КИЇВ (QHA) -

Зневоднення Криму, а також мілітаризація півострова, яку проводять російські окупанти, катастрофічно впливають на популяції птахів, що звикли гніздуватися у Північному Криму, або зупинятись там перед тривалим перельотом через Чорне море у теплі краї. Частково вони знаходять прихисток на Херсонщині.

Про це агентству QHA розповів кандидат біологічних наук, член Національного комітету з програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера», директор біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім.Ф.Е.Фальц-Фейна Віктор Гавриленко.

— Пане Вікторе, цього року повідомлялося про суттєве збільшення літуючих птахів на Херсонщині, зокрема, у заповіднику «Аскані-Нова». Чи це пов’язано саме зі зневодненням Криму, чи є якісь інші причини?

— На прикладі поточного року ми бачимо збільшення літуючих білих лелек у Чаплинському і Каланчацькому районах Херсонської області. А до цього ми вивчали досить щільну популяцію цього виду у Красноперекопському районі АР Крим, де їхні гнізда розташовувалися на телефонних опорах вздовж залізниці. Там же були потужні колонії чапель: великої і малої чепур, квака і навіть жовтої чаплі.

Коли зникає кормова база в межах добової активності птахів, вони змінюють своє місце гніздування. Цілком можливо, що власне збільшення літуючих (тих, що не гніздяться) птахів у літній період у південних районах Херсонської області повязане саме зі зневодненням.

Не виключаю, що і чергове велике скупчення сірого журавля в Асканії-Новій цього року  до 30 тисяч особин, було зокрема викликане зменшенням місць осіннього перебування (у Криму, — ред.). Ці птахи перед перельотом через Чорне море щорічно зупиняються у Присивашші і знайшли притулок в Асканії-Новій. 28 жовтня був неймовірний старт. Вони летять від нас через Чорне море, Туреччину, спочатку до Ізраїлю та Палестини, а далі, після перепочинку, можуть досягти верхів’їв Нілу. 

— Можна говорити, що птахи вподобали Північний Крим саме завдяки дніпровській воді з Північно-Кримського каналу і тій штучній системі зрошення, яка була побудована свого часу Україною?..

— Відомо, що обводнення значної частини Кримського півострова з другої половини 50-х років (після передачі Криму Україні) та півдня Херсонщини сформувало стійкі популяції навколоводних птахів, які належать до рядів лелекоподібних, сивкових, гусеподібних, журавлеподібних.

У Північному Криму створено ряд мілководних озер у місцях скидів вод з рисових чеків, як і самі рисові чеки стали значними водно-болотяними угіддями з кормовою базою для птахів (Примітка: рисові чеки заливні поля, побудовані для вирощування рису, вода в яких утримується валами). Не потрібно бути великим екологом, щоби припустити, що при зневодненні вся ця система зруйнується.

— І наскільки руйнівним стало нинішнє зневоднення Криму? Чи поки що не надто посушлива погода рятує півострів?

 Останні два роки на Херсонщині та у Північному Криму випало чимало опадів. А от коли прийде дійсно степова посуха, яка у нас може тривати і по 5 років поспіль, то для перелічених видів птахів справді буде катастрофа, як і для суходольного землеробства!

Кримська земля в результаті довготривалого зрошення стала "наркоманом". Вона втратила свою структуру, притаманну темнокаштановим грунтам. Вона виснажена, і без води там нічого рости не буде. Це прописна азбука, рівень якої на Кримському півострові ще не відчули саме через помірні кліматичні умови, які були минулі два роки.

— Наскільки я розумію, після анексії українські фахівці не мають можливості проводити дослідження у Криму. Водночас не лише зневоднення, але й мілітаризація півострова завдає суттєвої шкоди біорізномаїттю…

Орнітологи нашого біосферного заповідника робили щороку масштабні обліки від Джанкоя до Роздольного і далі до Сивашу. Але наразі ми не маємо вільного доступу у Північний Крим, оскільки нам не дозволять працювати з відео- і фотоапаратурою та телескопічними трубами, без яких орнітологічні дослідження не ведуться.

В Гуглі я бачу, що там, де треба проїздити до озера Айгульського (північний Крим), стоїть військова (російська) частина з гаубичною батареєю. А острови цього озера були місцем гніздування степового журавля, кулика сороки, кулика довгонога і цілого ряду інших видів Червоної книги України. Оскільки вода з рисових чеків туди вже не поступає, то солоність його зросте неймовірно. Але що там залишиться — можна тільки припускати.

Точно так само треба було б обстежити узбережжя Перекопської затоки від Турецького валу до Лебединих островів, але там накопано і зарито багато чого, і стоїть вежа. Ми з нашого боку бачимо вартового крупним планом за чотири  кілометри. Тому нам дорога туди закрита...

— Російська влада, яка наразі «керує» на Кримському півострові, екологією не дуже переймається?

 Росія є стороною практично всіх конвенцій зі збереження біорізноманіття, але в цьому плані ніхто з її лідерів про це не замислюється, і навіть не припускає, що геополітичні інтереси, які буцімто здійснюються в інтересах нації, врешті-решт бумерангом вдарять по такому біологічному виду, як людина  де б вона не була: в Криму, Києві, Москві чи Вашингтоні.

На початку жовтня у заповіднику в рамках 35-ї наради Азово-Чорноморської орнітологічної робочої групи було проведено круглий стіл, на якому була обговорена орнітологічна ситуація у зоні Північно-Кримської зрошувальної системи. І за її підсумками ми не просто робили заяву щодо збільшення представників окремих видів птахів у нашому регіоні, на Херсонщині, через несприятливі умови у Криму. Ми висловлювали тривогу, що поки люди чубляться, окремі біологічні види, які адаптувалися до зміненого людиною середовища, постраждають перші А їхня чисельність на сьогодні значно поступається популяціям людей.

Тетяна Іваневич

QHA