КИЇВ (QHA) -

Директор "Дому вільної Росії" Григорій Фролов розповів журналісту Едуарду Солодовник в ефірі Радіо Hayat про роботу організації, права людини у Криму, а також про санкції проти РФ.

Радіо Hayat: "Дім вільної Росії" організований, коли почалися певні події на Донбасі та у Криму. Коли я дивився ваш офіційний сайт, на першій сторінці була новина про те, що заступник глави Меджлісу Ільмі Умеров був визнаний винним у сепаратизмі. Чи стежите Ви за тими подіями, які відбуваються у Криму стосовно кримських татар?

Григорій Фролов: Звичайно, стежимо. В даному випадку не можу сказати, що ми надавали велику інформаційну підтримку у справі Ільмі Умерова, але ми вважаємо дуже важливим опублікувати його останнє слово на суді для наших передплатників, читачів, щоб до них ці слова дійшли. Я вважаю, що Ільмі піднімає дуже важливі питання.

Ситуація, в якій було відкрито Дім вільної Росії у Києві, абсолютно непроста, але це логічно: якщо б не було гібридної війни та анексії Криму, то ніякого Дому вільної Росії не потрібно було відкривати у Києві. В даному випадку наша організація є притулком для всіх росіян, які у зв'язку з усіма цими подіями були змушені покинути Росію і опинилися у Києві. По-друге, наша організація значною мірою є інструментом боротьби з гібридною війною, інструментом протидії дезінформації Кремля, інструментом створення правильних аналітичних матеріалів для західних та українських лідерів думок, щоб з цілого ряду важливих питань ми всі мали достовірну інформацію, могли разом займатися публічною адвокацією, як у справах політичних в'язнів. Ми всі розуміємо, що, з одного боку, на російський суд ніяк не вплинеш, тим більше на російський суд, що знаходиться у Сімферополі, але, з іншого боку, ми розуміємо, що один з найефективніших способів впливу на путінський режим — це робота з світовою спільнотою, з представниками інших країн.

У справі Ільмі дуже велика частина нашої історії була в тому, що наш фонд «Вільна Росія», який також знаходиться у Вашингтоні, надавав дуже велику підтримку Марку Фейгіну і правовій команді Меджлісу, щоб про справу Ільмі та інших політичних в'язнів з Криму дізналися і в Сенаті, і в Конгресі, і в ООН.

Радіо Hayat: На Вашу думку, анексія Криму порушила міжнародні документи?

Григорій Фролов: Безумовно, ми вважаємо, що Крим був незаконно захоплений. Всі рішення, які приймаються там, є рішеннями окупаційної влади. Те, що зараз відбувається у Криму, словом «захоплення» називати трохи неправильно, тому що відбувається повна асиміляція території. Ми маємо дуже великий приплив населення з російського континенту на півострів. В першу чергу, це співробітники силових відомств, співробітники нового підкремлівського бізнесу.

Керівником будь-якого силового відомства у Криму обов'язково буде людина, яка приїхала з Росії. Для співробітників Центру з протидії екстремізму або ФСБ — це спосіб отримати зірочку на погонах, тому що можна поїхати до Криму, затримати кримського татарина, зробити успішну кримінальну справу, поїхати в рідний край і отримати звання майора або підполковника.

Всі гоніння на Меджліс, релігійні меншини, ряд громадських організацій спрямовані на те, щоб повністю викорінити будь-яку альтернативну точку зору. Ми все це вже бачили у Чечні, у Краснодарському краї.

В даному випадку ми маємо ще й факт заміни населення.

Радіо Hayat: Чи є на Донбасі російські війська?

Григорій Фролов: Наша позиція не відрізняється від міжнародної та української. На Донбасі є російські війська, це відомо і підтверджено не тільки українськими ЗМІ, українською державою, це підтверджено незалежними джерелами.

Коли наш фонд тільки відкрився, ще до Києва, нашим першим проектом була адвокація та поширення доповіді Іллі Яшина про те, що відбувається на Донбасі, який почався Борисом Нємцовим і називався «Путін. Війна». Це був перший, дуже символічний крок для нас, тому що вбивство Бориса Нємцова було жахливим моментом.

Радіо Hayat: Розкажіть про "Дім вільної Росії". Мене зачепило, що скоро відкриваються курси української мови.

Григорій Фролов: У Дому є цілий ряд напрямків діяльності. Перше — гуманітарна програма, яка працює з росіянами, які переїхали в Україну. У нас є юридична приймальня для цих людей, невеликий консультативний центр, щоб цими людьми хтось міг зайнятися, надати їм правильну правову підтримку. Є дві категорії людей — біженці і люди, які з ідеологічних міркувань поїхали в Україну.

Ми намагаємося займатися створенням спільноти, щоб всі ці люди, які мають демократичну ідеологію, знали один одного.

Люди їдуть з Росії сотнями тисяч, багато з них — до Києва. Ми намагаємося працювати з цією історією. Різниця в тому, що нова хвиля еміграції дуже сильно політизована. За останні два-три роки по всьому світу з'явилися організації російської політичної міграції, з'явився наш фонд у Вашингтоні, тепер тут у Києві, з'явилася організація у Варшаві.

Курси української мови — продовження цієї теми. Ми намагаємося покривати потреби людей. Ми зрозуміли, що в нашій спільноті існує запит на вивчення української мови.

Радіо Hayat: Які засоби масової інформації Ви дивіться і читаєте в Україні?

Григорій Фролов: Якщо говорити про російський медіаринок, то залишається досить велика кількість якісних медіа. Це «Медуза», «Слон», «Сноб». В українських читачів завжди є питання до будь-якого російського медіа, тому що там, наприклад, пишуть «на Україні». Так і будуть писати далі, бо це частина журналістської традиції.

При цьому є «НВ» і цілий ряд українських медіа, які добре працюють і намагаються передати російську картинку.

Американські медіа — теж велика частина картинки.

Повертаючись до теми мови, нас не раз запитували, чи будуть у нас курси української мови. Ми домовилися з «безкоштовними курсами української мови», тепер раз на тиждень у нас будуть заняття. 20 осіб записалися.

Радіо Hayat: Ви нещодавно були в Німеччині на виборах. Які Ваші враження від цієї поїздки?

Григорій Фролов: Аналітика подібного роду заходів — велика частина роботи, велика частина порядку. Вибори в Німеччині були цікаві тим, що значну роль на них відіграв російськомовний електорат. До нього входять не тільки етнічні росіяни. AfD (німецька правопопулістського партія, яка вважається дружньою Кремлю) почала активно загравати з цим електоратом. Вони випускали матеріали російською мовою, у них були російськомовні агітатори. Двоє людей з російським корінням пройшли в Бундестаг. Практично не спостерігалося таких серйозних медійних втручань у внутрішній порядок країни, як це було на французьких, американських виборах. У Німеччині був інцидент з дівчинкою Лізою, коли російські медіа розкрутили історію про те, що біженці з арабських країн згвалтували російську дівчинку у Східному Берліні. Виявилося, що це фейк. Німці напружилися з цього приводу. Аналітики говорили, що після дівчинки Лізи Німеччина — це інша країна з точки зору сприйняття російської медійної загрози.

На папері політика Німеччини щодо Росії не зміниться, але я думаю, що навколо Росії буде набагато більше шуму, тому що в Бундестазі тепер є три гучні опозиційні фракції, які можуть цю тему піднімати.

Радіо Hayat: Чому фонд був створений саме 2014 року? Тоді був анексований Крим, почалася війна на Донбасі.

Григорій Фролов: Тому і 2014-го. Серед іншого, Бориса Нємцова вбили 2014 року. Я сам поїхав цього року в Америку. Ми зустрілися з колегами і вирішили, що можемо багато чого робити з-за кордону, тоді прийняли рішення створити фонд. Відтоді минуло три роки. Я думаю, що ми досягли значних успіхів. Зараз ми можемо надавати інформацію про речі, пов'язані з Росією, на дуже високому рівні. Ми допомогли досить великій кількості людей, які втекли з Росії, легалізуватися, змогли побудувати дуже хороші відносини з великою кількістю стейкхолдерів з цього питання. Дуже сильно відчуваємо, що тренд змінився, в Америці готові сприймати правильну інформацію про Росію, а не просто дивитися на те, що пишуть ЗМІ. В Америці тема Росії була забута на багато років. Радянський Союз розпався, ситуація стабілізувалася, основними пріоритетними напрямками зовнішньої політики були або Близький Схід, або Китай, а тут раптом анексія Криму, війна. Було зрозуміло, що в американському суспільстві є великий запит на те, щоб розуміти, що відбувається. Ми цей запит значною мірою заповнили.

"Дім вільної Росії" — це в першу чергу майданчик для різних публічних заходів. Ми робимо дуже багато брифінгів, намагаємося запрошувати відомих експертів з Росії, які приїздять до Києва.

Наступного тижня у нас буде презентація книжки з "ленінопаду". Кілька західних журналістів проїхали по Україні і зробили дуже багато фотографій про те, що зараз із цими Ленінами. Росію теж очкує декомунізація. Весь позитивний порядок емігрантської спільноти будується навколо ідеї про те, що ми будемо робити після Путіна. Це дуже важливо, щоб ми мали на руках якийсь ясний план, куди рухатися далі, коли епоха путінізму в Росії закінчиться.

З одного боку, ми хочемо працювати саме на спільноту всередині Росії, з іншого боку, ми знаходимося в Києві, нам треба бути цікавими для місцевої громади, щоб люди могли прийти до "Дому вільної Росії" і зрозуміти, що не всі росіяни — це ті, які Крим "віджали".

У нас уже три місяці йде серія кінопоказів, це здебільшого фільми BABYLON'13 разом із ГО "Новий Донбас". Одним з перших ми показали фільм "Крим. Як це було?". У нас був повний зал.

Радіо Hayat: Чи ефективні санкції проти Росії, на Вашу думку?

Григорій Фролов: Дивлячись що вважати ефективністю. Люди, які не займаються міжнародною політикою, економікою, вважають, що ввели санкції, а завтра все посиплеться. Санкції не б'ють різко. Санкції призвели до того, що Росія зупиниться у своєму економічному розвитку на 20 років. Це те, до чого призводять санкції.

Якщо ми говоримо про те, як впливають санкції на простого обивателя, то в реальних грошах рівень життя росіян в середньому впав на 12%.

Є не одне дослідження, яке говорить, що всі народні бунти на пострадянському просторі відбувалися, коли країна приходила до певного достатку. Це хороша історія, тому що ці трансформації відбувалися не через голодні бунти, а через ідеологічне, моральне бажання людей змінити щось у своєму житті. У цьому сенсі я не думаю, що путінський режим впаде, але є багато інших факторів. У Росії видно, що у людей з'явився запит на зміни. Дуже смішно, коли кремлівські політтехнологи зараз намагаються писати програму нового терміну Путіна, вони самі не знають, хто такий Путін 4-го президентського терміну. Попередній був завойовник, на нього вже немає запиту.

На прикладі муніципальної кампанії в Москві ми бачимо, що дійсно, тренд дуже сильно змінюється, запит народу зростає, ми рухаємося у правильному напрямку. Були вибори в муніципальні ради. Цього року обрали понад 260 опозиційних депутатів. Це близько 10% від загальної кількості. Це великий відсоток, адекватні люди. У Тверському районі, де Кремль, всі депутати опозиційні, в Гагарінському районі, де МДУ і голосував Путін, теж всі депутати опозиційні.

З іншого боку, ми спостерігаємо кампанію Олексія Навального, який поїхав у тур по країні. У нього всюди по кілька тисяч людей приходить на мітинги.

Радіо Hayat: Таке відчуття, що його використовують, що інформацію йому підсунули конкуренти Путіна.

Григорій Фролов: Я не знаю, звідки у нього була інформація щодо Дмитра Медведєва, я не виключаю, що вони самі все знайшли, можливо, їм це хтось підкинув. Суть у тому, що в Росії, крім вкрай корумпованого президента, є вкрай корумпований прем'єр-міністр і ще багато хто. Атака на Медведєва була цікава тим, що Медведєв завжди був вираженням найліберальнішого, що є у путінському режимі. Ніхто не сприймав Медведєва як головного корупціонера в країні. Всі вважали, що Медведєв — хлопець м'якший, а Навальний показав, що в цьому режимі навіть прибиральниця краде.

Якщо комунікувати з народом тільки з концепції «Росія без Путіна», нічого не вийде. Ми через це проходили. Люди не звикли підтримувати стійку комунікацію через виключно негативні меседжі. Неможливо достукатися до людей десь у Благовєщенську, у яких, крім «Первого канала», ніяке телебачення не мовить, про те, що потрібно виходити проти кривавого диктатора. Потрібно говорити про якісь наближеніші до людей речі.

Історія з Соловйовим дуже характерно показує дух часу. Він відповів дуже просто. Він сказав, що не держслужбовець, тому у нього може бути скільки завгодно грошей. Але ми ж розуміємо, що людина працює на державному каналі, є провідним пропагандистом і каже: «Я багатий, поцілуйте мене в п'яту». Йому це відгукнеться.

Радіо Hayat: Чи зміняться українсько-російські відносини на краще в найближчі 5 — 10 років?

Григорій Фролов: Я думаю, що все сильно залежить від нас і від того, що буде в Росії. Я думаю, що розв'язка не так далеко, дуже важливо, щоб ми змогли зберегти контакти між людьми до того моменту, коли в Росії буде можливість комунікувати на іншому рівні. Якщо ми хочемо, щоб проблема Криму і проблема Донбасу були вирішені, нам дуже важливо зберегти якісь контакти, щоб пережити цю ситуацію, відновити справедливість і покарати винних, нормально йти в майбутнє, поважаючи один одного.

Джерело: Радіо Hayat

QHA