КИЇВ (QHA) -

Експерт-міжнародник Микола Бєлєсков, який представляє Інститут світової політики, розповів журналісту Олександру Вороніну в ефірі Радіо Hayat про перший рік роботи президента США Дональда Трампа.

Радіо Hayat: У січні виповнюється річниця інавгурації американського президента Дональда Трампа. Давайте підіб’ємо підсумки першої річниці діяльності пана Трампа як господаря Білого Дому.

Микола Бєлєсков: Звичайно, на діяльність Дональда Трампа у перший рік його правління можна дивитися неоднозначно, але варто виділити декілька ключових моментів. З одного боку, триває розслідування щодо можливих зв’язків чи змови команди Дональда Трампа під час виборів, яке обмежує поле для маневрів у питаннях зовнішньої політики, і воно поховало навіть спробу нормалізації відносин з Російської Федерацією. З іншого, є і певні досягнення. В першу чергу, це те, що індекс Доу-Джонса б’є історичні рекорди. Також було проведено реформу податкового законодавства, яка має протягом двох—трьох наступних років гарантувати ріст американської економіки та перспективи переобрання Дональда Трампа.

У зовнішній політиці є теж певні успіхи, і це нанесення остаточної поразки Ісламській державі в Іраку та Сирії.

З інших питань поки що Дональду Трампу не вдалося вирішити проблеми, зокрема, що стосується корейської ядерної програми, і програми щодо створення балістичних ракет. Це стосується торговельного режиму з Китаєм, поки що жодних змін не відбулося. Тобто тієї зовнішньо-політичної революції, яку обіцяв Дональд Трамп протягом своєї передвиборчої кампанії, не сталося. І напевне, це головне — не сталося тому, що обіцяв Дональд Трамп, а саме — відходу США від активної позиції на міжнародній арені.

Радіо Hayat: Це корегування його курсу між оголошеними бажаннями і реальністю, було продиктоване тим, що на нього чинився певний тиск з боку іншого американського істеблішменту? Чи він сам переглянув свої первинні гасла, оскільки на виборах завжди більше популізму, ніж у реальному житті?

Микола Бєлєсков: Я б сказав, що тут спрацював комплекс причин. Якщо ми подивимося на тих, хто прийшов з Трампом 20 січня минулого року в Білий Дім, і тих, хто його оточує зараз, то це значною мірою різні люди. Тобто та команда, яка йшла з ним на вибори, мала певне бачення, у тому числі, щодо зовнішньої політики, але вона відійшла, і зараз Дональда Трампа оточують люди, які мають більш традиційне бачення щодо американської зовнішньої політики.

Але сказати, що Дональд Трамп відмовився від ключових речей, які для нього є важливими, не можна. Це, наприклад, необхідність гарантування фізичної безпеки США, протидія екстремістським і терористичним організаціям, протидія КНДР, ліквідація торговельного дефіциту, який має США з багатьма країнами. Тобто, від усіх цих цілей і бажань Дональд Трамп не відмовився.

І квінтесенцією існування бачення Дональда Трампа з баченням, яке мають його радники, можна вважати стратегію Національної безпеки, яка була опублікована у грудні минулого року. Якщо ви відкриєте той документ, то побачите, що розробникам вдалося знайти компроміс між баченням Дональда Трампа, якою має бути зовнішня політика і пріоритети США, і конвенційним баченням, яким зовнішня американська політика слідувала з 1945-го року.

Радіо Hayat: Ви сказали, що підвищився індекс Доу-Джонса, поясніть, що це за індекс. Також є стереотип, що долар США — це як піраміда МММ, рано чи пізно долар буде падати. Чи дійсно є такі загрози?

Микола Бєлєсков: Індекс Доу-Джонса — це доволі цікавий показник. Він був запропонований ще у минулому столітті. Що він показує? Береться певний перелік компаній і плюсуються їхні індекси, і на основі цього загального індексу Доу-Джонса, є змога зрозуміти, яка зараз ситуація з американською економікою.

Радіо Hayat: Тобто це не просто ВВП, а активність реального сектору економіки?

Микола Бєлєсков: Це те, наскільки привабливими є акції найбільших та найпотужніших американських компаній, що дає зрозуміти, яка ситуація в американській економіці. І те, що індекс Доу-Джонса в минулому році побив показник у 20 тисяч пунктів, а нещодавно були показники і у 26 тисяч пунктів, показує, що ситуація в американській економіці, незважаючи на суперечливості Дональда Трампа, дає позитивний ефект.

Щодо ситуації з американським доларом, то в Росії доволі популярні теорії щодо краху долара, але певною мірою зараз світова економіка тримається на готовності відповідних країн, наприклад, КНР, блокувати зобов’язання міністерства фінансів США, таким чином фінансувати споживання у США, фінансувати бізнес-активність. Тому, якщо ця довіра буде підірвана, це завдасть певної шкоди, але поки що таких негативних сигналів немає.

Радіо Hayat: Дональд Трамп хотів відмовитися від медичної реформи, яку активно проводив його попередник. Чи похована вже реформа Обами?

Микола Бєлєсков: Частково, але не повністю. Протягом 2017-го року було здійснено щонайменше три чи чотири спроби схвалити акт про так звану американську систему здоров’я, який мав би замінити акт щодо охорони здоров’я, який був прийнятий при Обамі. Але цього зробити не вдалося, цей акт не знайшов підтримки серед сенаторів.

Але в реформі податкового законодавства була скасована вимога щодо обов’язкового медичного страхування, яку, якщо раніше порушували, то накладалися відповідні штрафи. Тобто, частково відповідні положення системи охорони здоров’я, яку Барак Обама провів у 2010-му році, податкова реформа знищила, але все одно реформа не знищена на сьогодні, і люди, попри усі ці суперечності, подаються на цю програму Обами, яка передбачена законом про доступну охорону здоров’я, щоб отримати страхування. І це чітко показує, що люди довіряють цій програмі, вірять у її перспективи.

І у планах на 2018-й рік немає того, щоб скасувати цей закон Обами та замінити його на свій закон, за це вже боротися не будуть.

Радіо Hayat: Чи може Україна запозичити досвід тих моделей, які застосовують Сполучені Штати, у медичній чи пенсійній сфері, зокрема?

Микола Бєлєсков: Ідея, яка використовувалася Дональдом Трампом у податковій реформі, є доволі популярною останні 30 років. Ця ідея про те, що, якщо ми знижуємо додаткове навантаження на великий бізнес, в результаті вивільняється велика частина грошей, з’являється можливість реінвестувати, і це таким чином буде розганяти бізнес діяльність. Наскільки я пам’ятаю, така ідея єдиного податку була запроваджена Путіним на початку 2000-х років. Але дуже важко говорити, чи дало б це позитивний ефект в Україні.

Радіо Hayat: В американського президента був певний конфлікт з політичними елітами в оцінці того, як діяти з емігрантами. Чи досягнутий зараз якийсь консенсус в цьому питанні?

Микола Бєлєсков: Насправді, боротьба була велика. Про що йдеться? Є так зване «покоління мрійників», це люди молодого покоління, яких свого часу їхні батьки завезли нелегально з Мексики чи інших країн до США. Тоді була обамівська програма, яка передбачала захист для цього «покоління мрійників». А Дональд Трамп у вересні минулого року чітко сказав, що ця програма до березня 2018-го року має бути закрита. Але, зрозуміло, що така постановка питання не знайшла розуміння серед представників Демократичної партії, за яких активно голосують так звані меншини, у тому числі, і нащадки мігрантів. І якби Демократична партія не вступилася за «покоління мрійників», вона б втратила свою електоральну базу.  

Внаслідок такого протистояння США на сьогодні й досі не ввели у дію бюджет на цей рік, тобто вони живуть на рівні фінансування 2017-го року.

Радіо Hayat: Які перспективи прийняття?

Микола Бєлєсков: Наскільки можна відслідковувати за останніми новинами, Дональд Трамп начебто запропонував узаконити це «покоління мрійників», але він вимагає на заміну значних поступок з інших міграційних питань: посилення міграційного режиму, позбавлення захисту інших мігрантів, посилення фінансування на так званий проект «Стіна» на кордоні з Мексикою. Тому тут є питання, наскільки Демократична партія погодиться на такий компроміс.

Варто сказати, що у короткостроковій перспективі Дональд Трамп зміною податкового законодавства забезпечив відповідний позитивний економічний ефект. Так, далі він повністю нівелюється, далі будуть великі проблеми, але у будь-якому випадку, 2 — 3 роки у Дональда Трампа є, і цього буде достатньо, що переобратися на ще один термін.

Радіо Hayat: Навіть так? Багато експертів були переконані, що Трампа чекає імпічмент, а ви кажете про перспективу ще одного переобрання.

Микола Бєлєсков: Нині про імпічмент може говорити лише людина, яка видає бажане за дійсне, або людина, яка вважає себе великим опонентом Дональда Трампа. На сьогодні у нього є безпека від будь-якого імпічменту. Гіпотетично про початок імпічменту можна буде говорити, якщо Демократична партія поверне собі контроль хоч над однією з палат парламенту, точніше, над нижньою палатою представників, яка починає процедуру імпічменту, а це під питанням. 

Радіо Hayat: Як ви вважаєте, чи відбудеться зустріч Трампа і Порошенка у Давосі, і чи важливо це?

Микола Бєлєсков: Шанси на цю зустріч є, хоча у його офіційному графіку не було можливої зустрічі та офіційних переговорів. Там є зустрічі з керівником Руанди, із президентом Швейцарії, потім виступ на сесії Всесвітнього економічного форуму, і одразу Дональд Трамп залишає Швейцарію та направляється до США. Але є нюанс, що від початку зустрічі із президентом Швейцарії і його виступом на Всесвітньому економічному форумі, є дві години. Тому є шанси, що президент Порошенко з ним зустрінеться.

Але, навіть, якщо цієї зустрічі не буде, я б з цього не робив трагедії, оскільки систематична робота із відповідними людьми, які відповідають за Україну в державному департаменті та Міністерстві оборони, ведеться. І вже шостий візит за час свого перебування на посаді спеціального посланника Державного департаменту з питань України Курта Волкера цього тижня чітко показує, що систематична робота ведеться. І нічого страшного, що Дональд Трамп дещо відсторонений, він не тримає руку на пульсі всього того, що відбувається в Україні.

Радіо Hayat: Як ви оцінюєте двосторонні контакти Волкера і Суркова? Чи часто вам доводилося чути, що поза спиною України вирішують її долю?

Микола Бєлєсков: Це взагалі таке кліше, яке не має ніякого підгрунтя, якщо подивитися на те, як поводить себе Курт Волкер. Людина шість разів за останні півроку була в Україні, вона постійно комунікує і постійно доводить все те, про що говорить з Сурковим, до української сторони. Тому говорити про якусь змову за рахунок України, дуже дивно. Якщо ви подивитеся на те, яку позицію займає Америка щодо розгортання миротворців в Україні, та порівняєте її з українською та російською, то буде чітко зрозуміло, що Америка в питанні миротворців займає майже проукраїнську позицію, і з російським баченням її нічого не об’єднує. І в таких умовах говорити, що є якась змова, що принесуть в жертву інтереси України, як мінімум, дивно.

Наше завдання, щоб миротворці зайшли на територію окупованого Донбасу, взяли його під контроль, і Росія втратила контроль над Донбасом. А далі ми вже якось зможемо розібратися з американцями. Головне, щоб Росія пішла з тих територій та втратила можливість впливати на цю ситуацію. І Лавров та інші представники МЗС Росії чітко говорять, що ми не погоджуємося на цю місію, тому що тоді ми фактично втратимо контроль над ситуацією на Донбасі.

Тому я вважаю, що те, що робить Курт Волкер, наскільки це можливо, відповідає українським національним інтересам.

Радіо Hayat: Враховуючи те, що в Росії попереду вибори і Чемпіонат світу з футболу, чи вірите ви, що ці миротворці все-таки будуть? Та які перспективи україно-американських стосунків та врегулювання конфлікту на Донбасі?

Микола Бєлєсков: Якщо говорити про україно-російський конфлікт, то те, що буде Чемпіонат світу та вибори, означатиме, що Росія не буде занадто агресивною, тобто вони не будуть здійснювати радикальних кроків. Але, з іншого боку, врегулювання це жодним чином не наближає, хоча українська влада повинна готуватися до того, що в один прекрасний момент Росія просто сама по собі вийде з Донбасу. Вона залишить цей напівзруйнований регіон, який стане значним вантажем для української економіки.

Якщо говорити про україно-американські взаємини, то у 2017-му році ми мали багато позитиву, чого б ми, скоріш за все, не отримали при адміністрації Гілларі Клінтон, але легких перемог у 2018-му році не буде, оскільки для того, щоб досягнути статичного партнерства з США, ми повинні багато працювати над собою, виконувати внутрішній порядок денний, який ми спільно окреслили з нашими партнерами. Тобто, у 2018-му році набагато важче буде підтримувати ту позитивну динаміку. І те, наскільки вона буде позитивною, залежить, в першу чергу, саме від України.

Джерело: Радіо Hayat

QHA