СІМФЕРОПОЛЬ / АК'СМЕДЖИТ (QHA) -

Неурядова громадська організація «Шторм» розпочала свій волонтерський шлях 2014 року. За цей час вона змогла допомогти більш ніж 750 людям. Здебільшого волонтери інформують і здійснюють супровід громадян до державних установ і судів.

Волонтер і глава «Шторму» Олена Антонова, яка на даний момент проживає в Криму, у бесіді з кореспондентом QHA розкритикувала державну систему надання допомоги кримчанам у адмінцентрах, що розташовані у Херсонській області. Також вона зазначила, що нові закони на окупованій території Криму не працюють. До того ж чим складніший закон, тим більше виникає схем для корупції ...

QHA: За словами представника Міграційної служби України, відомство готове до змін, але його дії сковує українське законодавство. Ви вносили якісь пропозиції з метою спростити процедуру отримання українських документів для кримчан?

Олена Антонова: У нас є механізм, який ми хотіли їм запропонувати, але поки нас ніхто не слухає. Ми навіть пропонували зробити дорожню карту. Ми могли б підказати, як усе має працювати і як можна зробити це максимально просто. Але при цьому нам говорять про те, що немає грошей, а тому немає фахівців, які б запустили цю роботу.

Хоча якщо поставити собі за мету, то можна знайти волонтерів, які б створили мобільний сайт, завдяки якому можна було б подавати документи в електронному вигляді, проводити скайп-інтерв'ю і робити багато інших речей.

Наприклад, 18-річну дитину можна вивезти на материкову частину України для отримання паспорту, але проблема в тому, що вона має прожити там місяць до встановлення особи. Немає механізму. Кожен український чиновник чинить так, як йому заманеться. У будь-яке місто приїздиш до ДМС (Державна міграційна служба, — ред.), і в кожному своя структура роботи з кримчанами. Деякі просто відмовляються, кажучи, що цим займаються у Херсоні їдьте туди. В Одесі чи Запоріжжі взагалі бояться людей, які приїздять з Криму, бо не знають, як із ними працювати.

У нашій практиці на сьогодні ще немає жодної дитини 18 років, яка б отримав паспорт. На питання, що робити з 18-річними, чиновник відповідає: «У мене немає механізмів». Вісімнадцятирічні діти — майже невиїзні. Дуже шкода, але вони залишилися поза законом. І це найбільша проблема на сьогодні.

Зате минулого тижня одна 16-річна дитина отримала документ. А четвертого числа ми привеземо з Криму 18 осіб: їхатимуть діти 16 років, і одна пара розпишеться.

Щотижня ми привозимо від однієї до семи осіб. Беремо в оренду машини, щоб возити дітей з Криму.

QHA: Скільки дітей отримали паспорти у жовтні?

Олена Антонова: П'ятнадцять — вони вже є громадянами України.

А за весь час існування нашої громадської організації ми допомогли стати громадянами України 311 дітям.

QHA: Олено, скажіть, будь ласка, набуття чинності 1 грудня нового закону про ID-паспорти (біометричні) допоможе вирішити ряд сьогоднішніх проблем або все залишиться як і раніше?

Олена Антонова: Після набуття чинності закону про ID-карти значна частина дітей з Криму залишиться там, де вони зможуть отримати українські паспорти.

Щоб отримати ID-карту, дитина мусить 21 день перебувати на материковій частині України. І ці три тижні вона має десь жити, щось їсти, а ще її треба буде якось «відмазати» від школи.

Оформлення ID-паспортів для окупованих територій має залишатися в колишньому форматі. Тобто якщо дитина виїхала на материкову частину України і захотіла поміняти паспорт то поміняла, а якщо не захотіла  значить живе зі старим паспортом, поки щось не зміниться.

Але ми віримо в те, що щось зміниться, інакше немає сенсу робити те, що ми робимо.

QHA: Кримським дітям видають закордонні паспорти для перетину адмінмежі з Україною. Зараз ця норма закону діє?

Олена Антонова: Закордонний паспорт теж робиться за дорученням. Але якщо дитина виїздить на оформлення з одним із батьків, то довіреність потрібна не у всіх випадках. Її роблять в особливих випадках. І взагалі, навіщо дитині, яка живе у Криму, закордонний паспорт?!

QHA: Так це обов'язкова процедура чи ні?

Олена Антонова: Це обов'язкова процедура тому, що це бізнес. На цих паспортах багато хто заробив дуже великі гроші. Ви декларації народних трудівників бачили?

Кількість закордонних паспортів збільшилася в рази. Те ж саме буде і з ID-картами, і хтось буде заробляти на них непогані гроші.

Я чула, як чиновник говорить про те, що у РФ видають паспорти з 14 років, отже, і наші діти мають отримувати їх з 14 років.

Насправді у наших дітей, що живуть в окупованому Криму, немає альтернативи — вони повинні взяти російський паспорт, хочуть вони цього чи не хочуть. І в 90% випадків дітей беруть цей паспорт, бо це єдиний вихід.

А коли дитина хоче отримати український паспорт і каже, що вона громадянин своєї країни — її країна починає придумувати різні хитрощі і вводити незрозумілі закони, які все ускладнюють. Але нічого складного немає, у Грузії видають паспорт протягом 15 хвилин.

Хочете перевірити на чесність і порядність держслужбовців — нехай працюють спецслужби при перетині адмінмежі з окупованою територією Криму. Нехай там перевіряють. А видача документів це має бути видача документів.

QHA: Тобто все впирається в корупцію і бюрократичну машину: поки не даси хабара  ніхто нічого робити не буде. Я Вас правильно зрозуміла?

Олена Антонова: Так, тому що нікому нічого не потрібно. Тому що сидить чиновниця на свою зарплату і чекає, поки ви дасте їй на лапу. Якщо ви дали на лапу держслужбовцю, значить, ваш питання вирішиться.

Я привожу сюди інвалідів, людей на візках а мені держслужбовець, який і так не бідний, починає розповідати, що якщо ви дасте 200 доларів, то все буде чудово...

Ми орендуємо офіс у Херсоні і місяць не можемо підключити світло. А знаєте, з якої причини? Бо вони загубили наші документи, і ми ще місяць повинні чекати. А якщо ви дасте 200 доларів зверху, то вони підключать світло протягом тижня.

Ми зараз збираємо гроші на ремонт херсонського офісу, необхідно 100 тисяч гривень. Нам поки вдалося зібрати 10 тисяч, але ми не здаємося.

Ось це наше сьогоднішнє життя. Чиновники працюють, виходячи зі своїх меркантильних бажань.

QHA: Чи багато кримчан зараз хочуть дати своїм дітям українське громадянство?

Олена Антонова: На сьогодні кількість батьків, які хочуть отримати документ українського зразка для своєї дитини, зросла в рази. Насправді у деяких з них є меркантильні наміри, вони думають: «А раптом повернеться все, як було? Нехай лежить про всяк випадок». Це наслідок не тільки російської пропаганди, але і відсутність будь-якої інформації, а також перешкод з боку української влади.

Наприклад, щоб привезти дитину на один день оформити паспорт громадянина України, треба витратити на двох 5 тисяч рублів (1600 гривень) на дорогу, плюс щось із собою взяти перекусити. І це мінімальні витрати. А якщо люди наймають таксі, то дорога їм коштує 6-7 тисяч рублів (2000-2300 гривень).

При цьому кожна друга дитина в Криму хоче мати паспорт громадянина своєї країни, бо вони народилися і виросли в Україні. У них у голові закладено, що Крим — це Україна, і вони українці.

Треба максимально працювати над тим, щоб забезпечувати документами наших дітей і вивозити їх на материкову Україну на навчання подалі від цієї жахливої ​​пропаганди.

QHA: Щодо свідоцтв про народження — не завжди батьки з маленькими дітьми можуть поїхати на материкову частину України ...

Олена Антонова: Ситуація ускладнилася, коли у прокуратури відібрали повноваження представлення інтересів малолітніх дітей. І тепер, щоб отримати документ про народження, один з батьків має приїхати на материкову Україну і подати позов до суду. Потім повернутися додому і чекати, поки його викличуть до суду, якщо зможуть з ним зв'язатися. Справу можуть розглядати рік.

QHA: Це дійсно дуже довго.

Олена Антонова: Так, це відбиває бажання у багатьох людей робити будь-які документи. Це складно і дорого. Та й маленьку дитину не залишиш надовго.

QHA: Українські держслужбовці почали говорити про те, що у КПП на адмінмежі з Кримом мають працювати нотаріуси. На Вашу думку, вони зможуть вирішити проблеми, які зараз існують?

Олена Антонова: У цьому немає жодного сенсу, бо для того, щоб потрапити до нотаріуса на КПП, все одно треба проїхати два кордони і витратити гроші.

Якщо нотаріус оформляє довіреність на перетин дитиною кордону, то тоді це не адміністративний кордон з поліцейськими і СБУ там маютьі стояти прикордонники. А що це означає? Означає, що ми погодилися з окупацією Криму, ми провели кордон, і це вже інша держава. Тоді включається закон про нотаріальну довіреність батьків при перетині кордону.

Навіщо дитині, яка живе в Криму, показувати нотаріальну довіреність, пересуваючись своєю власною країною? Це називається порушенням прав людини, в даному випадку дитини.

QHA: А хлопець, якого з Херсона відправили до Ростова для підтвердження особи, вже отримав паспорт?

Олена Антонова: Він там три місяці просидів, а потім сяк-так повернувся, бо жити було ні за що. Він повернувся без нічого, тому що МЗС дало папірець про те, що такої людини в реєстрі немає, і почав просити у мене допомоги. Я зв'язалася з людиною з МЗС України, вона пообіцяв допомогти, але минуло півтора місяця, а людина досі без документів.

А Ростов це пряме порушення перетину кордону, і людина, яка повертається з РФ до України, платить штраф. Мало того що представництво президента посилає людей до Ростова, так коли людина повертається назад, вона ще й за це платить!

QHA: Чи багато таких кричущих випадків, як історія з Ростовом?

Олена Антонова: Їх валом, і там не тільки Ростов. Діти-сироти, які залишилися без документів і не можуть отримати громадянство України, бо їхні свідоцтва про народження залишилися у дитячих будинках і на них поставили російські печатки. Матері-одиначки, які ніяк не можуть виїхати, і їхні діти пропустили термін подачі документів до 18 років — і тепер хлопчики отримують російські паспорти і стають військовозобов'язаними РФ. І вони змушені йти служити в армію окупантів через відсутність альтернативи.

Спілкувалася Еліна Сулима

QHA