КИЇВ (QHA) -

QHA: Скільки кримськотатарських класів діє у Генічеському районі?

Гульнара Бекірова: У нашому районі навчаються 6 тис дітей. З них 742 учня пішли у перший клас. Компактно кримські татари у нас проживають на території семи селищних рад. Це Новоолексіївка, Генічеськ, Партизани, Стрілкове, Щасливцеве, Новотроїцьке та Азовське.

У партизанській загальноосвітній школі навчається 411 дітей, з них 113 кримських татар. За бажанням батьків, до першого класу пішли 52 учні, з них 14 дітей кримських татар і змішаних шлюбів. 11 дітей пішли до класу з кримськотатарською мовою навчання. У Партизанах маємо перший клас з кримськотатарською мовою навчання і факультативну групу.

У Новоолексіївській першій школі ми відкривали групу з кримськотатарською мовою навчання, вона себе виправдала стовідсотково, тому сьогодні 24 дитини пішли вже до другого класу.

У Новоолексіївській другій школі навчається 500 дітей, з них 70 кримських татар. Там ведеться факультативне навчання (кримськотатарською мовою — ред.). Цього року буде дві групи: 1 – 5 і 5 – 9 класів. Факультативне навчання існує також у Щасливцевому, Стрілковому і Генічеську. В останньому також є два дитячих садки, де функціонують групи з кримськотатарською мовою навчання. Це заклади дошкільної освіти “Івушка” і “Джерельце”. Ми відкрили їх у 2015 і 2017 роках.

Сьогодні (3 вересня — ред.) ми також розмовляли у Фрунзинській школі (с. Фрунзе у рамках декомунізації в травні 2016 року перейменували на с. Азовське — ред.), я привозила молодого вчителя і він, дай боже, викладатиме там факультативні уроки. Це будуть діти 1 – 4, 5 і 9 класів.

QHA: Чи достатньо підручників для навчання кримськотатарською? Де і за чиї кошти друкуються ці підручники?

Гульнара Бекірова: На сьогодні у нас, нажаль, немає підручників. Звичайно, першокласники навчатимуться за новим державним стандартом початкової освіти. Але протягом першого півріччя заклади освіти мають самостійно обрати підручники для першого класу. Зараз вони друкуються за державний кошт і вони будуть, ми їх чекаємо. Думаю, до кінця місяця вони надійдуть. У цьому році ми мали можливість особисто оголошувати тендери і обирати постачальників.

QHAЯка ситуація з викладачами для кримськотатарських класів і груп?

Гульнара Бекірова: На сьогодні вони є, але нам потрібні ще вчителі початкових класів і дошкільних закладів. Сьогодні кримськотатарська на другому плані. Так не має бути. Не буде мови — не буде народу і Батьківщини, тому нам потрібно посилено працювати над цим. Ми плануємо виходити з пропозиціями, щоб до нас приїздили люди. У нас лише одна школа, яка забезпечена вчителями — Новоолексіївська, тому потрібно збільшувати кількість вчителів, які можуть навчати кримськотатарською.

Разом з тим, нам необхідні методичні рекомендації. Вже другий рік ми пишемо, які нам потрібні книги та інші матеріали. Нажаль, це ще не працює стовідсотково. Частину з них нам привезли з Криму, і до сьогодні дещо передають. Нам також віддали все, що було на складах у Києві: художню літературу, казки, підручники, але цього недостатньо.

QHAЧи є інші проблеми для розвитку освіти кримськотатарською мовою?

Гульнара Бекірова: Сьогодні все, що потрібно, є на місцевому рівні. Кожна селищна чи сільська рада має можливість допомогти з власного бюджету. У нас сьогодні працює спеціальна державна програма, яка дозволяє підсилити матеріально-технічну базу, і ми сприятимемо цьому й надалі.

QHAЯк планується розвивати освіту кримськотатарською?

Гульнара Бекірова: У Новоолексіївській школі №2 вже три роки працює факультатив. У майбутньому потрібно набирати першокласників до класів з кримськотатарською мовою. Те ж ми плануємо зробити у Партизанському і Азовському, але знову ж таки, для цього нам потрібні нові вчителі.

Інтерв'ю провів Роман Кот

QHA