідси з Києва не можемо, оскільки багато в чому це залежить від того, що в голові у Трампа. 

З одного боку, є Трамп, який вважався не дуже приємним для України суб’єктом. А з іншого боку — він все ж таки представляє Республіканську партію, яка завжди була активнішою у підтримці України. Висловлювати якісь припущення тут складно.

— Тобто Ви прогнозуєте негатив у світовій економіці і відтік капіталів з України. Що в цій ситуації можна порадити українській владі?

Єдиний варіант для України це продовжувати реалізовувати реформи. Зараз ситуація свідчить про те, що у нас не буде можливості позичати на відкритому ринку, де Україна планувала позики як альтернативу МВФ. Зараз це неможливо, зараз треба робити реформи, причому ми зіткнемось із жорсткішими вимогами до реалізації реформ з боку МВФ.

Найменше, що мають зрозуміти наші можновладці  зараз жодної альтернативи МВФ в України вже немає.

— А який вплив справить прихід Трампа на економіку Росії?

 Зараз ринки в Росії ростуть і радіють. Але в принципі для російської економіки це теж негативний сигнал. Оскільки так само, як і Україна, Росія є ризиковою країною, і так само вона страждатиме від загальної політики США і, власне кажучи, від загальмування зростання світової економіки.

Але є одне «але»... Якщо раптом Путін зможе домовитися із Трампом і санкції будуть зняті, то, безумовно, це все позитивно позначиться на російській економіці. Наскільки висока вірогідність цього сказати важко.

— У своїй передвиборчій програмі Трамп взяв слоган «Зробимо Америку знову великою», водночас президент РФ також марить величчю Росії.  Виходячи з таких посилів, яке співіснування двох великих країн можна прогнозувати?

 Це риторика, яка не має особливих наслідків і сенсу  те, що говорить собі Путін, і те, що говорить собі Трамп.

Питання в іншому. В тому, що Трамп  волюнтарист, він несистемна людина, і тому є ризик якихось сепаратних домовленостей з (РФ), на які не давала «добро» американська еліта. У рамках цих домовленостей є ризик, що «волюнтарист» Трамп домовиться з «монархом» Путіним. Але я не вважав би, що зараз ця вірогідність становить 100 відсотків.

— А якщо відбудеться охолодження відносин між Росією і США?

— Якщо вони увійдуть у якийсь клінч, то реакція Трампа буде безумовно різкішою, ніж реакція Обами. Але для цього вони мають увійти в цей клінч, вони мають почати домовлятися про щось і не домовитись.

Спілкувалася Тетяна Іваневич

QHA