КИЇВ (QHA) -

Президент Союзу бізнесменів Туреччини і України Бурак Пехліван розповів в ефірі Радіо Hayat про товарообіг між Україною і Туреччиною.

Радіо Hayat: Розкажіть, будь ласка, про Ваше об'єднання, в чому його мета, коли воно створене?

Бурак Пехліван: На ​​сьогодні до складу Союзу входять близько 20 членів, серед яких найбільші туристичні компанії, а також представники середнього і малого бізнесу. Причому для нас не має значення, велика це компанія чи маленька. Всі турецькі компанії для нас важливі, так само як і українські, які становлять близько 20% від загальної кількості членів об'єднання.

Радіо Hayat: З огляду на перспективу відкриття Зони вільної торгівлі України і Туреччини, як це сталося у Молдови з Туреччиною, які галузі економіки України, на Вашу думку, привабливі для інвесторів?

Бурак Пехліван: Структурні реформи, які мали місце в Україні протягом останніх 3 роки, є більш значущими, ніж ті, які були реалізовані за 23 роки після здобуття Україною незалежності. Ці реформи вже створили можливості для того, щоб інвестори вкладали капітал в Україну.

Які галузі найпривабливіші для іноземних інвесторів, зокрема турецьких? Альтернативна енергетика, сільське господарство, нерухомість і, звичайно, IТ.

Після підписання угоди про зону вільної торгівлі з Україною, ми думаємо, що легка промисловість України залучатиме з Туреччини більше інвестицій. І ці інвестиції дуже важливі, тому що коли заводи відкриваються в Україні, а українські громадяни працюють не за кордоном, а на батьківщині, тоді Україна відчує зростання економіки більше, ніж зараз.

Радіо Hayat: У Вас є представництва у Києві, Харкові, Одесі, Стамбулі. Крім того, Ви нещодавно відкрили філію у місті Запоріжжя. Чому? Які надії зв'язуються саме з цим регіоном?

Бурак Пехліван: Наше об'єднання має мережу філій: у Запоріжжі, Одесі, Херсоні, Харкові, Вінниці, Львові, а також у Стамбулі. Наявність мережі філій допомагає розширити спілкування і співпрацю бізнесменів України та Туреччини, дає можливості для підприємницької діяльності.

Що стосується Запоріжжя, то це важливий промислове місто, і сьогодні три турецькі міжнародні авіакомпанії здійснюють туди рейси. Вони з'єднують Запоріжжі не тільки зі Стамбулом, що дозволяє представникам турецького бізнесу і туристам легко літати в це місто. А коли налагоджене транспортне сполучення, це відкриває нові можливості для бізнесу. Саме тому ми і відкрили нашу філію у Запоріжжі.

Радіо Hayat: Чи заважає притоку інвестицій АТО, війна, яка триває на території України?

Бурак Пехліван: Для західних інвесторів при виборі об'єкта для інвестицій є три параметра: успішність боротьби влади з корупцією, стабільна регуляторна ситуація і чинні закони (верховенство права, — ред.), а також геополітичні ризики.

Що стосується ситуації в Україні, то слід зазначити, що у світі немає такого місця, де зазначені проблеми відсутні. Саме тому сьогодні для проведення економічних реформ в Україні дуже важливо ухвалити угоду про Зону вільної торгівлі України і Туреччини.

В першу чергу тому, що відсутність інвестицій, як інструменту оздоровлення економіки істотно збільшує час проведення перетворень. Але ж від цього залежить оперативне вирішення соціальних питань, наприклад, підвищення зарплат і пенсій.

У 90-х роках у Туреччині була подібна ситуація з інвестиціями, проте все змінилося, коли 1996 року був укладений митний союз із ЄС. Це стало відправною точкою для посилення боротьби з корупцією, а також створення сприятливих умов для виконання прийнятих законів, які регулювали економічні процеси.

Перші 5-6 років ми не бачили інвестицій із Заходу, після цього у Туреччині почали реалізовувати свої структурні реформи. Після початку проведення реформ економічна ситуація у Туреччині змінилася. Ще через 5-6 років ми вже бачимо потік інвестицій, і інвестиції у Туреччині останні 15 років становлять понад 100 млрд доларів з ЄС, Канади та США.

Подібний сценарій ми бачимо і в Україні, зараз Україні теж потрібні інвестиції. Тому Україна підписала ЗВТ з ЄС, Канадою. І для реальних інвестицій саме зараз необхідно підписати угоду з Туреччиною про ЗВТ.

Адже турецькі інвестори готові вкладатися в Україні, і за останні три роки Туреччина навіть увійшла у топ-3 інвесторів України.

Радіо Hayat: 2016 року товарообіг України з Туреччиною становив близько 4 млрд доларів, в першому кварталі 2017 року зафіксовано зростання на 54% — 15-20 млрд доларів. Що може завадити на даному етапі?

Бурак Пехліван: Під час візиту нашого президента в Україну Порошенко і Ердоган поставили проміжну мету — досягти товарообігу між нашими країнами до 15-20 млрд доларів. Це точно можливо, тому що цифра була 8 млрд доларів. Якщо буде підписано угоду про ЗВТ, за 10 років ми досягнемо рівня 20 млрд доларів.

Турецькі компанії вироблятимуть товари в Україні і експортуватимуть їх до Туреччини. Тоді ми зможемо такі цифри отримати. Але це не показує реальний потенціал між дружніми сусідніми країнами.

Радіо Hayat: Що б Ви могли сказати українським бізнесменам, які на даний момент розмірковують — чи співпрацювати їм із турецькими колегами?

Бурак Пехліван: У 90-х роках багато турецьких бізнесменів виступали проти митного союзу з ЄС. Бо вони думали, що турецькі компанії не зможуть конкурувати із західними компаніями і бізнесменами. Однак у наступні роки, після створення такого союзу з ЄС, ми побачили, що вони себе недооцінювали.

Для України сьогодні настають подібні часи. При цьому Україна — дуже конкурентоспроможна країна, ваші виробники і бізнесмени повинні активніше заявляти про себе на зовнішніх ринках, експортувати свою продукцію, товари, зокрема до Туреччини. Це найближчим часом дозволить Україні збільшити обсяг свого експорту в нашу країну як мінімум у 3-4 рази.

Джерело: Радіо Hayat

QHA