КИЇВ (QHA) -

Голова Інституту громадських стратегій, кандидат наук з державного управління Алла Кожина в ефірі Радіо Hayat розповіла журналісту Едуарду Солодовнику про те, що дає децентралізація українцям.

Радіо Hayat: Поясніть, що дає децентралізація пересічним українцям?

Алла Кожина: Реформа децентралізації публічного управління в Україні триває декілька років. Це є логічним продовженням адміністративно-територіальної реформи. Коли в 2015-му році була затверджена концепція децентралізації, реформа почала здійснюватися. Ця реформа триває вже кілька років, але не визначено термін її закінчення.

Її мета – це передача ресурсів, повноважень від центральних органів влади до органів місцевого самоврядування. Тобто, передача ресурсів ближче до людей з тим, щоб питання вирішувалися на найнижчому рівні.

З іншого боку – це стимулювання ініціативи людей для того, щоб вони могли брати більше участі в питаннях місцевого значення. А не чекати, поки центральний уряд дізнається, що в якомусь конкретному селі немає доріг.

Радіо Hayat: Раніше села були занедбані, люди прагнули поїхати до великих міст, де багато грошей. Зараз ми намагаємося більш рівномірно розвивати Україну, і робити в усіх населених пунктах умови, сприятливі до життя?

Алла Кожина: Так, одним із завдань реформи децентралізації є збереження сіл, які вимирають в Україні. Тому ми повинні створювати умови для тих, хто не хоче жити в мегаполісах, і прагне життя, наближеного до природи.

Радіо Hayat: Якщо б питання децентралізації вирішувалися трошки раніше – у 2012-му році, наприклад, ми не мали б такої ситуації з Кримом, на вашу думку?

Алла Кожина: Україна не зовсім обділяла Крим фінансами, але, можливо, були пробіли в політиці, яка стосується медичної, культурної освіти, підтримки корінного населення. Звичайно, якщо б ця реформа почалася раніше, то створювалися б локальні спільноти, які б мали ресурси, і можливо, були б інші підходи.

Зараз від міжнародних організацій надається чимало донорських коштів на відновлення регіонів Донбасу, який є підконтрольним українській владі, і створюється багато програм, які стимулюють практики демократичної участі людей у місцевому самоврядуванні. Це створює певне середовище, а коли люди починають відчувати певні привілеї місцевого розвитку, то вони, можливо, відмовляються від сепаратистських намірів.

Радіо Hayat: Одним із принципів децентралізації є добровільне об’єднання територіальних громад. Чи є у вас успішні приклади цих об’єднань?

Алла Кожина: Як такої статистики в мене немає, але я можу сказати, що там, де є хороші регіональні лідери, там реформа відбувається швидше. Наприклад, в Дніпропетровській та Хмельницькій області найбільші показники в об’єднанні територіальних громад.

Радіо Hayat: Ми можемо зробити такий висновок: сильна економіка в регіоні – швидше відбувається реформа?

Алла Кожина: Не думаю, що тут є пряма взаємозалежність. Тут питання довіри людей до місцевої влади. Якщо були хороші місцеві лідери, які підтримали децентралізацію, які змогли свою громаду налаштувати на шлях змін, то ті громади об’єднувалися швидше.

Радіо Hayat: Раніше всі місцеві податки направлялися на Київ, і там розподілялися по регіонах. Зараз же  місцеві податки, акцизний збір залишаються на місцях і використовуються на потреби регіону?

Алла Кожина: Так, і ця бюджетна децентралізація відбувається не тільки для об’єднаних територіальних громад, а для всіх місцевих бюджетів. За даними Мінрегіонбуду, темпи надходжень до звичайних місцевих бюджетів повільніший, ніж темпи надходжень до бюджетів об’єднаних територіальних громад. Тобто, ОТГ мають тенденцію більшого наповнення бюджетів від певних податків.

Прем’єр-міністр озвучив такі цифри: за 9 місяців 2017-го року у порівнянні з таким же періодом 2016-го року надходження в місцеві бюджети виросли на 31 мільярд гривень, це на 30%.

А бюджети об’єднаних територіальних громад зросли на 82,2% за такий самий період.

Радіо Hayat: Тобто, люди почали розуміти, що ці кошти їм потрібні, і перестають їх ховати і отримувати зарплату в конвертах.

Алла Кожина: Так, і дуже важлива політика тих, хто керує об’єднаними територіальними громадами. Коли люди бачать, що податки залишаються в них в громаді, вони не будуть ховати їх в тінь. Відповідно, зменшується рівень тінізації. І голови ОТГ, які знаходяться на своєму місці, намагаються пояснювати, що ці гроші йдуть на розвиток своїх же населених пунктів. За цей час в об’єднаних територіальних громадах вже були відновлені та заасфальтовані дороги, відремонтовані школи, дитячі садочки, медичні заклади тощо.

Радіо Hayat: Чи інституції ЄС надають інформаційну чи фінансову допомогу Україні в цьому питанні? Як вони допомагають Україні проходити процес децентралізації?

Алла Кожина: Так, міжнародні донорські організації та інституції ЄС впроваджують різні програми на підтримку реформи децентралізації.

Є програма Ради Європи «Територіальна консолідація влади в Україні» і «Розвиток демократичних практик участі громадян в місцевому розвитку».  Також є проект Сполучених Штатів Америки, який спрямований на підтримку об’єднаних територіальних громад – програма DOBRE. І багато інших.

Радіо Hayat: Асоціація міст України також працює над розвитком децентралізації?

Алла Кожина: Асоціація міст України створена вже давно, і поєднує представників багатьох міст України. Це громадська організація, яка співпрацює з муніципалітетами та проводить підтримку реформ, зокрема реформи децентралізації. В них є проекти з донорськими різними організаціями.

Радіо Hayat: Чи діє децентралізація в Європі?

Алла Кожина: Так, і ми часто чуємо про успішний досвід Польщі в цьому напрямку. Але я більше цікавилася досвідом Японії. В Японії реформа децентралізації проходить вже багато років. В них місцеве самоврядування складається з муніципалітетів і префектур. В них у 2000-му році був прийнятий акт про децентралізацію, і з цього моменту вони вдвічі скоротили кількість муніципалітетів, але в них в планах є залишити 13 префектур із 47, і довести кількість муніципальних одиниць з 3000 до 300. Є в них також модель – виключити рівень префектур і залишити тільки національний рівень та рівень муніципалітетів.

Радіо Hayat: По суті це – оптимізація?

Алла Кожина: Так, і з боку чиновників є певний опір цим реформам, тому що вони втрачають свої робочі місця, і вивільняється ціла ніша чиновницького апарату.

Радіо Hayat: В мене є брошурка від Мінрегіонбуду з найближчими цілями. А це: утворення територіальних громад та законодавче підґрунтя реформи. Що в нас в законодавчому полі щодо децентралізації?

Алла Кожина: Основний закон – про добровільне об’єднання територіальних громад. Потім побічний закон – про співробітництво територіальних громад, який теж дає можливості підійти до шляху об’єднання. І зараз на виході закон про добровільне приєднання територіальних громад, тобто він для тих, хто хоче приєднатися до створених ОТГ.

Радіо Hayat: Чи є в парламенті лобісти цієї реформи?

Алла Кожина: Звичайно. В комітеті з державного будівництва місцевого самоврядування є активні депутати, які розуміють проблему реформи місцевого самоврядування і спрямовують свої зусилля на те, щоб розроблялися відповідні законопроекти. І вони намагаються ці питання лобіювати в парламенті.

Радіо Hayat: Чи є зараз якийсь спірний законопроект щодо децентралізації?

Алла Кожина: Зараз розглядаються проекти, пов’язані із землями. Адже саме актуальне питання ОТГ – це питання ресурсів. Деякі ресурси їм надаються із державного бюджету, також є субвенція на розвиток, але потрібно ж думати наперед, думати стратегічно над тим, як їм використовувати наявні ресурси для подальшого наповнення місцевих бюджетів. Одне із питань – управління земельними ресурсами, які лежать за межами населених пунктів. Громади наразі не можуть ними користуватися, управляти та отримувати кошти. Законопроект щодо цього зараз розглядається.

Радіо Hayat: Я так розумію, що на місцях в ОТГ буде своя місцева поліція. Чи не вважаєте, що це буде розпорошення засобів?

Алла Кожина: В Києві, наприклад, була муніципальна поліція, як ви пам’ятаєте, і наразі є необхідність створити знову свою місцеву поліцію, яка буде дбати про простір міста Києва. Я знову можу навести приклад Японії, де багато функцій передано на місця, зокрема, це функції пожежної безпеки і поліції. Тобто, це не наша знахідка, а досвід розвинених країн.

Радіо Hayat: Проте, все одно виникають паралельні служби.

Алла Кожина: Пожежна служба все одно підпорядковується Міністерству надзвичайних ситуацій, але вона має утримуватися з місцевих бюджетів, тобто, йде подвійне підпорядкування певною мірою. Але я думаю, що ці питання на стадії уточнення.

Ми знаємо, що на рівні маленьких населених пунктів є проблема з пожежними машинами. На даний час є проблема з технічним забезпеченням на місцях, і ці проблеми будуть вирішуватися. Зараз вже є приклади ОТГ, коли створюються пожежні частини на місцях, наймається персонал, і під час пожежі є швидке реагування. Так само це стосується і поліції. 

Радіо Hayat: Що дасть децентралізація в питанні доріг?

Алла Кожина: На даний час в ОТГ є нові заасфальтовані дороги за рахунок ресурсу, які вони отримали. Тобто, процес йде.

Радіо Hayat: Чи децентралізація і ці кошти, які залишаються на місцях, дозволять створити певні умови, щоб люди залишалися в Україні і не виїжджали за кордон?

Алла Кожина: Думаю, що так. По-перше, більше коштів залишається в громадах, створюються умови для розвитку місцевого підприємництва. Я думаю, що поступово, коли люди будуть знати, що в їхніх громадах створюється комфортне життя, ця проблема виїзду за кордон буде вирішуватися.

З іншого боку, глобалізаційні процеси збільшуються. І, як не парадоксально, децентралізація вважається породженням глобалізації, коли умовно розмиваються кордони. Це все призводить до того, що створюються точки місцевого зростання, і сьогодні вже не держави виступають лідерами економічного зростання, а регіони і локальні території. Тобто, децентралізація сприяє тому, щоб кожний населений пункт знаходив свої унікальні конкурентні переваги, і через них може відбуватися економічне зростання. Мається на увазі, що інвестори можуть приходити на ці території і розвивати їх унікальні властивості.

Джерело: Радіо Hayat

QHA