КИЇВ (QHA) -

Муфтій Духовного управління мусульман АР Крим Айдер Рустамов у інтерв'ю Радіо Hayat розповів про результати своєї роботи на цій посаді за рік.

Радіо Hayat: 19 листопада 2016 року Ви були обрані на посаду муфтія Криму. Майже рік минув. Можете розповісти про проміжні підсумки Вашої діяльності?

Айдер Рустамов: По-перше, я б хотів сказати всім українським слухачам цієї хвилі про те, що створення кримського Муфтіяту, або Муфтіяту кримських татар, на вільній незалежній території України було викликано рядом обставин. Це всім відома окупація Криму, також співпраця тамтешнього муфтіяту окупаційній владі.

19 листопада виповнився рік. Відбувся з'їзд мусульманських релігійних громад. Брало участь 14 громад з Херсона, Києва, Київської області, Вінниці, Вінницької області та Львова. Що стосується підсумків, то у нас є певні досягнення. Було здійснено міжнародний візит до Туреччини, була офіційна зустріч з Духовним управлінням у справах релігії Турецької Республіки. Зустріч була проведена на дуже високому рівні. Ми познайомилися з основними департаментами, з якими можна співпрацювати. Також познайомилися з екс-главою. Вони ділилися досвідом про те, як вони працюють, що вони роблять. Ми переймали цей досвід.

Що стосується роботи всередині громад, то також у тісній співпраці з Духовним управлінням у справах релігії Турецької Республіки ми здійснили два масштабні проекти, пов'язані з двома обрядами в ісламі. Це місяць Рамазан, коли у мусульман піст, який символізує рівність перед Господом. Це особливий час. Всевишній дарує величезну винагороду тим, хто творить добро. Зазвичай саме в цей місяць мусульмани виявляють особливу щедрість. Ми закуповували продовольство, формували продовольчі пакети і роздавали їх усім регіонам, всім, хто небайдужий до нас, знають нас, спілкуються з нами.

Коли настав час вчинення іншого обряду, мається на увазі паломництво, також була проведена робота по регіонах в тісній співпраці з Духовним управлінням у справах релігії Турецької Республіки. Залучаючи місцеві ресурси, ми зібрали чималу суму грошей і принесли в жертву жертовних тварин і роздавали це м'ясо нужденним.

Також я вважаю великим досягненням те, що за допомогою Всевишнього і окремих особистостей нам вдалося здійснити хадж, незважаючи на труднощі, які ми пройшли. 25 кримських татар з окупованої території змогли безкоштовно поїхати.

Радіо Hayat: Ви, напевно, читаєте ЗМІ, знаєте про чергову хвилю репресій у Криму, фальсифікацію кримінальних справ щодо участі у Хізб ут-Тахрір. Як Ви на це реагуєте як людина?

Айдер Рустамов: Звісно ж, ми це засуджуємо і намагаємося в усіх ЗМІ пояснювати те, що це використовується окупаційною владою Криму для того, щоб під маскою екстремізму і тероризму дискримінувати кримських татар і змушувати їх залишати свою батьківщину. Це така політика гібридного геноциду.

Радіо Hayat: Серед своїх завдань, коли Ви вступали на посаду, Ви казали, що треба провадити заходи щодо релігійної і культурної освіти  громадян України.

Айдер Рустамов: Я б сказав, що особливих досягнень в цьому напрямку немає. На превеликий жаль, наша реєстрація затягнулася. Є одне маленьке досягнення: буквально місяць тому пройшла міжконфесійна конференція.

Радіо Hayat: Українська влада допомогла Вам із реєстрацією?

Айдер Рустамов: Сказати, що вона нам допомогла, буде перебільшенням і лестощами. Якоюсь мірою нам перешкоджали це зробити в силу певних об'єктивних причин. Слава Всевишньому, ми зареєструвалися. Всі релігійні організації мали перереєструватися. Був наплив статутів. Все це свідчить про те, що всередині наших департаментів, всередині наших міністерств немає реформ. Як була бюрократія, так вона і залишилася.

Радіо Hayat: Чи взаємодієте Ви з духовним управлінням мусульман України?

Айдер Рустамов: Так, це наш стратегічний партнер. Я багатьох там знаю. Рік тому ми підписали хартію. В недалекому майбутньому збираємося підписати відповідний документ.

Радіо Hayat: Серед Ваших проектів на сайті зазначена популяризація створення ісламського освітнього центру, де вивчатиметься Коран, кримськотатарська, турецька мови. Все це зараз на шляху створення?

Айдер Рустамов: Так, на сьогодні у нас немає свого храмового приміщення. Основне завдання в тому, щоб у нас у столиці була мечеть нашого Духовного управління. У цьому напрямку вже є певні домовленості, про що Мустафа Джемілєв говорив. Якщо я не помиляюся, є ділянка розміром у три гектари.

Я думаю, що після вирішення питання з землею (вона на даний момент належить пану Ахметову, він як мусульманин висловив бажання пожертвувати) ми оголосимо, що кожен бажаючий мусульманин може взяти участь.

Радіо Hayat: Чи спостерігаєте Ви зараз за подіями у Криму? Чи підтримуєте зв’язки з тими людьми, які там залишилися?

Айдер Рустамов: Звичайно, ми відстежуємо всі події. Що стосується зв'язку, то це не такий активний зв'язок, оскільки люди залякані. Але зв'язок є. Здебільшого це особисте листування з окремими людьми. Через кілька днів після того, як ми оголосили про створення Муфтіяту кримських татар на материковій частині України, вони зробили телеміст із Москвою, де заступники так званого муфтія заявляли, що згідно з ісламом, якщо з'являється двоє правителів, одного треба знищити.

Радіо Hayat: Я знаю, що там паралельно був створений релігійний орган. Чи стежите Ви за його діями?

Айдер Рустамов: Звісно, ми відстежуємо. Ми засуджуємо все, що вони роблять. Це зрада.

Радіо Hayat: Зараз у політичних колах дуже інтенсивно обговорюється необхідність поправки до розділу Конституції щодо запровадження Кримськотатарської автономії. Який Ваш погляд на це питання? Наскільки швидко воно вирішиться?

Айдер Рустамов: Це принципове питання. Воно має бути вирішене. Це історична справедливість. Кримські татари на сьогодні всьому світу довели те, що вони гідні цього. Кримські татари — це патріоти України, які залишаються вірними слову, вірними своїм традиціям, принципам. Я розумію, що це складно буде здійснити, але це має статися. Якщо цього не станеться, наші люди там можуть повністю розчаруватися в Україні. Це дуже серйозне питання. Не можна затягувати цей процес.

Радіо Hayat: Ви були в Олексіївці. Як на адміністративній межі сприймають Вас як муфтія? Які там настрої у населення?

Айдер Рустамов: Вони сприймають мене як муфтія. Олексіївка є великими воротами до Криму. Так історично склалося. Там живе дуже багато кримських татар, бо їх свого часу не пускали до Криму. Це такий плацдарм! У більшості своїй це патріоти, люди, які підтримували блокаду Криму.

Радіо Hayat: На Вашому сайті вказано, що були спільні події у посольстві США. З ким Ви спілкувалися? Що відбувалося?

Айдер Рустамов: Посольство США запросило всіх представників релігійних течій, управлінь. Це було знайомство.

Радіо Hayat: Вичитав у Вас на сайті, що в липні у Вас був ісламський табір для дітей кримських татар, батьки яких вимушено залишили свою батьківщину у зв’язку з окупацією Криму Російською Федерацією.

Айдер Рустамов: Щоб зміцнити зв'язок між нашими релігійними громадами, які розкидані по всій материковій Україні, ми вирішили залучити дітей з усіх громад і провести табір. Це нам вдалося. Було понад вісімдесят дітей. Ми пояснювали їм ази ісламу. Це невід'ємна частина нашої культури.

Радіо Hayat: Чи підвищився зараз рівень релігійної культури кримських татар, які проживають на території материкової України?

Айдер Рустамов: Без сумніву. Загалом, після окупації і анексії Криму рівень релігійності серед кримських татар виріс в рази. Це видно і тут, і у Криму. Серед них є і молоді, і старі.

Радіо Hayat: Вони звертаються до Вас, щоб Ви їм пояснили події, які відбулися у Криму, з точки зору релігії?

Айдер Рустамов: Навіть якщо цей діалог не ведеться, ми його піднімаємо. Необхідно постійно про це говорити. Що стосується Криму, то у нас є передача на АТR, під час якої ми обговорюємо релігійні проблеми і торкаємося суспільно-політичні моменти.

Радіо Hayat: Під час цих передач Вам телефонують з Криму?

Айдер Рустамов: Поки ні.

Радіо Hayat: Яким Ви бачите майбутнє Криму? Як швидко він повернеться в Україну?

Айдер Рустамов: Моя особиста інтуїція підказує, що це трапиться рівно через п'ять років. Це станеться завдяки, в першу чергу, волі Всевишнього, в другу чергу, завдяки тим самим санкціям, які зараз існують. Дай Боже, щоб вони посилилися. Коли Російська Федерація почне розпадатися, Крим повернеться в Україну.

Радіо Hayat: Чи все в українському суспільстві робиться для того, щоб була зміцнена соціальна стабільність і подолана ненависть?

Айдер Рустамов: Я думаю, що для України це не актуальне питання. Нещодавно я брав участь у Польщі в конференції, на якій Рефат Чубаров сказав, що у нас за спиною дихання Третьої світової війни. Якщо мова йде про діалог між мусульманами і християнами, то ще за часів Кримського ханства прекрасно співіснували іудеї, християни і мусульмани. У нас інша проблема — проблема безпеки. Перед нами ворог — Російська Федерація з її амбіціями, яка нахабним чином окупувала півострів і веде гібридну війну в Луганську і Донецьку.

Радіо Hayat: Що треба зробити для того, щоб в Україні панував мир, щоб повернути Крим?

Айдер Рустамов: Я думаю, необхідно, щоб кожен кримський татарин, кримчанин вранці ставив собі питання, що він особисто може зробити. Будь-який успіх ґрунтується на ініціативі з низів, не з критики того, що дали зверху. Якщо людина буде себе вичитувати себе кожен день, щиро просити Всевишнього, успіх неминуче буде дарований нам Всевишнім.

Радіо Hayat: "Хаят" перекладається як "життя". Що для Вас життя?

Айдер Рустамов: Я б відповів, як каже Всевишній у Корані: «Моє життя і смерть, все моє поклоніння належить Всевишньому».

QHA