КИЇВ (QHA) -

Президент України Петро Порошенко зустрівся з президентом США Дональдом Трампом у вівторок 20 червня — за кілька тижнів до запланованої зустрічі американського лідера з президентом Росії Володимиром Путіним.

Для мене велика честь бути з президентом Порошенком з України місця, до справ якого ми всі дуже залучені. І ви це бачили і всі читали про це, сказав Трамп під час фотосесії з Порошенком.

Пізніше президент України повідомив у Twitter, що «радий результатами переговорів» з Трампом і віце-президентом Майком Пенсом і «вдячний нашим партнерам за підтримку України».

Про головні результати цього візиту та деякі перспективи українсько-американської співпраці кореспондент QHA поспілкувався із заступником глави дипломатичної місії США в Україні Джорджем Кентом.

QHA: 21 червня завершився візит українського президента в США. На Вашу думку, чи вдалося Петру Порошенку зробити крок вперед у відносинах з Америкою?

Джордж Кент: Завжди добре, коли робиться крок вперед, коли лідери зустрічаються і ведуть переговори. З питань двосторонніх відносин президент Порошенко зустрічався з багатьма американськими високопосадовцями: з президентом, віце-президентом, держсекретарем, міністром оборони, міністром енергетики. Це, без сумніву, крок вперед. Я бачив, що в інтерв'ю Fox News президент Порошенко говорив, що головні проблеми — ситуація з безпекою на Донбасі та Мінський процес, а також про торгівлю та співпрацю в галузі енергетики. Я думаю, що далі будуть нові зустрічі між нашими урядами, і переговори триватимуть.

QHA: На переговорах Порошенка у Вашингтоні важливою була економічна складова. Що в Україні могло б зацікавити американський бізнес у плані співпраці та інвестування?

Джордж Кент: Існує багато можливостей. В Україні діє потужна Американська торгова палата. Є чимало американських фірм, які вже багато років працюють в Україні, зокрема у галузі сільського господарства: Cargill, Bunge. АПК — це справжнє багатство України, тому вони інвестували в нього сотні мільйонів доларів. Найголовніше це наявність умов для інвестицій, а також верховенство права та ефективна судова система. Це потрібно як американським інвесторам, так і простим громадянам України. Тому я думаю, що судова реформа і важливі кроки у боротьбі з корупцією — це важливо і для України, і для наших інвесторів.

QHA: В ході візиту зокрема обговорювалася можливість експорту американського вугілля в Україну. Наскільки це реально найближчим часом і які можуть виникнути перешкоди?

Джордж Кент: Я не брав участі у переговорах. Можу тільки сказати, що переговори були, і остаточний результат залежить не від урядів, а від компаній. Американські шахти — приватні, тому ціна на вугілля буде залежати від переговорів. Остаточний результат залежить від цін на американський, південноафриканський вугілля і так далі. Президент Порошенко, говорячи з Fox News, згадував про експорт вугілля з Пенсільванії, скрапленого природного газу з Луїзіани. Також в сфері ядерної енергії такі американські компанії, як Westinghouse, готові відігравати велику роль в Україні.

QHA: При президенті Обамі Україну відвідало чи не найбільша кількість делегацій із США. Наскільки подібне «лідерство» України збережеться за президента Трампа?

Джордж Кент: Вже навіть цього року було дуже багато делегацій. Нещодавно приїздила сенатор Корі Букер. Вже було чотири делегації конгресменів, і буде ще одна через кілька тижнів. Є постійний інтерес (до України) з боку Конгресу. Також ми чекаємо наступного візиту на високому рівні.

QHA: З іншого боку, в американських ЗМІ тема України зараз вже не так популярна...

Джордж Кент: Я читаю New York Times і Washington Post. Те, що вони пишуть, стосується не тільки візиту Порошенка. Тема України ще досить актуальна, і зацікавленість є. Американці розуміють: те, що відбувається тут, важливо не тільки для України, але і для безпеки Європи і всього світу. Інтерес є і він буде зберігатися. Події в Україні важливі для всіх нас.

QHA: За роки протистояння з Росією Україна отримала певні навички ведення «гібридної війни». Наскільки сьогодні досвід України цікавий для Пентагону і силових відомств США?

Джордж Кент: Я вважаю, що дуже цікавий. Наші генерали збираються приїхати до Яворова, на полігон, де наші війська проведуть навчання з вашими військовими. Наші солдати завжди говорять: те, що ми можемо допомогти українським солдатам, є одночасно і хорошим досвідом для нас, тому що українські військові, побувавши на фронті, розуміють, якими є нова тактика і нова техніка, що використовується Росією. Наші солдати вже давно не воювали в подібних умовах, бо протягом останніх 20 років, проводячи операції в Іраку та Афганістані, вони не мали досвіду протистояння з використанням, скажімо, засобів радіоелектронної боротьби і так далі. Тобто це обмін знаннями та досвідом.

QHA: Дякую за інтерв'ю!

Спілкувався Роман Кот

QHA