КИЇВ (QHA) -

Представник Національного інституту стратегічних досліджень Валерій Кравченко розповів в ефірі Радіо Hayat про те, яким був 2017 рік для України у сфері міжнародних відносин.

Радіо Hayat: Яким був 2017 рік для України у міжнародному аспекті?

Валерій Кравченко: 2017 рік був дуже неоднозначним з точки зору досягнень України у зовнішньополітичній сфері. З одного боку, ми відчули на собі безвіз. Це найголовніше досягнення, віхове досягнення, яке президент Порошенко може записати собі в актив.

Наскільки я знаю, у нас черга за чіпованими паспортами розтягнулася на багато місяців. У нас є багато бажаючих, тих, хто хоче поїхати за кордон, в країни Європейського Союзу.

У нас в Україні кількість людей, які мають мобільність, які виїздять за кордон, дуже незначна. Ми рахували, що з початку дії безвізу ним скористалися близько 350 тисяч людей.

Радіо Hayat: Туризм – це не така доступна сфера для наших людей. Для японця, німця поїздка – це бюджет одного місяця, а нам потрібно півроку збирати.

Валерій Кравченко: Наш пенсіонер, який заробляє 100 євро на місяць, звичайно, не може собі дозволити поїхати відпочити на свою пенсію. Бідність – це основна проблема, яка не сприяє стимуляції процесу мобільності населення. В деяких регіонах Східної України це має катастрофічні обсяги, там люди не виїздять навіть з сусідньої області, ніколи не були, наприклад, у Західній Україні. Це, за одним з досліджень, 93% жителів Луганської області. Це велика проблема з точки зору замкненого світосприйняття.

Безвіз дає можливість подорожувати. Була доповідь Європейської комісії з приводу умов візової лібералізації. Ніби визнали ці півроку успішними, проте сказали, що є певні умови, є 5 критеріїв візової лібералізації для України. Там є умова боротьби з корупцією. Стримування незалежних антикорупційних органів, переслідування антикорупціонерів в Україні не сприяє цій логіці з точки зору європейців, з точки зору тих зобов’язань і відповідальності, які Україна на себе взяла, підписавши цю візову лібералізацію. Інші нормативи, які стосуються цього питання, такі: міграційні, безпека кордону, боротьба з контрабандою та загальна успішність реформ. Я впевнений, що ми в жодному разі не втратимо безвіз, тому що це питання сьогодні вже є електоральним. Нашому президенту і його політсилі більше нічого пред’явити, окрім безвізу. Всі ці реформи повільні і незрозумілі людям. Децентралізація і безвіз – це дві основні речі.

Цей рік – рік погіршення відносин з нашими західними сусідами, зі всіма, окрім Словаччини. Мова йде про Вишеградську четвірку і Румунію, яка до неї не входить. Ми отримали великий скандал з Болгарією через те, що Україна заблокувала контракт Болгарії з Росією на ремонт винищувачів МіГ-29.

Радіо Hayat: Як Україна могла це заблокувати?

Валерій Кравченко: Є правила доброчесності на ринку. Так сталося, що це був прямий контракт, укладений безпосередньо із заводом, який випускає ці запчастини. Має бути процедура вибору. Цю процедуру усунули. Інших постачальників усунули. Серед цих постачальників був завод, який входить до державного концерну «Укроборонпром». Україна звернулася з позовом з приводу цієї недоброчесності, контракт на 50 мільйонів анулювали.

Радіо Hayat: Моя перша реакція в тому, що я вважаю, що наші правильно роблять.

Валерій Кравченко: Емоційно так, але давайте поглянемо на проблему з точки зору стратегії. Болгарія з першого січня головує в Європейському Союзі. Чи треба нам давати зайвий стимул болгарам погано ставитися до українців? Вони і так мають дуже упереджене ставлення.

Уже доведений факт, що болгари будуть ставити в пріоритети Західні Балкани на період свого головування. Це Хорватія, Сербія, Македонія, Боснія і Герцеговина. Там є дві великі проблеми. Одна має назву Македонія, а друга  - Боснія і Герцеговина.

Радіо Hayat: Давайте поговоримо про економіку. Україна зараз є найбіднішою економікою Європи.

Валерій Кравченко: Треба говорити про інвестклімат. Він зумовлюється нашим геополітичним середовищем, в якому ми сьогодні перебуваємо. Нас сьогодні сприймають як буфер, який відмежовує цивілізовані країни від чогось такого, що перебуває за межами цього простору. З тим інвесткліматом, який сьогодні є, ми маємо говорити не про те, щоб залучати інвестиції сьогодні в Україну. Наша країна перебуває у стані війни. В таку країну не інвестують. Це дуже великі ризики. У нас є Угода про асоціацію, яка сьогодні виконується десь на 15%. Чому вона так виконується? Чому ми підписали документ, до якого всі йшли, а сьогодні стикаємося з тим, що наші товари є неконкурентними на європейських ринках? Чому ми цього року підписали угоду про зону вільної торгівлі з Канадою? Канада наступного року головуватиме у G7. Там величезне українське лобі. Де українські товари в Канаді? Чому ми не відчуваємо руху канадських інвестицій до України?

Знаєте, якою є сукупна частка інвестицій Польщі, Румунії, Угорщини, всіх наших найближчих сусідів із західного кордону в економіку України? 5%.

Радіо Hayat: А хто найбільше?

Валерій Кравченко: Найбільшим інвестором за кордоном, я думаю, є офшори. Десь на другому-третьому місці перебувають Німеччина та США. Але так не має бути, якщо ми йдемо до прозорості, залучення інвестицій.

На цьому тижні була представлена національна стратегія безпеки США. Якщо компанію США спіймають на тому, що вона дає хабара в Україні, на неї чекають дуже великі санкції у США і репутаційні втрати. Параметри економічної безпеки виходитимуть на перший план.

Радіо Hayat: Кілька днів тому було повідомлення про те, що США готові надати нам летальну зброю, але не «Джавеліни».

Валерій Кравченко: Сьогодні стан відносин між владою у нашій країні, президентом, урядом та США через події навколо НАБУ, навколо притиснення антикорупціонерів перебуває на дуже низькому рівні. Стратегічне рішення про надання летальної зброї ухвалене ще у червні.

Радіо Hayat: На початку російської агресії Сорос виступив із гаслом надати новий План Маршалла для України. Є якась перспектива?

Валерій Кравченко: Немає жодної перспективи надання нам Плану Маршалла, бо у нас немає контрольних органів, є побоювання, що мільярди, які в нас увіллють, розтягнуть корумповані чиновники.

Коли говорите про План Маршалла як інструмент, то ця ідея-фікс існує і в американському, і у європейському середовищі. Сьогодні від ідеї Плану Маршалла для України, яку ініціювали литовці, наші друзі, перейшли до ідеї Плану Маршалла на Близький Схід. Маються на увазі передусім Ізраїль та Палестина, потім Єгипет та Йорданія, весь регіон.

Радіо Hayat: Ініціатива Трампа визнати столицею Ізраїлю Єрусалим викликала неоднозначну реакцію серед мусульманських країн.

Валерій Кравченко: За резолюцію Генасамблеї ООН за невизнання Єрусалиму проголосувало багато країн-членів ООН, проти проголосували 9 країн, США, Ізраїль та їхні близькі союзники, Україна утрималася, ще 6 країн ЄС утрималися. Ми через солідарність певною мірою з США, але ми розуміємо realpolitic. Це була обіцянка Дональда Трампа, яку він виконав. Я впевнений, що це свідоме рішення Ізраїлю здійснити ескалацію.

Радіо Hayat: Будь-яка ескалація на Близькому Сході призводить до збільшення вартості вуглеводнів.

Валерій Кравченко: Ердоган має конфлікт із США. Є Туреччина, є Ізраїль, який зацікавлений у проведенні в Сирії референдуму про державотворення курдів, турки цьому не сприяють. Є Іран, який є головним бенефіціаром сирійської кампанії. Є Катар, який сьогодні в опалі.

Радіо Hayat: Якщо будуть якісь заворушення не поблизу наших кордонів, це відверне увагу від дій Росії. З іншого боку, можливо, Росія зменшить тиск і поступово піде з Донбасу?

Валерій Кравченко: Кажуть, що наступний рік буде роком, коли санкції проти Росії через Донбас та Крим будуть якщо не зняті, то пом’якшені, але Росія отримає нові санкції, вони будуть сирійськими. Таке сприйняття я б назвав хибним. Тут є глобальна гра, в яку сьогодні грає Росія. Я думаю, що основною метою, чому Росія опинилася у Сирії, була ціна вуглеводнів. Вона є другою стороною, бенефіціаром після Ірану. На звільнених від ІДІЛ територіях з’являються прапори російських компаній, які займаються видобутком нафти та газу. Я думаю, що це свідома гра. Але Донбас вона не покине, бо це геостратегічний рівень. Для Росії утримання дестабілізації навколо Донбасу, України є засобом тиску на ЄС і НАТО.

Джерело: Радіо Hayat

QHA