КИЇВ (QHA) -

83-річний народний депутат від «Радикальної партії» Юрій Шухевич каже, що його батько Роман Шухевич чудово знав, на що йде, наганяючи страх на радянські спецслужби. Вони довгий час не могли впіймати Романа Шухевича, за що дали йому прізвисько Вовк. Лише 1950 року НКВД вдалося його знайти. Шухевич загинув при спробі втечі.

Починаючи з 1946 року головнокомандувач УПА Роман Шухевич провів реорганізацію методів і форм боротьби з більшовиками. Його методика підпільної боротьби досі захоплює своєю продуманістю і винахідливістю. Зокрема, бійці УПА вміло уникали ударів органів НКВС і, засівши у глибокому підпіллі, невеликими групами знищували ворога. Вони не здалися в боротьбі з тоталітарним режимом за свою землю.

Генерал-хорунжий Тарас Чупринка — під таким псевдонімом був відомий ватажок повстанського руху в Україні Роман Шухевич. Він мріяв створити незалежну Українську державу, але прекрасно усвідомлював, що через перевагу сил противника вистояти не вдасться. І він пішов на вірну смерть, вирішивши до кінця боротися за Україну.

Син героя Юрій Шухевич майже все життя просидів у радянських тюрмах і таборах, де втратив зір. Зараз, у похилому віці, при ходьбі він завжди спирається на декоративний гуцульський дерев'яний топірець.

Юрій Шухевич поділився з QHA своїми спогадами про батька і матір.

QHA: Юріє Романовичу, розкажіть, будь ласка, про той невеликий період свого життя, коли ваш батько Роман Шухевич жив разом із Вами.

Юрій Шухевич: Ми з батьком жили тільки у Краківський період, з жовтня 1939 року по квітень 1941 року, а потім він тільки іноді приїздив, тому ми бачилися дуже мало.

QHA: Яким саме Ви запам'ятали свого батька?

Юрій Шухевич: Багато людей запам'ятали його як людину компанійську і веселу. Після закінчення Львівського політехнічного інституту він отримав диплом інженера з будівництва доріг та мостів. А взагалі він був всебічно обдарованим, дуже добре грав на фортепіано. Свого часу брат його батька, який викладав у консерваторії, а мій батько був у нього учнем, говорив: «Романе, кинь спорт, тому що у тебе пальці загрубіють».

Справді, він активно займався спортом, не тільки грав у футбол, а й займався плаванням і бігом з перешкодами. Був призером декількох змагань.

Але у нього так склалося життя, що він дуже рано взяв до рук зброю. Він став членом Української військової організації, а потім ОУН, відповідав за бойовий відділ. Крім того, він був причетний до політичних замахів на поляків (1926 року Роман Шухевич застрелив польського шкільного куратора Собінського, — ред.). Потім він брав участь у створенні Української Карпатської держави, де воював у відкритій війні. Ну а з початком Другої світової він уже не складав зброї до кінця життя.

Незважаючи на це, він був хорошим батьком, але тримав мене суворо.

QHA: Багато істориків стверджують, що Роман Шухевич був хорошим бізнесменом, який створив прибуткову рекламну компанію «Фама»?

Юрій Шухевич: Який він бізнесмен? Це було трохи не так. Дійсно, він був одним із засновників рекламної фірми «Фама». Діяла вона успішно, але вона була задумана як прикриття, тобто з одного боку — для заробляння грошей на організацію ОУН, а з іншого боку він її тоді заснував після масових арештів членів організації 1934 року (1934 року членом ОУН Григорієм Мацейком був убитий міністр внутрішніх справ Польщі Броніслав Перацький,  ред.), коли організація зазнала значних втрат і треба було відновити старі зв'язки. Тому він використовував цю фірму для того, щоб люди, які від неї їздили працювати в Галичину та на Волинь, налагоджували розірвані зв'язки, а також шукали нових людей.

Не знаю, чи заробляли вони великі гроші, але фірма функціонувала, і функціонувала добре. Це був успішний бізнес.

QHA: Юріє Романовичу, в дитинстві Ви знали, що Ваш батько був членом ОУН?

Юрій Шухевич: Я знав уже з дитинства, що батько виступає проти Польщі і підтримує незалежність України. Його поляки тримали у в'язниці, коли я був маленьким.

А пізніше у Кракові, коли почалася Друга світова війна, я дізнався, що він воював на Закарпатті за Україну. І я також знав, що 1941 року він пішов до легіону «Нахтігаль» і воював.

Я знав, що він член Організації українських націоналістів, і знав, що таке ОУН. Я знав, що він займається політичною і військовою діяльністю, для мене це не було секретом.

QHA: Я думаю, що Вашій мамі Наталі Березинській було дуже важко, адже батька практично не було вдома і їй доводилося самій виховувати дітей...

Юрій Шухевич: Безумовно, батько допомагав матеріально, але було важко, тому що на її плечі лягав тягар виховання двох дітей. А коли мені виповнилося 12, 1944 року маму заарештували, а мене з сестрою відправили в дитячий будинок.

І почався зовсім інший період мого життя ...

QHA: Після Краківського періоду Ви з батьком неодноразово бачилися за різних обставин. Про що ви тоді спілкувалися?

Юрій Шухевич: 1947 року у 14 років я втік з дитбудинку в Галичину, законтрактувався зі своїм батьком. Ми зустрілися з ним у жовтні біля Рогатина, в лісі. Ми провели разом добу, проговоривши всю ніч і цілий день. Тоді мій батько сказав кілька фраз, які мені запам'яталися на все життя. Він мене запитав: «Юрію, ти хочеш іти у підпілля?». Я сказав: «Так». На що він відповів: «Знаєш що? Ми взяли зброю до рук, але ми приречені. І якщо такі, як ти, підуть у підпілля і загинуть, то хто через 10-20 років підніматиме народ знову?»

Він тоді прекрасно розумів всю політичну ситуацію, і йому було ясно, що збройного зіткнення між Сходом і Заходом найближчим часом не буде. І ця система, яка кинула проти нас всі свої сили, врешті-решт не поставить нас на коліна, але поступово зможе фізично знищити учасників підпілля. Він це розумів. Але він також розумів, ким ми будемо у майбутньому без цієї боротьби.

Я розповідав йому про те, що сталося — про арешт моєї мами та її батьків. Його маму засудили, і вона померла на засланні у 56-у році, а також вивезли діда, який також помер внаслідок хвороби. Тоді батько сказав: «Юрку, ти не думай, що ми боремося для того, щоб зараз помститися. Ми боремося в ім'я того, щоб така нелюдська система не могла існувати».

А ще ми розмовляли про філософію, і батько сказав: «Найвища філософія — в Євангелії. Вище ти ніде не знайдеш». Він був набожною людиною, постійно ходив на сповідь і причащався. Він знав польську та німецьку мови, а в підпіллі вивчив англійську. Під час навчання у гімназії вивчив латинську мову.

Останній раз ми зустрілися 1948 року у Львові в одному із законспірованих будинків, маючи всього кілька годин для спілкування. Нам тоді ніхто не заважав. Я мав їхати на Донбас за сестрою і забрати її з дитбудинку. Він провів мені своєрідний інструктаж. Але я невдало поїхав за сестрою, оскільки мене заарештували. І тоді почався період ув'язнення.

QHA: В одному з інтерв'ю Ви розповідали, що слідчі відвезли Вас на розпізнання батька, якого вбили 1950 року, знайшовши його схованку. Як це відбулося?

Юрій Шухевич: Я на той момент був у львівській камері слідчої в'язниці МДБ. У неділю мене викликали і відвезли в обласне управління. Мене це дуже здивувало, адже був вихідний день. Перед тим, як мене відвезти, кілька людей посадили мене в авто, надівши на руки наручники чомусь попереду, а не позаду.

Ми заїхали у двір, де стояв гараж, з якого постійно виходили і заходили працівники МДБ, а їх у той день було багато. Потім мене теж завели в гараж, і коли я йшов, мене різко повернули ліворуч і я побачив його, накритого плащ-наметом, і його босі ноги. Я відразу його впізнав по ногах, зрозумів, що це він. У нього був характерний високий підйом ступні, так що чоботи йому шили на замовлення, тому що стандартні трохи тиснули.

Вони мене підвели, зняли плащ-намет, і я побачив його тіло. Я тоді встав на коліна і поцілував його руку. Права рука лежала у нього на грудях, а ліва була витягнута уздовж тіла. Як тільки я нахилився для поцілунку, то вони спробували мене підхопити, але я встиг його поцілувати. Мене відразу підняли і повели назад.

А після того, як мене повернули в камеру, за деякий час прийшов слідчий і склав протокол впізнання.

QHA: Спочатку Вас тримали у дитбудинку в Чорнобилі — які там були умови?

Юрій Шухевич: 1945 року після арешту мене відправили до дитбудинку у Чорнобилі, де я був півроку, а потім мене перевезли у Сталіно (Донецьк). Я добре пам'ятаю дитячий будинок, тому що мені вже тоді було 12-14 років. Дитячий будинок як дитячий будинок.

QHA: Чи не було якихось знущань стосовно Вас з боку персоналу дитячого будинку, адже вони знали, що Ви — син Романа Шухевича?

Юрій Шухевич: Ні, про це ніхто з дітей і вихователів не знав, тільки директор могла знати. Вона була поінформована, але язика тримала за зубами. А взагалі я був під прізвищем матері — Березинський. Працівники МДБ сказали, щоб я не говорив своє справжнє прізвище і нічого не розповідав про батька. І я цим був задоволений, оскільки, з одного боку, це могло викликати конфлікт у моєму оточенні в дитячому будинку, а з іншого — будь-які зайві питання виключалися.

QHA: Після другого втечі з дитбудинку Вас засудили до десяти років концтаборів, щоб досадити Вашому батькові?

Юрій Шухевич: Я тоді поїхав за сестрою, коли я втік з дитячого будинку і повернувся в Галичину. У 48-у році мене заарештували на Донбасі, адже тоді всіх заарештовували. І мене судили в загальному порядку.

QHA: Тобто Вас ніяк не виділяли серед інших?

Юрій Шухевич: Ні, не виділяли. Я був у слідчому ізоляторі у Києві, тоді він називався внутрішньої в'язницею УМДБ. Але я спробував з внутрішньої в'язниці втекти, і мені переглянули термін. Мене перевезли до Львова, де мене судила Особлива нарада при МДБ СРСР, давши мені десять років таборів.

QHA: Що у Вас запитували під час допиту?

Юрій Шухевич: На допитах запитували про зустрічі із батьком. Коли? Де? Як? Їх цікавили зв'язки і багато іншого, тому допити були регулярними.

Я тоді крутив і крутив, доводилося багато брехати. Вони мене на чомусь ловили, але не на усьому. А потім вони мені вчинили провокацію: написали листа на ім'я мого батька і сказали, щоб я його йому доставив. І я по наївності погодився це зробити, щоб мене відпустили. Але вийшло не так. Вони мене відпустили, але я тут же був заарештований нібито озброєним загоном Служби безпеки ОУН, який мене допитував, знайшовши цей лист. І тут я розповів деякі речі, які не варто говорити. Наприклад, де я був на волі і з ким.

Після цього мене нібито знову відбили працівники МДБ. І вони мені знову запропонували, однак цього разу серйозно, щоб я доправив листа батькові, але я відмовився, сказавши, що вони знову вчинять провокацію, як і минулого разу.

QHA: Ви боялися підставити членів ОУН?

Юрій Шухевич: Навряд чи я когось підставив, адже мені довелося б шукати зв'язки, тому що в підпіллі не так просто щось дізнатися. А я знав, що за той час, поки я сиджу в тюрмі, всі старі якові квартири помінялися, і старі знання про них мені не знадобляться.

QHA: Ваш батько не намагався Вас звільнити із в'язниці?

Юрій Шухевич: Пізніше мені говорили зв'язкові, що подібні спроби були, але вони не увінчалися успіхом, оскільки батько вже помер. І тоді були спроби викупити.

QHA: Як до Вас ставилися у в'язниці?

Юрій Шухевич: Як до всіх. Всяке було, але не краще і не гірше, ніж до інших. Адже тоді було дуже багато політичних в'язнів.

QHA: Скільки Ви не бачилися зі своєю мамою?

Юрій Шухевич: Ми з нею не бачилися десять років, а зустрілися лише 1956 року. Вона тоді отримала десять років, а потім її звільнили. Мене також короткочасно звільнили «за малоліткою» згідно з наказом про передчасне звільнення, якщо людина відсиділа третину свого терміну, а я вже на той час відсидів вісім років з десяти. Вона на той час була у Новосибірській області на засланні, я після звільнення поїхав туди, і ми зустрілися.

Після смерті Сталіна саме працювала комісія Верховної Ради, і вона тоді багатьох звільнила із в'язниць. Ми переїхали до Львова, але генеральний прокурор опротестував моє передчасне звільнення — і мене відправили в тюрму досиджувати два роки. А маму знову посадили за відсутність прописки. Відбувши покарання у таборі, вона повернулася до Львова.

Коли я відсидів два роки, то мені в ув'язненні знову дали десять років таборів суворого режиму. Там я перебував до 1968 року.

Далі буде...

Спілкувалася Еліна Сулима

QHA