КИЇВ (QHA) -

Постійний представник Президента України в АРК Борис Бабін розповів в інтерв’ю радіо Hayat про виконану представництвом роботу протягом останнього тижня.

Радіо Hayat: На чому ви зосереджували свою роботу цього тижня?

Борис Бабін: Тиждень був доволі насиченим, виникали питання абсолютно різного рівня, пов’язані з Кримом. Якщо почати з блоку міжнародних справ, то я на цьому тижні мав дуже плідну зустріч із спеціальним представником Генерального секретаря Ради Європи щодо України паном Режі Брійя. Була дуже пряма і відверта розмова в Києві щодо кримських питань. Ті меседжі, які пан Брійя привіз в Україну, дуже важливі. Нам слід усвідомити ту політику, яку веде Рада Європи, і пропонувати цій організації ті форми співпраці щодо Криму, які б мали реальний успіх. Наприклад, пан Брійя дуже зацікавлений в тому, щоб Україна максимально сприяла захисту трудових та соціальних прав кримчан, яких там 2 мільйони. Всі ці права через окупацію та анексію є обмеженими. Також пан Брійя схвалив план першочергових заходів щодо захисту прав кримчан на материку та погодився з тим, що ключовою проблемою лишається питання паспортизації, пов’язаних з цим послуг. Я доповів представнику Ради Європи про той план першочергових дій, який ми напрацювали тут, на Херсонщині, для того, щоб кримчанам було простіше отримувати відповідні адміністративні послуги. Також у мене була зустріч з головою Моніторингової місії  ООН в Україні пані Фрейзер. Ми спілкувалися щодо сприяння з боку представництва моніторингової діяльності представників ООН в районах, наближених до лінії розмежування, щодо організації прямих інтерв’ю без усіляких посередників з тими особами, які зазнали утисків з боку окупаційної влади, щодо можливого обміну аналітичними матеріалами. Я думаю, ми з Моніторинговою місією матимемо ще величезний фронт робіт щодо оцінки змісту порушень прав людини державою-агресором в Криму.

Якщо переходити до національного рівня, то в понеділок була дуже відверта розмова в Києві на нараді з питань налагодження взаємодії з правоохоронцями по Криму. Хочеться констатувати, що тут наша позиція залишається незмінною. Ми наполягаємо на тому, що мають бути дотримані принципи конституційності та законності. Кожен орган має займатися своєю справою не просто за інструкцією, а ще й ефективно. Тому ми наголошували і наголошуємо на потребі  переміщення Національної поліції в АРК та Севастополі до Херсонщини, до кримчан, які прибувають з окупованої території, бо за статистикою більше 90% кримчан прибуває за отриманням адміністративних послуг саме на Херсонщину. Ми вже маємо діалог з керівництвом Національної поліції з цього приводу, вони будуть спільно з нами вирішувати це питання. Зараз виникає інша проблема. Це проблема змін процесуального законодавства, бо з кінця листопада прокуратура позбавляється права ведення розслідування кримінальних проваджень. Це, зокрема, стосується нових кримінальних проваджень з питань того, що відбувається в Криму. Це буде компетенція Нацполіції та СБУ. Знову виникає потреба певного перегрупування в цій сфері. Представництво буде здійснювати все від нього залежне: ми будемо і аналізувати ті процеси, що відбуваються, і координувати усі органи, які мають відповідний функціонал, з тим, щоб вони працювали ефективно. Ми маємо конструктивний діалог з тими органами, які реально працюють з кримчанами.

В регіоні ще є безпекові питання, бо в районах, наближених до лінії розмежування,  продовжують відбуватися негативні процеси. Ми це відстежуємо, зокрема це стосується сумнозвісного Генічеського району, там знову йде потік звернень з місцевого рівня, з органів місцевого самоврядування. Ми це спрямовуємо до компетентних структур. Нещодавно там був резонансний випадок, коли депутати місцевого розливу з великими ФСБшними вухами намагалися загрожувати блокуванням доріг, розпалювати міжнаціональну ворожнечу. Ми це моніторимо.

Хотілося б зупинитися на екологічній проблематиці. Наступного тижня у мене в Києві буде потужна нарада з питань екологічних проблем, пов’язаних з окупацією Криму. Ми вже провели попередню роботу, зібрали відповідні відомості. Можливо, будуть схвалені певні організаційні рішення на управлінському та науковому рівнях, потім і на міжнародному рівні. У нас є конкретні заявники в цій сфері. Це люди, права яких обмежені. Це стосується питань законного природокористування.

Радіо Hayat: Над чим ви будете працювати на тому тижні?

Борис Бабін: У нас залишаються проблемними питання паспортизації, ми будемо розвивати позицію утворення центрів надання адміністративних послуг. Ми будемо спілкуватися з місцевими громадами. Можливо, будуть виїзди на лінію розмежування. Подивимося, куди і як. Буде ще, можливо, зустріч з питань екології в Києві. Ми працюємо з нашими міжнародними партнерами, готуємо їм певне інформування щодо порушення прав людини в Криму.

Радіо Hayat: За нашою інформацією, 16 числа наші законодавці будуть приймати у другому читанні закон про Донбас. Є така інформація, що, можливо, частина депутатів буде намагатися протягнути туди пункт про припинення дипломатичних відносин між Україною та Росією. Це політичний піар чи потреба?

Борис Бабін: Я б порадив шановним депутатам не втручатися в компетенцію голови держави, а краще подумати про інше питання. Наприклад, про пряме транспортне пасажирське сполучення з державою–агресором. Закрити дипломатичну місію в Москві не складно, але на сьогодні у нас є 10 щоденних поїздів української залізниці, які прямують щоденно до держави-агресора. Про це наші шановні народні обранці чомусь мовчать, але це на порядок більший рівень загроз, зокрема і національній безпеці в умовах конфлікту. Підвищуються шанси появи нових тисяч бранців, заручників, яких може захопити Російська Федерація, бо ми сьогодні на державному рівні через структуру “Укрзалізниці” фактично сприяємо і трудовій, і соціальній міграції в державу, яка є агресором. Якщо б вони цим переймалися, у нашій спільній справі протидії російській агресії, можливо, було б трохи більше користі. Повертаючись до дипзносин, я особисто вважаю, що почати слід з консульських зносин, бо ми маємо величезну кількість російських консульських працівників у Чернігові, Львові, Одесі, Харкові. Ми маємо ситуації росспівробітництва. Ми досі не відмовилися від послуг російського класифікаційного товариства в сфері морського судноплавства. Воно діє в кожному порту в Україні. Я б порадив народним обранцям бути більше в темі. Дуже просто казати про закриття посольства в Москві. Краще подумати про ті негативні структури, які є сьогодні і зараз, про які мало хто хоче казати вголос, починаючи від транспортного сполучення і закінчуючи присутністю в Криму великих українських торгових мереж.

Радіо Hayat: Ви сказали, що на початку тижня спілкувалися з нашими закордонними партнерами щодо порушення прав людини в Криму. В попередньому нашому включенні ви говорили про ваш візит до  Відня. Давайте повторимо основні тези.

Борис Бабін: Протягом минулого тижня я відвідував заходи ОБСЄ, присвячені нараді з питань людського виміру щодо права на вільні медіа та на доступ до них. Я мав пряму розмову і відверте спілкування зі спеціальним представником ОБСЄ з питань свободи медіа паном Арлемом Дезіром, я мав зустріч та відверте спілкування на полях цієї конференції з керівництвом Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ. Я виступив на пленарці цього заходу.  Також ми разом з громадськими організаціями провели дуже добрий сайд-івент, присвячений дискримінації права на свободу слова у вимірі кримськотатарських ЗМІ, ми казали про відповідні обмеження прав корінного народу. Це буде мати величезний вплив, вже має, можна побачити реакцію держави-агресора на ту подію, яка вже відбулася. 

 

QHA