КИЇВ (QHA) -

Перший представник Міністерства закордонних справ, начальник управління публічної дипломатії Анатолій Соловей розповів журналістові Олександру Вороніну в ефірі Радіо Hayat про роботу з формування іміджу України за кордоном.

Радіо Hayat: Нагадаймо, для чого було створене ваше управління і які завдання на нього покладені?

Анатолій Соловей: Управління публічної дипломатії виникло як результат докорінних реформ, які відбуваються зараз. Ми перебудовуємо українську зовнішню політичну службу, ми намагаємось зробити її більш відкритою, більш ефективною, намагаємося залучити українсько-громадянське суспільство до вироблення і до реалізації зовнішньополітичних рішень. Публічна дипломатія стала новим виміром в роботі Міністерства закордонних справ.

Одним з пріоритетних завдань, яке стоїть на прядку денному української публічної дипломатії, – це покращення іміджу України за кордоном. Нашу роботу можна поділити на дві великі ділянки, і інколи я порівнюю цей процес з будівництвом човна, коли ви знаходитися у відкритому морі. Коли перед нами було поставлено завдання створити відкриту дипломатію, в нас не було ні досвіду, ні розуміння того, як правильно це робити, ні нормативно-правової бази, ні грошей. Тому нам доводиться надолужувати всі ці речі, і займатися серйозно системним будівництвом.

Отже, перше наше завдання - побудувати механізм публічної дипломатії, який буде працювати на багато років вперед, і давати результат, як добре налагоджений конвеєр. Звичайно, нам дуже важливо, щоб цей механізм був забезпечений необхідними ресурсами. Станом на сьогодні в цьому плані є позитивні новини, є розуміння необхідності цієї роботи, і це розуміння є на рівні керівництва держави. Тому ми маємо певний фінансовий ресурс для забезпечення нашої роботи.

Друга ділянка роботи – це практична проектна діяльність. Ми не можемо дозволити собі закрити двері на замок, щоб всі почекали, поки ми створюємо систему. Тому ми намагаємося реалізовувати паралельно велику кількість потужних проектів там, де є можливість представити Україну, яка повертається до родини європейських націй і активно реформується, Україну, яка є культурно розвиненою країною. В нас є культурний продукт, який ми можемо представити за кордоном, і ми дуже активно співпрацюємо з нашими друзями з культурного і мистецького сектору.

Ми реалізували низку серйозних проектів, і червоною ниткою в нашій діяльності, звичайно, проходить тематика деокупації Криму. В якості прикладу я би згадав масштабний захід, який ми проводили останнім літом, коли подвір’я Міністерства закордонних справ перетворилось на творчій майданчик. І на цьому майданчику ми провели виїзну сесію фестивалю «Джаз Коктебель». Ми його реалізували спільно з Лілею Млинарич, яка є багаторічним незмінним натхненником і організатором цього фестивалю. Ми попросили виступити на подвір’ї МЗС провідних українських джазменів, які мають серйозну історію виступів у рамках Koktebel Jazz Festival.

Радіо Hayat: В Києві є Американський будинок, Ґете інститут, інститути Франції та Польщі. А чи є за кордоном українські центри чи інститути? Якщо немає, чи є в планах такі інституції створити?

Анатолій Соловей: Створення Українського інституту є одним з наших флагманських проектів, який буде відповідати за системну презентацію за кордоном.

Радіо Hayat: Яка буде його структура?

Анатолій Соловей: Структура поки що нам бачиться така: інститут складатиметься із центрального офісу в Києві, який буде координувати діяльність мережі закордонних представництв або філій Українського інституту. Штат його буде дуже компактним, професійним, керівництво його буде залучене на конкурсній основі, тобто це не будуть чиновники чи дипломати, а це будуть професіонали, які матимуть певне бачення стратегії та план того, як повинна діяти така інституція.

Тому ми плануємо відкрити закордонні представництва Українського інституту в найбільш відомих європейських культурних столицях, які є важливі з точки зору прийняття рішень, і там, де необхідно покращувати імідж України в першу чергу. Це будуть Париж, Берлін, Рим і Варшава.

На другому етапі, можливо, в наступному році ми розширимо мережу закордонних філій інституту, і відкриємо їх у Нью-Йорку, Стамбулі та Пекіні. І з часом, я сподіваюся, ми створимо інституцію, порівняну з точки зору впливу та ефективності, принаймні, з грандами у цій сфері.

Радіо Hayat: Я спілкувався  з деякими нашими експертами, які бувають за кордоном, і вони вимальовують не дуже позитивну для нас картинку: коли йде якась дискусія на міжнародному майданчику, в ній беруть участь 10-15 російських експертів, а українських – один чи два. Яким чином можна збільшити представництво нашого експертного середовища, яке формує думку наших закордонних колег?

 Анатолій Соловей: Коли ми починали цю роботу, то звернули увагу на цю системну проблему. Дійсно, одним з наших перших завдань було щось зробити у практичному вимірі для того, щоб цю ситуацію змінити. Я вже казав, що коли ми починали, в нас не було взагалі нічого, в тому числі і цілковита відсутність нормативно-правової бази для публічної дипломатії. І цю нормативку ми фактично створювали з нуля. Зараз для того, щоби вирішити проблему, про яку ви згадали, ми прийняли постанову Кабінету Міністрів, яка дозволяє МЗС профінансувати участь українських експертів в міжнародних заходах, там, де потребується представлення позиції України на рівні неурядовців або експертів. І ми вийшли вже на певну фінальну стадію до того, щоб затвердити порядок, який регулює здійснення цих розрахунків. Щоб, умовно кажучи, бухгалтерія могла купити квиток на літак або заплатити за готель, потребується певний шматок нормативно-правової бази. І над цим ми зараз працюємо з колегами з Міністерства фінансів та Міністерства юстиції.

Радіо Hayat: За кордоном в готелях в інтернет провайдерів є багато російських каналів, проте обмаль українських. Чи робить Україна якісь кроки, щоб це змінити?

Анатолій Соловей: Дійсно, російська пропагандистська машина витрачала ресурси протягом останніх десяти років для того, щоб створювати інструменти впливу на свідомість закордонних аудиторій. Вони спромоглися створити дійсно потужні інструменти, такі, як телеканал Russia Today, і навряд чи ми зможемо з ними змагатися, щоб заснувати якісь симетричні такі ж ресурсомісткі інструменти.

Однак, поза тим, є усвідомлення, що потрібно працювати в цьому напрямку. Наші колеги з Мінінформ політики створили телевізійний канал іномовлення, який достатньо активно працює, і українські дипломатичні установи за кордоном долучаються до роботи з просування цього українського продукту на кабельних та супутникових мережах.

Радіо Hayat: Але кілька місяців тому закрили українську версію Euro News.

Анатолій Соловей: Це дійсно так, хоча це трохи інший інструмент, а ми з вами почали з того, що Україна потроху рухається в напрямі тих інструментів, які б інформували закордонні аудиторії про те, що відбувається в Україні. Euro News працював трошки в іншу сторону.

Радіо Hayat: Часто наші політики використовують міжнародні майданчики для з’ясування стосунків між собою, через що негативна пляма лягає на імідж всієї країни. Поза тим, деякі наші  представники в ПАРЕ констатують, що зараз єдності стало більше. Як ви прокоментуєте наявність етичних норм у наших політиків?

Анатолій Соловей: Абсолютно вірно: коли починається якесь з’ясування стосунків, це не впливає позитивно на імідж України. Проте поступово рівень політичної культури українських політиків покращується. Я сподіваюся, що ситуація, в якій знаходиться Україна, потерпаючи від російської агресії, згуртовує, принаймні, найбільш прогресивну частину українських політиків. І на таких майданчиках, як ПАРЕ вони досягають певних відчутних перемог. 

Радіо Hayat: Є ще таке поняття як дипломатія корінних народів. За три роки ваше управління якось підтримує зв’язки з кримськими татарами, зокрема з Меджлісом в частині організацій спільних дій?

Анатолій Соловей: Звичайно, ми контактуємо з нашими друзями з-поміж кримськотатарської громади, постійно проводимо якісь заходи за участю кримських татар та за участю іноземних дипломатів. І намагаємося фокусувати їхню увагу на проблематиці деокупації Криму, на проблематиці порушення окупантами прав людини на півострові. Якщо ви були в гостях у Міністерства закордонних справ, то ви бачили, що в нас  є постійно дієва виставка політичних в’язнів. І вона як раз знаходиться в тій частині будівлі, де є переговорні кімнати. Тобто будь-яка делегація, яка потрапляє до МЗС на переговори чи офіційні зустрічі, бачить цю виставку.  

Джерело: Радіо Hayat

QHA