КИЇВ (QHA) -

«Уявляєте, так моря і не побачив», — зітхає Марк Захарович після нашої двадцятихвилинної бесіди. Відразу після закінчення чергового засідання адвокат приїхав до Києва. Інтерв'ю та зустрічі у нього розписані буквально погодинно.

З Марком Фейгіним ми говорили, звичайно ж, про справу Ільмі Умерова, в якій він після виведення Миколи Полозова залишився головним захисником.

Ваш колега, відомий правозахисник і дисидент Олександр Подрабінек у Фейсбуці дуже барвисто описав хід судового засідання з новим, м'яко кажучи, безграмотним прокурором.

— Прокурор зачитувала свідчення у справі, і вони, звичайно, феєричні, тому що вона весь час плутала терміни, що містяться в протоколах. Людина просто не знає, що таке скріншот. Люди є різні, але це демонструє абсолютну незанурену сторону звинувачення в матеріали справи. Це дуже нагадує, що справа дійсно було зготована в управлінні ФСБ. Відповідно, таке складається враження, що прокуратура сама по собі не в змозі повноцінно підтримувати обвинувачення. Чому вони, власне, і поміняли прокурора. Той взагалі мовчав. При допиті свідків обвинувачення у справі він не поставив жодного питання. Нам довелося зруйнувати всю картину доказів. Прокурора змінили в надії на те, що нова співробітниця буде працювати краще. Я поки не бачу радикальних змін. Так що я вважаю, що з процесуальної сторони в цій справі змагатися ні з ким. Якщо говорити про чистий закон, то тут невинуватість Ільмі Умерова повністю доведена.

Та те, що вони називають стенограмою виступу Умерова, є просто-напросто творчим перекладом перекладача Салятудінова. Ми плануємо його в найближчу середу допитувати. Хочу нагадати, переклад — зовсім не те ж саме, що стенограма. Наше завдання — у кінцевому підсумку після допиту і огляду матеріалу зажадати постанови нової експертизи з кримськотатарської мови — з оригінального виступу Умерова, в якому, звичайно, ніяких закликів не міститься, а міститься думка Ільмі-аг'а. Будь-яка людина має право вважати, що Крим — це Україна і його можна повернути до складу України, і в цьому немає ніякої кримінальної складової.

Які підводні камені можуть виникнути?

— Тут уже не може бути секретних свідків, тому що вони не заявлені в обвинувальному висновку. Ми вичерпали список свідків звинувачення, він закінчується перекладачем. Але якщо раптово вони захочуть когось ще допитати, то повинні будуть обґрунтувати, чому раніше не виникало такої потреби.

Вони вважали, напевно, що після усунення Полозова з цієї справи в якості адвоката вичерпається їх проблематика, пов'язана із захистом.

Тоді справу можна виграти? Як ви вважаєте?

— Виграти не можна, тому що суд у Росії — це не суд, який за оцінкою доказів приймає справедливе законне рішення. Цього немає у політичних справах взагалі. Але ось змінити покарання з умовного на штраф, наприклад, — це дуже навіть можливо. А для них це комфортно.

Процесуальна робота — зрозуміла і прозора. Я, крім іншого, підготував рецензії кращих лінгвістів Росії, які в пух і прах розклали так звану експертизу Іванової. Тобто тут все зрозуміло.

Але виправдати — це для них революція. Тому розраховувати на це не доводиться.

Днями Вас внесли до реєстру українських адвокатів, з чим Вас вітаю. Але от цікаво, навіщо потрібен був такий крок? Як процесуально він може допомогти Вашим підзахисним?

— Власне кажучи, цю ж процедуру пройде мій колега і друг Микола Полозов. Для чого це потрібно? Щоб безпосередньо отримувати докази з цих справ безпосередньо в Україні, тому що мої підзахисні, і Ільмі Умеров, і Роман Сущенко — громадяни України. Деякі питання пов'язані безпосередньо з українськими відомствами.

Наприклад, у справі Ільмі Умерова суддя Кулішов є громадянином України. Він вважає, що це не так, але він — громадянин України, адже його ніхто не позбавляв громадянства. Тобто він продовжує залишатися в стані двох громадянств. Але за російським законом він не може здійснювати функції судді, оскільки він не має права мати інше громадянство, а він його має. Він повинен був повністю пройти процедуру позбавлення громадянства і тільки тоді міг би стати суддею. В Україні проти нього порушена справа за держзраду.

Для того, щоб отримати документи і процесуально в належному вигляді долучити їх до справи, я повинен мати статус іноземного адвоката в українському реєстрі.

Розмовляла Медіне Аєдінова

ФОТО: інтернет

QHA