КИЇВ (QHA) -

Експерт-міжнародник Олена Галкіна, представник Центру Разумкова Михайло Пашков і політолог Олександр Палій говорять про «кремлівський список».

Радіо Hayat: Щойно опублікували список, як виникли різні версії. Що це за список?

Олена Галкіна: Я вважаю, що підстав ні для зневіри, ні для захоплення тут немає. Найголовніша інтрига — це абсолютно несподіваний список, який можна назвати нормативним. Він збігається з вищими посадовими особами РФ, зі списком «Форбс», це також перші компанії в рейтингу «500 найбільших компаній Росії» з капіталізації по РБК.

Як говорив товариш Маркс, за кожним великим статком криється злочин. У Росії ці злочини пов'язані з тотально несправедливим розподілом народного багатства в перші пострадянські роки і в останні радянські. Практично всі великі статки пов'язані з державними партійними грошима, власністю. Нарешті, судячи з цього списку, американська влада повністю це усвідомила.

Всі говорять про відкриту частину списку, тим часом як у преамбулі документа ясно написано, що існує і закрита частина, в якій вказані посадовці нижчого рівня та бізнесмени.

Глава Мінфіну США сказав, що ця закрита частина становить близько 100 сторінок, включаючи осіб, імена яких ми зараз не знаємо, і докладніші дані про тих осіб, які вказані у відкритій частині.

Закрита частина має велику силу, тому що саме з цими людьми, судячи з різних публікацій, дуже ефективно працювати. З одного боку, вони не можуть вести практично ніякі справи з великими західними банками, тому що ці закриті списки стають надбанням цих банків, і починають зусилля з приводу виключення себе з цієї частини.

Найбільший скандал викликала розповідь про те, що вони готували зовсім інший список, його підмінили в останній момент. Я думаю, що підстави вірити цим словам є, тому що існує ряд свідчень.

Радіо Hayat: Чи буде розслідування цієї фальшивої або справжньої підміни?

Олена Галкіна: Це залежить від того, наскільки Конгрес скористається цим фактом для того, щоб впливати на Адміністрацію президента в їхньому тривалому перетягуванні каната між собою. Дуже може бути, що вони цим скористаються. Наскільки я розумію, складали документ кілька відомств. У підсумку це документ Мінфіну.

Atlantic Council і його експерти не були підписантами документа, вони були саме експертами.

Радіо Hayat: Вони дали рекомендації, але влада до них не прислухалася?

Олена Галкіна: Абсолютно точно. Мені здається, що це логічно. Який би не був список, якби він був підготовлений експертами, на яких намагалися впливати, відразу ж Міністерство фінансів було б звинувачене в тому, що воно піддалося лобізму. Це просто список, на підставі якого адміністрація вирішуватиме, проти кого вводити санкції.

Радіо Hayat: Михайле, яка ваша оцінка? Що сталося?

Михайло Пашков: «Кремлівський список» — це перелік фігур, до яких можливе застосування санкцій в рамках прийнятого у серпні минулого року американського закону.

По-перше, це досить чутливий репутаційний удар по російській еліті верхнього ешелону. Певною мірою можна говорити про своєрідну токсичність цих фігурантів на світових фінансових та економічних ринках.

По-друге, це може обмежити можливість російських цінних паперів на зовнішніх ринках.

По-третє, це може спровокувати серйозний відтік капіталу, чим Росія страждає останніми роками. Також можна говорити про певне розшарування російської верхньої бізнес-еліти.

З іншого боку, про певне капсулювання капітанів російського бізнесу навколо нинішнього президента. Я думаю, що цей крок американської сторони навряд чи серйозно позначиться на позиціях населення країни. Навпаки, російська сторона буде максимально використовувати цю ситуацію для мобілізації електорату з урахуванням майбутніх виборів.

Наслідки будуть помітні, виходячи з подальших дій американської сторони. Тут відіграватимуть роль позиції Міністерства фінансів США та інших відомств, які підключені до реалізації санкцій.

Радіо Hayat: Чи збільшить рівень підтримки Путіна застосування «кремлівського списку»?

Михайло Пашков: Як мені видається, російська пропагандистська машина буде це максимально використовувати на користь збільшення рейтингу Путіна. Йтиметься про американське втручання, необхідність мобілізувати електорат.

Радіо Hayat: Олександре, як би ви охарактерізували застосування цього списку? Що воно дасть?

Олександр Палій: Поки ми бачимо, що це не санкції, а попередження російській політичній верхівці. Це попередження «гаманцям» Путіна і всім, хто має якийсь вплив в Росії.

Росія створена таким чином, що вплив там має дуже обмежене коло людей. В умовах суперконцентрації російської влади назвати кілька сотень людей — це назвати людей, які мають хоч якийсь голос в Росії. Таким чином, їм говорять про те, що знають про них, про їхні капітали, зокрема зав’язані на Заході. Поки це не виглядає занадто драматичним, але виглядає серйозним попередженням, тому що Держдеп сказав, що на основі тих списків будуть формуватися нові санкції, що санкції будуть.

Позитиву російській економіці це не додає. В Росії за офіційними даними за минулий рік реальні доходи населення зменшилися на 2%. Якщо Росія надалі буде продовжувати «випадати», вона не зможе підтримувати ні інфраструктуру, ні військово-промисловий комплекс, який у неї є. Створюється економічний шпагат для Росії.

Радіо Hayat: Є версія про те, що список замінили: був один список, а вийшов інший. Деякі адвокати російських мільярдерів пишуть, що не всі вони заробили статки за Путіна, у багатьох капітал був сформований ще у 90-і роки.

Олександр ПалІй: Я не виключаю того, що списки мінялися. В залежності від переговорів з Росією вони могли мінятися. Є факт, що російський керівник Служби зовнішньої розвідки Наришкін їздив до США перед публікацією. Тривають переговори, залучення різних впливів, щось обіцяють росіяни.

Радіо Hayat: Які можуть бути загрози для України?

Олександр Палій: Чим ближче американці підберуться до цієї голки, яка лежить у яйці, тим більше буде миру на землі. «Кощей» сидітиме спокійніше і менше нас турбуватиме. Будь-які рухи США щодо посилення своїх позицій нам вигідні. 

QHA