КИЇВ (QHA) -

Ігор Гриб, батько Павла Гриба, який незаконно затриманий ФСБ Російської Федерації, розповів журналістові Едуарду Солодовнику в ефірі Радіо Hayat про затримання сина на території Білорусі, створення громадського об’єднання «Родичі політв’язнів Кремля», а також про захист політв’язнів.

Радіо Hayat: Я знаю, що у вас є певні новини щодо консулів.

Ігор Гриб: Коли Павло був затриманий, у правозахисному списку політв’язнів він був 49-м. На сьогодні їх вже 66 – і це за два місяці. Тобто ми бачимо тенденцію до зросту.

За ці два місяці, поки мій син перебуває в Слідчому ізоляторі Краснодарську, куди він був вивезений із Білорусі, ми як батьки писали у всі можливі інстанції, зверталися до всіх можливих можновладців як в Україні, так і за кордоном. І, на жаль, хочу констатувати, що результату немає.

Враховуючи стан здоров’я Павла, те, що він є інвалідом з дитинства, що потребує медикаментозного лікування, дієти, ми можемо зробити висновок по тому відвідуванню нашого консула, що стан здоров’я Павла не покращився, медикаментів російська сторона не дає. Йому прописали ліки, які йому не просто не допомагають, а ще й шкідливі, тому Павло від них відмовився.

Радіо Hayat: Я чув, що лікарі змушують його приймати ті ліки.

Ігор Гриб: Було звернення нашого адвоката Євгенії Закревської до Європейського суду з прав людини стосовно того, щоб розглянути доречність перебування Павла під вартою. На цій підставі наші українські лікарі їздили в Краснодар з метою відвідати Павла. Але російська сторона зробила все, щоб не допустити медиків до Павла, щоб вони не змогли його оглянути, і навіть не дослухалися до порад лікарів, які розбираються в цій хворобі. Адже в Павла хвороба дуже специфічна, далеко не кожен лікар знає, як діяти. Ця хвороба пов’язана з катастрофою на Чорнобильській АЕС, вона з народження. Тому ненадання медичної допомоги може призвести до фатальних наслідків.  

Радіо Hayat: Ви казали, що Уповноважений з прав людини пані Лутковська зверталася до своєї колеги в Росії, але результату теж немає?

Ігор Гриб: Так, наскільки мені відомо, було п’ять звернень до омбудсмена РФ, але жодної відповіді на ці звернення не було. Тобто Російська Федерація ігнорує всі звернення.

Радіо Hayat: Що ми можемо сказати підліткам-чоловікам, які теж можуть потрапити в таку ситуацію? На якому етапі можна уникнути такого лиха?

Ігор Гриб: Мій син познайомився з дівчиною в Інтернеті, і в цьому немає нічого поганого. Питання в іншому – як можуть бути використані ці спілкування спецслужбами Російської Федерації.

Радіо Hayat: Він в соцмережах спілкувався з дівчинкою?

Ігор Гриб: Спочатку «ВКонтакте», потім в «скайпі».

Радіо Hayat: Тобто наш президент недаремно закрив доступ до мережі ВКонтакте?

Ігор Гриб: Так, не даремно. Той же варіант зі скайпом. Всі ці мережі відслідковуються. Тому треба берегтися. Особливо, зважаючи  на статистку, згідно з якою видно, як наші громадяни їздять в Російську Федерацію. В мене є певні цифри. Наприклад, в порівнянні з минулим роком чисельність громадян, які їздили в Російську Федерацію, значно збільшилася за даними прикордонної служби. Якщо в минулому році їздили 4,5 мільйона людей, то в цьому році вже 5,7 мільйона. Це шалені цифри. Я не знаю, як ті люди не бояться. Адже наших громадян там теж затримують. І, як показує практика, Російська Федерація не повідомляє про їх затримання. Тому ми знаємо про 66 політв’язнів, а насправді їх набагато більше. Крім того, росіяни можуть порушувати справи не тільки з політичних міркувань, а, наприклад, за зберігання наркотиків. Таким чином людей засуджують в Росії, і вони там сидять у тюрмах.

 

Радіо Hayat: Ви казали, що випадок з вашим сином – це певний прецедент, адже його затримали на території Білорусі.

Ігор Гриб: Так, всі наші політв’язні затримані або в Криму, або на території Російської Федерації. Так от Павло – єдиний, кого затримали на території третьої країни. Він поїхав в Білорусь, був затриманий невідомими людьми, які наділи йому мішок на голову, вивезли в ліс і передали іншим невідомим людям. Виходить, що нашим громадянам, перед тим, як їхати в Білорусь, теж потрібно замислитися, чи варто туди їхати, чи не трапиться з ними таке лихо, як з моїм сином.

Радіо Hayat: Білорусь теж перетворюється на небезпечну для нас країну?

Ігор Гриб: Між Білоруссю і Росією є відповідні угоди, також в них діє спільне законодавство і є спільна база людей, які перебувають у розшуку. Коли я їздив шукати сина в Гомель, то побачив, що мій син знаходиться в розшуку ФСБ по Краснодарському краю. І в нас діяла така спільна база з Росією та Білоруссю. Зараз, звісно, ми з неї вийшли.

Радіо Hayat: В Криму теж багато політв’язнів, люди не згодні з позицією, що Крим – це не Україна, і хочуть, щоб на півострів повернулися всі міжнародні норми, які Росія порушила. Ви слідкуєте за цією ситуацією?

Ігор Гриб: Так, звісно. Нами створене громадське об’єднання «Родичі політв’язнів Кремля». І в цю групу входять родичі політв’язнів, які були затримані в Криму. Вже 4 роки триває гібридна війна, збільшується чисельність таких в’язнів, проте держава дуже нерішуче реагує на ці виклики сьогодення. В Україні не існує якогось спеціального органу, який би займався в’язнями, затриманими за політичні статті. І ми постійно вимагаємо створення державного органу, який би мав повноваження і відповідне фінансування, щоб займатися справами наших громадян, що перебувають за гратами Кремля.

Радіо Hayat: Чи спілкувалися ви з Іриною Геращенко?

Ігор Гриб: Спілкувалися і з Іриною Геращенко, і з іншими політиками. Всі вони на словах обіцяють допомогти, але все в межах компетенції. Ірина Геращенко працює в Мінському форматі, і займається питаннями цього формату. Хто може займатися моїм сином, який затриманий на території Білорусі, і вивезений на територію РФ? В чиїй він компетенції? В нас немає такої державної інституції. І якби родичі політв’язнів самі не бігали, не писали, не вимагали, то ми б і не знали, де наші близькі нараз знаходяться. І ми – той основний двигун по звільненню цих політв’язнів. Наприклад, нещодавно нами був написаний лист Генеральному секретарю ООН.

Нам би хотілося, щоб Україна піклувалася за своїх громадян так, як спілкуються Сполучені Штати Америки, Ізраїль, де за одного громадянина піднімається армія. Треба за наших бранців Кремля боротися, треба виходити на російську сторону, постійно пропонувати якісь обміни, а цього немає.

Радіо Hayat: Є приклад обміну Афанасьєва, Солошенка, Савченко. Що потрібно зробити, щоб цей процес продовжувався? Потрібно, щоб вже було рішення російського суду?

Ігор Гриб: В нас ніхто цим процесом не займається. Останні обміни були два роки тому.

Радіо Hayat: По суті, це питання Лутковської, адже вона має відстоювати права людини.

Ігор Гриб: Треба уважно почитати, чим займається Уповноважений з прав людини в Україні. Лутковська не повинна займатися політв’язнями. Перейматися вона може, але вести перемовини, аналітичну роботу, робити супровід, надавати матеріальну допомогу, добиватися надання медичної допомоги вона не може. От написала вона п’ять листів до своєї колеги в Російській Федерації, а відповіді немає.

 

Радіо Hayat: На вас виходили якісь російські представники?

Ігор Гриб: Ні, ніхто не виходив. Єдине, що мною було написано звернення в усі органи російської влади, включаючи Путіна, МЗС Лаврова, прокуратуру, і я отримав відповіді, що зараз справа в процесі, тобто просто відписки.

Радіо Hayat: Чи була відповідь з Адміністрації президента України?

Ігор Гриб: Так, є відповідь, але вона аналогічна російській – мій запит відправлений до служби, в чиїй компетенції це питання. А в чиїй це компетенції? В нічиїй.

Радіо Hayat: Президент з вами не зустрічався?

Ігор Гриб: Ні зі мною, ні з родичами інших політв’язнів. Хоча ми пропонували цю зустріч. Але ми будемо намагатися достукатися до нього, щоб прийшло розуміння, що потрібно створювати відповідний орган.

Радіо Hayat: Навіщо затримання цих політв’язнів потрібно Москві?

Ігор Гриб: Коли є силовий орган, він повинен довести, що недаремно отримує гроші. Тому була «блискуче» проведена операція по затриманню мого сина.

Радіо Hayat: В чому звинувачують вашого сина?

Ігор Гриб: Його звинувачують в тому, що він з цією дівчинкою, з якою переписувався, збирався підірвати випускну лінійку в школі, в якій вона вчилася, для дестабілізації ситуації в Росії. Тут навіть коментувати немає чого.

Радіо Hayat: Павло навчався в Києво-Могилянській академії?

Ігор Гриб: Так, навчався, але в силу певних обставин залишив навчання, і готувався до операції. І буквально за два дні до викрадення ми провели йому останнє обстеження, готуючись до того, щоб у вересні робити операцію.

Радіо Hayat: Коли Павло зустрівся зі своєю дівчиною в Білорусі, вона була з мамою. А ви знали, що він туди їде?

Ігор Гриб: Так, ми знали, правда, пускати не хотіли. Проте хто знав, що так може трапитися, він же не був на сході країни, не служив в Збройних силах. Не було жодних провокуючих дій, крім дописів в Інтернеті. Але і це не зупинило спецслужби Росії і Білорусі.

Радіо Hayat: Нещодавно в парламенті обговорювався законопроект по соціальному захисту політв’язнів. Можливо, в цей законопроект потрібно додати і створення того державного органу, який буде займатися питаннями політв’язнів?

Ігор Гриб: Так, але для цього потрібна політична воля та зацікавленість наших можновладців, яких ми з вами обираємо.

Цей орган не створюються вже четвертий рік. Чому? Можливо, є якісь підводні камені або домовленості, про які ми не знаємо.

Радіо Hayat: Коли ви останній раз спілкувалися з сином?

Ігор Гриб: 24-го серпня, саме на День Незалежності.

 

Радіо Hayat: І вам зараз не дають з ним спілкуватися ні скайпом, ні телефоном?

Ігор Гриб: Телефоном або скайпом – ні, але адвокат передав, що можна написати листа. Ми написали з дружиною листа, відправили, і сподіваємося, що від Павла прийде відповідь. Наступного тижня буде суд по нашій апеляційній скарзі щодо міри утримання. І ми плануємо, щоб дружина поїхала в Краснодар, адже мені не можна їхати до Російської Федерації, мені вже передали привіт, що мені там з’являтися не бажано. Тому нехай поїде дружина, підтримає Павла. І тут я хочу подякувати Міністерству закордонних справ, яке посприяло цьому і пообіцяло допомогу у вигляді консульського супроводу під час поїздки дружини до Павла.

Джерело: Радіо Hayat

QHA