КИЇВ (QHA) -

Росія коригує своє законодавство, щоб мати можливість віддавати території заповідників окупованого Криму під військові потреби. Таку думку в бліц-інтерв’ю QHA висловив еколог Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Олексій Василюк.

— Пане Олексію, у пресі та від експертів все частіше лунає занепокоєння, що російська окупаційна влада системно мілітаризує Крим, не зважаючи на його унікальні природні заповідники та курортний статус.  Це робиться нелегально чи під мілітаризацію окупованої території все ж таки підводиться якась нормативна база?

— Внаслідок юридичного визнання владою РФ приєднання Республіки Крим до складу Федерації (хоча де-юре Крим вважається українською територією) розпочались процеси розробки різноманітної документації, обов’язкової для всіх суб’єктів федерації. Так, у 2015 році ВАТ «Російський інститут містобудування та інвестиційного розвитку «Гіпрогор» (Москва) здійснював розробку Схеми територіального планування Республіки Крим, один із томів якого присвячений питанням охорони природи і природно-заповідного фонду, зокрема. Цей документ, по своїй суті – аналітичний звіт, що демонструє наявну на 2015 рік ситуацію із територіями кримського півострова, що мають особливий природоохоронний статус, та окреслює проблеми, пов’язані з їх функціонуванням. До таких територій автори документу відносять території природно-заповідного фонду (ПЗФ) та водно-болотні угіддя міжнародного значення, що знаходяться під охороною Рамсарської конвенції.

Серед проблем, названих авторами звіту, зазначається і те, що до складу мережі природно-заповідного фонду Криму входять і частини морських акваторій — природно-аквальні комплекси (далі — ПАК), що знаходяться в ранзі пам'яток природи місцевого значення. При цьому в російському законодавстві морські акваторії є зонами федерального підпорядкування, що вимагає зміни категорії або підпорядкування зазначених об’єктів.

На нашу думку, наявність у звіті лише трьох проблем, виявлених у мережі ПЗФ Криму, говорить про низький рівень підготовки документу і про те, що виявлення реальних проблем авторами не проводилось.

— Так навіщо насправді розроблялась Схема Криму?

—  Задачею, вочевидь, було лише виявлення аспектів, що можуть зробити заповідні території Криму перешкодою в реалізації політики РФ на півострові. На користь цієї гіпотези виступає той факт, що в тексті документу двічі фігурує речення «Виходячи з інтересів РФ у галузі оборони та безпеки, межі ООПТ можуть бути скориговані» (ООПТ (рос.) — особо охраняемые природные территории России – QHA). Об’єктом особливої уваги документу є заповідний статус так званих прибережно-аквальних комплексів у Криму, тобто ділянок берега з прилеглою акваторією, де стратегічним є розміщення військових об’єктів.

— Тобто Росія просто намагається хоч якось легально обставити передачу частин земель  кримських заповідників під потреби військових?

— Так, після  того як було розроблено «Схему територіального планування Республіки Крим», дійсно, російські військові з’явились у Казантипському та Опукському заповідниках, які розташовані на Керченському півострові. В останньому і в прибережно-аквальному комплексі навколо нього пройшли масштабні військові навчання. Більше того, на території Опукського природного заповідника і поруч з ним російські війська заснували потужний військовий полігон, у тому числі для бомбометання.

— Нещодавно повідомлялось, що Росіє хоче поширити вільну економічну зону на внутрішні води Криму і територіальні води вздовж прибережної лінії півострова. Це теж дії одної ланки?

— Подальші розмови про територіальні води лише підтверджують інтерес РФ до прибережної зони моря навколо Криму як до території, на якій РФ матиме змогу вільно з юридичної точки зору маневрувати на користь своєї оборонки, не порушуючи законодавства.

Довідка: Природні заповідники Криму:  Казантипський, Карадазький, Кримський, Опукський, Ялтинський. У межах українського законодавства України вони  є об’єктами загальнодержавного значення і підпорядковані Мінприроди або НАНУ.

Після незаконної анексії 26 березня 2014 року самопроголошена Верховна рада Криму ухвалила націоналізацію заповідників, і після цього їх статус залишається невизначеним, а самі заповідники – фактично беззахисними.

У РФ усі заповідникі та нацпарки підпорядковані Мінприроди, але окупаційна влада Криму заперечує проти цього, і досі жоден із кримських заповідників не передала  до його відання. 

QHA