КИЇВ (QHA) -

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров та його дочка Айше Умерова розповіли в ефірі Радіо Hayat директору інформаційного агентства QHA Гаяні Юксель і журналісту Ользі Волинець про процес звільнення, плани на майбутнє і проблеми, з якими стикаються політв'язні у Криму.

Радіо Hayat: Коли стало відомо, що Вас із Криму вивозять на територію Туреччини, тут виник великий інформаційний ажіотаж. Нас всіх питали, що відбувається. Зрозуміло, що зараз завіса вже відкрита, але чи не могли б Ви більше розповісти про те, що відбувалося з того моменту, як Ви залишили Крим?

Ільмі Умеров: На даний момент я перебуваю у Києві. Навіть одну ніч тут провів. Це перший ранок поза межами батьківщини. Звільнили, якщо можна так сказати, двоє людей, також і Ахтема Чийгоза, який два роки і дев'ять місяців перебував у слідчому ізоляторі в Сімферополі. Я був під підпискою про невиїзд протягом півтора років. Я засуджений на два роки колонії поселення. При тому, що прокурор просив умовний термін, мені дали реальний термін. Це дуже рідко трапляється в судовій практиці, але зі мною саме такий випадок стався. Якби не сталася та подія, про яку ми зараз говоримо, то я мав вирушити у колонію. У мене вдома навіть зібрана сумка залишилася.

Радіо Hayat: Ви готувалися до того, щоб залишати Крим і переїздити до колонії поселення?

Ільмі Умеров: Приблизно так.

Радіо Hayat: Айше, як Ви дізналися про те, що батька вивозять?

Айше Умерова: Вранці нас попросили привезти його документи. Він лежав у лікарні. Ми з мамою приїхали о 7 ранку, привезли його паспорт. Потім приїхали співробітники Федеральної служби виконання покарань, машина швидкої допомоги, лікарі, адвокат Микола Полозов. Вони сказали, що необхідно буде виїхати до Сімферополя, в управління ФСВП, щоб оформити якісь документи, поставити підписи, документи про звільнення. Тата вони посадили в машину швидкої допомоги і відвезли так. Нас просили супроводжувати, дали адресу цієї установи у Сімферополі.

Коли ми приїхали туди, ми зателефонували татові. Він сказав: «Мене кудись везуть». Тобто не туди. У нас був шок. Ми відразу почали телефонувати Миколі Полозову, щоб він спробував з'ясувати, що відбувається, тому що обговорювався один сценарій, а на ділі відбувається зовсім інакше. Йому вдалося з'ясувати, що їх везуть в аеропорт. Спочатку нам оголосили, що до сімферопольського аеропорту прибуде якась турецька делегація, треба буде там, на території аеропорту, підписати якісь документи, протоколи. Потім їх привезуть до ФСВП, а далі будуть документи про звільнення, тато повернеться в лікарню, закінчить лікування, а потім зможе перебувати вдома без всяких проблем.

Коли ми на флайтрадарі побачили, що з сімферопольського аеропорту злетів літак без пункту призначення, що це спецрейс російських військовослужбовців, у нас були припущення, що вони можуть бути на борту цього літака, але контакти зі спецслужб посилено переконували, що ні, що зв'язку з ними немає тому, що у них зараз ідуть переговори з турецькою делегацією. Зв'язку не було кілька годин, рейс вирушив з Анапи в бік Туреччини. Стало зрозуміло, що їх вивозять туди. Сценарій зранку змінився кілька разів, для нас це був шок.

Радіо Hayat: Ви до останнього моменту нічого не знали?

Айше Умерова: Ні.

Радіо Hayat: А коли стало відомо?

Айше Умерова: Коли борт був уже біля турецького берега. Стало зрозуміло: раз у цьому переговорному процесі брала участь турецька сторона, мабуть, спецслужби виробили такий механізм звільнення.

Радіо Hayat: Ільмі, Ви перебували на борту з Ахтемом Чийгозом? Ви бачили один одного? Мали можливість спілкуватися?

Ільмі Умеров: Мене забрали з лікарні, я їхав у машині швидкої допомоги в супроводі двох лікарів. Скло були матове, дороги було не видно. Поки їхали до Сімферополя, я почувався досить спокійно. Потім, коли я відчув, що ми їдемо не в центр, а кудись в інше місце, я подзвонив Айше і сказав, що мене везуть не до ФСВП, а в інше місце. Мене привезли в аеропорт. Більше години ми просиділи в машині швидкої допомоги. Ніхто ніяких переговорів не вів, ніякої турецької делегації там, звісно ж, не було. Це були російські спецслужби. Трохи раніше за мене привезли Ахтема Чийгоза. Ми перебували на одній території, але в різних машинах. Він перебував у міліцейському автомобілі за тонованим склом. Я перебував у кареті швидкої допомоги з матовим склом. За деякий час попросили пройти в літак. Це уявлялося таким чином, ніби проводяться якісь процедури на борту літака, в Сімферополі не знайшлося офісу.

Ахтем Чийгоз уже сидів у літаку, ближче до хвоста. Мене посадили десь у середині. Відразу попередили: ніякого спілкування, навіть не дивитися один на одного.

За деякий час я попросився в туалет. Проходячи повз Ахтема, я привітався з ним кримськотатарською. Поки я йшов, чоловік, що мене супроводжував, дуже злим тоном почав мені говорити такі слова: «Ви зараз вчинили дуже грубе порушення. Тільки завдяки Вашому віку ми не поклали Вас обличчям на підлогу, не надягли наручники». Нелюдське ставлення виявлялося навіть у цей момент.

Потім більше години ми ще просиділи в літаку, поруч зі мною посадили лікаря. Принаймні він так представився. Кожні півгодини він вимірював мені артеріальний тиск, пропонував якісь медичні препарати. Мене забрали з лікарні, у мене з собою не було ніяких ліків, а я приймаю кілька видів препаратів постійно. Він зі своєї аптечки дещо виділив мені. Я цими препаратами не користувався. Потім літак кудись вилетів. Ніхто не розповідає, що відбувається. Ми приземлилися в аеропорту. Вдалося визначити, що це місто Анапа, Російська Федерація. Ніякої турецької делегації там не було, вони просто дозаправилися, взяли на борт ще одного громадянина Туреччини (це потім нам стало відомо, коли нас відпустили в Анкарі).

Ми сиділи в літаку, не спілкувалися з Ахтемом. Такого брутального ставлення вже не було, тому що ми сиділи у своїх кріслах, нерухомо. Літак дозаправився, постояв пару годин і вилетів. У якому напрямку? Нам ніхто не оголошував. Коли ми летіли над морем, можна було здогадатися, що ми летіли кудись на південь.

Ми приземлилися в якомусь аеропорту. Пізніше стало відомо, що це Анкара. Спочатку вивели Ахтема. Метрів за 200 від трапа стояв якийсь автомобіль. Біля нього стояло кілька людей. Це було схоже на процедуру, коли міняють заручників або військовополонених. Люди, які зустрічають, не контактують з тими, хто супроводжує, просто вказують напрямок від трапа і кажуть йти туди. Ахтем пішов. Коли він дійшов, спустили мене і точно так же відпустили. Нам з Ахтемом вдалося привітатися вже біля представників турецьких спецслужб, які нас приймали. Потім ми почали спілкуватися, кожен говорив про свої відчуття.

Радіо Hayat: Вчора на прес-конференції Ахтем Чийгоз показував документ, яку йому видали у СІЗО. Формально якийсь документ у нього на руках є. Вам щось давали?

Ільмі Умеров: У Ахтема є довідка про звільнення, тому що його забрали зі слідчого ізолятора, з в'язниці, а мене забрали з лікарні, у мене немає ніяких документів про те, що мене чи то простили, чи то звільнили, чи то звільнили покарання.

Коли, обманюючи, запрошували поїхати до Сімферополя, коли я перебував у лікарні у Бахчисараї, вони говорили про те, що мене повинні ознайомити з якимось указом президента про реабілітацію. Я цей указ не бачив. Ніхто мені нічого не показував, нічого не розповідали. Просто привезли в Анкару і сказали: «Іди туди». Я досі йду.

Радіо Hayat: Айше, що Ви тепер маєте намір робити? Те, що розповідає Ільмі, схоже на звичайне викрадення.

Айше Умерова: Я думаю, що тут потрібна робота команди адвокатів, щоб з'ясувати до кінця, тому що дійсно жодного указу не опубліковано навіть на офіційних ресурсах. Або ці документи засекречені, або їх немає. Поки незрозуміло. Просто так не звільняють людей. Поки у нас немає жодної інформації. У кримських ЗМІ з'явилася інформація про те, що це прохання про помилування, яке відмовилися писати і Ахтем Чийгоз, і Ільмі Умеров, написав нібито кримський муфтій. Жодного підтвердження цієї інформації у нас поки немає, крім цих повідомлень у місцевих ЗМІ.

Радіо Hayat: Айше, яка реакція у Криму? Чи надходять дзвінки?

Айше Умерова: Коли з'явилася перша інформація (вона була від Мустафи-ага, він, напевно, зіграв найбільшу роль в усьому цьому процесі) про те, що їх передали Туреччині, перші повідомлення були однакові, з питанням: «Це правда?». Це щось абсолютно неймовірне, що двох людей відпустили таким далеким маршрутом, через Туреччину. Поки ми доїхали додому, були мільйон дзвінків, повідомлень, всі переживають, радіють. У когось сльози, у когось шалена радість. Цього дня проходило ще кілька судових засідань у справі Хізб ут-Тахрір. Потім хлопці розповідали, яка була реакція у сімей інших політв'язнів, коли вони стояли біля будівлі суду і дізналися цю новину. Звісно, з'явилася надія, що процес зрушився з мертвої точки, що і їхні рідні можуть бути якимось подібним процесом звільнені. Реакція дуже приємна, маса підтримки звідусіль.

Весь переговорний процес нам говорили, що він буде вдома, у Криму, його нікуди з Криму не вивезуть. Коли він летів у Анкару, мама сприйняла це як депортацію. Це важко. Батькова принципова позиція всі ці роки була не їхати з Криму.

Радіо Hayat: До Криму збираєтеся?

Ільмі Умеров: Обов'язково. Я думаю, що зараз треба трошки оцінити ситуацію, спробувати дізнатися про цей горезвісний прихований указ, на підставі якого все це сталося, дізнатися про процеси, які відбувалися, про які ми не знаємо, які переговори проходили, які умови хто перед ким ставив, тому що переді мною ніхто ніяких умов не ставив.

Айше сказала про переговорний процес. Він полягав в одній зустрічі зі співробітниками ФСБ, які приїхали за кілька днів до цих подій і запропонували написати заяву на ім'я Путіна. Я категорично відмовився. Те ж саме відбувалося і з Ахтемом. Він теж відмовився. Тепер ми не знаємо, на підставі чого, з якими умовами все це сталося.

Я думаю, що тиждень піде на адаптацію, два-три тижні, можливо, піде на обстеження (мене ж перевезли з лікарні). Є пропозиція поїхати до Німеччини і там обстежитися за основним захворюванням. Напевно, потім я обов'язково повернуся до Криму.

Радіо Hayat: Справи Ахтема Чийгоза, Ільмі Умерова привернули велику увагу до проблеми політичних в'язнів у Криму. Чи маєте Ви намір продовжувати роботу в цьому контексті? Як у контексті цієї роботи можна привернути увагу до вирішення проблеми зниклих і викрадених на території Криму?

Ільмі Умеров: В усіх інтерв'ю, в усіх зустрічах із засобами масової інформації ми говоримо про те, що звільнення двох людей — це маленький епізод у великій історії. Потрібно звільнити ще 40 осіб, потрібно змусити країну-агресора займатися проблемами викрадених людей, ефективно проводити їхній пошук і розслідування порушених кримінальних справ. Міжнародна спільнота на рівні президентів провідних країн має чинити тиск на агресора, на президента цієї країни, тобто на Путіна.

Крім цього, найголовніше питання — це повернення Криму до складу України, відновлення територіальної цілісності України, відновлення кордонів України, тут мова йтиме ще й про частину Донецької та Луганської областей.

Радіо Hayat: Айше, справа Ільмі Умерова, його інформаційний супровід багато в чому відбулися завдяки Вашим зусиллям. Ви маєте намір продовжити роботу у цьому контексті?

Айше Умерова: Я думаю, ми вже настільки глибоко в цій темі, що випасти з цієї обойми вже не вийде і не хочеться. Є ще велика кількість людей, які чекають вирішення проблем.

Радіо Hayat: Чи виникають труднощі при в'їзді до Криму з такою відкритою позицією?

Айше Умерова: Труднощі є, але все це можна пережити.

Радіо Hayat: Ще одна хороша новина — це присудження Ільмі Умерову нагороди Платформи європейської пам'яті та совісті. Наскільки я знаю, Ви повинні виїхати в Париж для отримання цієї премії.

Айше Умерова: Номінуванням Ільмі Умерова займався Кримськотатарський ресурсний центр, Ескендер Барієв зі своєю командою. Мене попросили підготувати частину документів. Потім надійшла інформація, що він увійшов до шістки номінантів. Два дні тому нам повідомили, вчора опублікували. 8 листопада у Парижі відбудеться нагородження.

Радіо Hayat: На Вашу думку, чи можливі зміни до Конституції стосовно кримськотатарської автономії до кінця цього року?

Ільмі Умеров: Ми вчора трошки поговорили на цю тему, але це не можна назвати розмовою. Ми просто виступали перед пресою. Президент, я, Ахтем, Мустафа ага, Рефат Чубаров. Я просто сказав, що в Україні треба приймати закон про статус кримськотатарського народу і зміни до Конституції, не чекаючи повернення Криму і реальної деокупацію. Це досить складні процеси, але ми знаходимо розуміння у президента. Є реальний шанс, якщо добре попрацювати, приймати ті рішення, які приймаються простою більшістю голосів, на конституційну більшість, я думаю, в даний час буде складно замахуватися.

Радіо Hayat: У контексті обговорення даного питання дуже часто тут питають, навіщо кримським татарам кримськотатарська національна автономія, тим більше, якщо Крим знаходиться в стані окупації.

Ільмі Умеров: У росіян є Росія, у французів є Франція, українці мають Україну. У кримських татар теж повинна бути своя національна державність на певній території. Територія, на якій сформувався кримськотатарський народ — це Кримський півострів. Певна форма національної державності має відбутися саме на території Криму. З огляду на те, що Крим анексований РФ, де-факто там зараз встановлена ​​російська влада. Якщо в Україні буде прийняте рішення про зміну статусу, в України з'являться додаткові аргументи при намаганнях вирішити питання повернення Криму. Це вирішення проблем корінного кримськотатарського народу на території України.

Радіо Hayat: Певна кількість правозахисників вказує на негативний момент звільнення. Зараз нам буде складно говорити про те, що на території окупованого Криму залишилися політичні в'язні. Там залишилися в'язні, які засуджені або перебувають під слідством тільки за релігійною приналежністю. Це тепер дає можливість Росії говорити на міжнародних майданчиках про те, що ситуація з правами людини на території Криму не така вже й погана.

Ільмі Умеров: Нехай Росія звільнить Сущенка, нехай Росія звільнить Сенцова, Кольченка, всіх, хто у справі Хізб ут-Тахрір, і сміливо говорить, що у нас взагалі політв'язнів немає.

Радіо Hayat: Наскільки я знаю, в Криму Ви мали можливість спілкуватися з мамою Сенцова. Можете розповісти докладніше?

Ільмі Умеров: Його мама живе у Бахчисарайському районі, а я живу у Бахчисараї. Я її досить часто відвідую, приблизно раз на два тижні. Ми організували кураторство цієї сім'ї. При мамі Олега перебувають його діти. У вихідні дні вони точно бувають у бабусі, в навчальний час знаходяться у його сестри.

Радіо Hayat: Вчора у Києві у Кримському домі відбулася презентація книги, присвяченої Олегу Сенцову. В кінці заходу було поставлене питання, як зараз люди, які перебувають тут, можуть допомагати Олегу Сенцову і його сім'ї. Його двоюрідна сестра сказала, що Олегу потрібна моральна підтримка, листи, а маму попросила не турбувати, оскільки спілкування дається їй важко.

Ільмі Умеров: Це, напевно, залежить від того, хто її відвідує. Вона з радістю нас приймає.

Айше Умерова: Вона дякує, що є увага до його сім'ї, що про них не забувають. Дітям Олега Сенцова допомагають. 

Така відповідь двоюрідної сестри Сенцова мене трохи здивувала.

Радіо Hayat: Ви не збираєтеся описати, видати справу Ільмі-ага у вигляді окремого видання?

Айше Умерова: Плани такі є, вони є давно, формат ми зараз продумуємо. В процесі було багато цікавих нюансів.

Радіо Hayat: Чи будете Ви продовжувати співпрацю з Миколою Полозовим?

Айше Умерова: Я думаю, так. Він зіграв велику роль у нашій справі. Працювати з Миколою Полозовим у питанні кримських політв'язнів, я думаю, будемо обов'язково.

Ільмі Умеров: Справа дуже несподівано закінчилася, ми були не зовсім готові до такого повороту, щоб уже почати працювати над публікацією. 

Я хочу згадати, що у мене було чотири адвокати. Я їм усім дуже вдячний. На всіх чотирьох чинився серйозний тиск.

Радіо Hayat: Вчора министр юстиції Павло Петренко сказав, що Україна готує черговий позов проти Росії стосовно захисту політв'язнів у Росії та окупованому нею Криму. Як Ви ставити до таких позовів?

Ільмі Умеров: Мені важко відповідати на це питання. Я думаю, що в підсумку позов України проти Росії завершиться на користь України.

Радіо Hayat: Я думаю, що Ви применшуєте свою роль, значення своєї кримінальної справи.

Ільмі Умеров: Кримінальна справа була цікавою і показовою. Все, що готувалося, розсипалося, як картковий будиночок.

Радіо Hayat: Що Ви можете сказати кримським татарам у Києві і нашим співвітчизникам, які зараз перебувають у Криму?

Ільмі Умеров: Нам доводиться розділяти кримських татар у Криму і кримських татар, які опинилися поза Кримом.

В першу чергу я звернуся до тих, що перебувають у Криму. Я кожному окремо вдячний хоча б за те, що вони там продовжують жити. Це вже свого роду героїзм. Тисячі людей задіяні у національному русі, підтримують тих, хто перебуває у казематах.

Прохання до тих, хто залишається у Криму: не змінювати своєї думки, продовжувати залишатися у Криму, брати участь у боротьбі за повернення нашої батьківщини. До тих, хто опинився поза межами Криму, у мене теж є прохання — не залишатися осторонь боротьби за повернення Криму

Радіо Hayat: «Хаят» у перекладі українською означає «життя». Що таке життя для Вас?

Ільмі Умеров: Напевно, життя — це боротьба.

Айше Умерова: Так зараз склалося, що доводиться постійно боротися.

Джерело: Радіо Hayat

QHA