КИЇВ (QHA) -

— В очікуванні так званих виборів в анексованому Криму, по суті відбувається примушення електорату до нового строку царювання Путіна, — акцентував під час інтерв’ю для радіо «Хаят» директор інституту публічної політики та консалтингу Сергій Биков.

Радіо Hayat: Пане Сергію, 18 березня цього року на території анексованого півострова мають відбутися так звані вибори Президента РФ. Які геополітичні та інші наслідки проведення цього заходу матиме Україна?

Сергій Биков: Це далеко не перші вибори, які проводяться на території анексованого Криму, де нещодавно обиралися нині діючі члени Державної думи Російської федерації, федеральних зборів. Також тут були проведені місцеві вибори. Відповідно, можна бути впевненим, що вибори 18 березня таки будуть проведені на території анексованого півострова.

Щодо міжнародної оцінки факту проведення цих виборів, ключовим тут є засудження проведення вказаного заходу в Криму з боку Європейського союзу. Причому, не з боку окремих держав, які входять до складу ЄС, а від офіційного Брюсселю. Хоча, можна очікувати, що певні європейські політики приїдуть на ці вибори у якості наглядачів, щоб спостерігати за процесом виборів, але офіційна позиція ЄС від цього не зміниться. Вона полягає у невизнанні виборів та засудженні їхього проведення.

До речі, що стосується дати проведення виборів, то її обрали невипадково. Насправді вибори мали відбутися на сім днів раніше — 11 березня, але оскільки на 18 березня заплановано урочисте відкриття Керченського мосту, були внесені зміни до законодавства, що дозволило формально змінити дату проведення виборів Президента РФ.

Радіо Hayat: Додам, що 4 роки тому — саме 18 березня 2014 року, в Криму був проведений псевдореферендум стосовно юридичної приналежності півострова, результати якого практично не визнані у світі…

Сергій Биков: Дякую, що нагадали. Відзначу, що березневі вибори цього року мають деякі відмінності від минулих, оскільки відкріпні талони не діятимуть. Хоча виборці РФ отримають можливість проголосувати саме там, де вони матимуть бажання, незалежно від їхнього місця постійного проживання. Для цього їм потрібно пройти процедуру реєстрації на єдиному сервері для визначення місця для голосування. Відповідно у нас є підтвердження, що після відкриття Керченського мосту, Володимир Путін буде голосувати на одній з дільниць міста Севастополя.

Радіо Hayat: Скажіть, окрім вже згаданого Керченського мосту, чому Путін у день виборів їде саме в Крим, а не Тамбов, Саратов, Норильськ, Новосибірськ? Хоче показати, що пишається анексією півострова та продемонструвати, що санкції Заходу за анексований півострів для нього не мають значення?

Сергій Биков: Насправді санкції, як свідчать результати економічної діяльності РФ, дуже відчутно впливають на економіку Росії. Це підтверджує інформація та відповідні показники державного бюджету, зовнішнього, внутрішнього боргу (за повідомленням Центробанку РФ співвідношення зовнішнього боргу Росії до ВВП досягло максимуму з 2004 року — 42% — ред.). Але дійсно, президент Росії буде відвідувати АР Крим для підняття питання півострова на більш високий щабель. Адже півострів завжди мав для російської імперії від самого початку таке досить містичне та історичне бачення.

Це сакральна територія для російської імперії, і, відповідно, ми пам’ятаємо дві кримські війни, які відбувалися за контроль над півостровом. І сьогодні, відповідно, також контроль над Кримом має велике значення для президента Російської Федерації.

Радіо Hayat: Як поводитися українцям, які знаходяться на анексованій території та мають два паспорти (України та РФ — ред.) у відношенні виборів? Залишатися вдома та ігнорувати вибори, або йти на дільниці та не голосувати за діючого президента Росії?

Сергій Биков: Це вже дійсно справа тих мешканців анексованого Криму, я не хочу брати відповідальність і щось їм радити. Адже казати їм не йдіть на дільниці рівнозначно тому, щоб не впливати на рейтинг майбутнього, діючого президента РФ. Окрім того, через таку поведінку ці голоси можуть бути кулуарно розподілені серед переможців.

У той же час казати — "проходьте та голосуйте за непрохідних кандидатів", також викликає певне занепокоєння. Тим паче, коли ми подивимось програми усіх претендентів на пост президента РФ, то з’ясується, що жоден з них не визнає можливості повернення Криму під українську юрисдикцію

Зокрема, та ж колишня селебритіз — Ксенія Собчак ніколи відкрито не виступала за повернення Криму Україні. Єдине, що вона пропонувала — подвійний суверенітет — управління з боку Росії та нашої держави з проведенням після цього нового референдуму для того, щоб кримчани самовизначилися, з ким вони надалі бажають жити в одній державі. Але прямо вона не зазначала, що треба негайно повернути Крим Києву.

Радіо Hayat: Чому в Путіна на цих виборах немає реальних конкурентів?

Сергій Биков: Росіяни підтримують політику президента Росії. Вони свято, справно вірять у перемогу ВВП (Путіна — ред.) та беззаперечно підтримують усі його дії. Взагалі для Росії, як такої, у різні періоди — імперії, Російської Федерації завжди був потрібний цар, який буде авторитарним лідером. Адже сьогодні демократичний, ліберальний правитель не може керувати РФ, що виходить з історичних паралелей.

Радіо Hayat: З яким результатом діючий президент РФ буде переобраний на новий термін та скільки відсотків наберуть кандидати другого/третього ешелонів?

Сергій Биков: За прогнозами нещодавнього опитування всеросійського центру громадської думки (ВЦГД), за Путіна проголосує близько 69–73% росіян. У цьому проміжку буде офіційний результат президента Росії. Відповідно, якщо за нього проголосує дійсних 69% російських виборців, то цілком вірогідно буде намальовано у фіналі 74%. Адже адміністративним шляхом, через ЦВК, можна «домалювати» максимум 5%. Більше, як то кажуть, не вимальовується через певні технічні обмеження.

Щодо другого кандидата у списку переможців виборів. Сьогодні ми побачили, що КПРФ не направляла кандидатуру першого секретаря ЦК Компартії РФ Геннадія Зюганова на пост кандидата у президенти РФ. Замість нього комуністи відправили юриста Павла Грудініна, який розраховує на друге місце у виборчій гонці з результатом 79%.

Третє місце прогнозують голові ЛДПР Володимиру Жириновському, чий результат коливатиметься біля відмітки 5% електоральних уподобань. І вже на четвертому місці аналітики обіцяють побачити Ксенію Собчак із ледве набраними 22,5% голосів російських виборців.

Інтерв’ю провів Едуард Солодовник

QHA