КИЇВ (QHA) -

Політолог і письменник, депутат IV скликання Володимир Цибулько розповів журналістові Олександру Вороніну в ефірі Радіо Hayat про мітинг, який проходить під Верховною Радою України, та про реформи, які влада приймає.

Радіо Hayat: Як на вашу думку, проходить новий політичний сезон?

Володимир Цибулько: Я говорив ще на початку цього політичного сезону, що він буде пов'язаний із групуванням майбутніх фіналістів президентської кампанії. Це означає можливість зачепитися за фінал парламентської кампанії, за можливість поборотися за формування уряду. Тому зараз починають переформовуватися різні групи впливу за гран-прі президентських перегонів. Принаймні, фіналіст президентських виборів нічого не втрачає, він програє президентство, але отримає великий шанс поборотися за прем’єрство.

Радіо Hayat: Наразі Верховна Рада оточена протестувальниками. Який характер цих протестів, на вашу думку? Наскільки протест організований однією силою, чи там дійсно представники різних рухів?

Володимир Цибулько: Зараз в логіці цього протесту прочитується дуже чітко інтерес однієї людини – Ігоря Коломойського. І логіка його дій пов’язана із втратами величезних активів, починаючи з ПриватБанку.

Друга зацікавлена особа – Юлія Тимошенко, яка має амбіції поборотися за президентську посаду, і її політичні рейтинги дозволяють їй претендувати на місце фіналіста як в президентській кампанії, так і в парламентській.

Радіо Hayat: Вчора під тиском мітингувальників в першому читанні був проголосований закон про зняття депутатської недоторканності. Але ця тема не нова, про це часто дискутували, та до логічного завершення скасування недоторканності не доходила. Які ваші прогнози що до цього зараз?

Володимир Цибулько: По-перше, зняття недоторканності стосується лише 450-ти людей, а, враховуючи, що парламент в нас не повний, і за чинної виборчої системи він теж буде не повним, тому політики схильні гіперболізувати певні проблеми та виставляти хибні цілі задля того, щоб відволікти увагу від істинних своїх цілей. Боротьба за депутатську недоторканність стосується лише 450 людей, в той час, коли медична або пенсійна реформа стосується десятків мільйонів людей. Тобто це неспівставні величини. Але та запеклість, з якою бореться частина опозиційних депутатів за зняття недоторканності, взагалі викликає велику іронію, тому що ті люди, які сьогодні борються за  зняття недоторканності, рівно через місяць почнуть верещати про неймовірний вплив силовиків на політику. За кожним із депутатів завжди тягнеться шлейф – чи бізнесовий, чи лобістський, тобто гра відбувається на межі закону і беззаконня, як правило, тому силовики повинні на це реагувати. А це призведе до неймовірної істерії опонентів влади. Хочу нагадати, Майдан і вулична боротьба були вдалими іще й тому, що існував депутатський імунітет для того, що відкривати намети як депутатські приймальні, і транспортувати дрова та туалети.

Радіо Hayat: Наразі в Криму відбуваються репресії проти кримських татар. Чи можлива якась доктрина для виживання?

Володимир Цибулько: Найраціональніша доктрина називається «свій до свого по своє». Кримські татари, до речі, ще й на початку Незалежності України діяли дуже раціонально, вони задіяли такий економічний кластер, коли гроші не виходили за громаду. Вони створювали якісь економічні об’єкти – чи готельчики, чи ресторанчики, але це все кооперувалося. Бо одні вирощували овочі для цих ресторанів, а інші – баранчиків. Тому в часи окупації єдина раціональна лінія поведінки – це формування замкнених економічних кластерів, можливості не виносити гроші за родину. На окупованій землі зараз всім треба відчути себе єдиною родиною. Справжній спротив можливий тільки при єдності народу. Історія опору Української повстанської армії свідчить про те, що без підтримки народу ніякий опір неможливий. Тому тут треба знаходити такі форми комунікації, коли на період боротьби з агресором потрібно забути внутрішні чвари.

В акціях протесту, які відбуваються в Києві, є своя логіка, тому що в них є запит на Антикорупційний суд та виборче законодавство. Зрозуміло, що протестувати і тримати владу в певному тонусі треба. Але заважати владі чинити опір окупанту – це допомога окупанту. І вже з’явилися там кримінальні елементи, які били депутатів. Ви вимагаєте зняття недоторканності, і водночас б’єте депутатів. Як це називається? Це просто вуличний бандитизм, який не пов'язаний з політичною боротьбою.

Радіо Hayat: Кажуть, що градус тих процесів спадає?

Володимир Цибулько: Насправді, це політтехнологічний проект. Він не апелює до суспільства. Це інтереси вузької групи політичних лідерів, навіть олігархічної групи Коломойського, чий інтерес там дуже проглядається.

Радіо Hayat: Проаналізуймо реформи, які ми починали ще минулої сесії, а на цій були проголосовані. Наприклад, медична реформа. Що потрібно, щоб вона запрацювала?

Володимир Цибулько: Щоб реформа запрацювала, потрібно прийняти ще купу підзаконних актів, і це лише перший етап, а наступний етап – це перехід на страхову медицину. Взагалі мушу сказати, що більше року тому, коли обрали нового прем’єра Володимира Гройсмана, він емоційно виголосив фразу: «Я вам покажу, що таке управляти державою». І це одразу викликало хвилю іронії. Але подивіться, як почав діяти уряд: він спочатку оголошує реформу і перший базовий, рамковий закон. Довкола цієї рамки починаються дискусії, її одразу починає бомбити опозиція, не розібравшись, про що йдеться. Коли професійне середовище починає аналізувати поки що рамкові параметри і заглиблюватися далі, це все обростає колом прихильників. В нас жодна реформа не спонтанна, всі вони готувалися Кабінетом Міністрів дуже скрупульозно, і Володимир Гройсман постійно висів над профільними міністрами. Це дуже добре лягло в канву державно-громадського партнерства, коли до цього підключилися громадські організації, і рівень дискусії довкола реформ формував таке поле, що прем’єру було легко потім говорити із фракціями. Тому ці реформи, попри опір, мають шанс на проведення. Я вважаю, що продавлювання цих реформ – це особиста перемога Володимира Гройсмана. Пенсійна реформа вже почала діяти, підвищення пенсій відбулося. Завдяки зусиллям уряду з’явилася пауза для того, щоб кинутися закривати цю величезну діру – 140 мільярдів у Пенсійному фонді. Завдяки підняттю мінімальної заробітної плати починають зростати відрахування єдиного соціального внеску, що, відповідно, починає наповнювати Пенсійний фонд. Поки що ці кошти пішли на підняття пенсій в цьому році і в наступному, латання діри почнеться з 1 січня 2019-го року.

Радіо Hayat: Які ще вкрай важливі реформи чи законопроекти готуються в Кабміні?

Володимир Цибулько: Основний масив вже прийнятий. Проте залишився ринок землі. Це може бути дуже емоційна реформа, хоча її параметри уряд озвучив. Це не більше 200 Га в одні руки, право купівлі тільки громадянами України. Тобто ця реформа направлена проти латифундистів, адже в Україні є компанії, які зосередили по 300 тисяч Га землі. Тобто це цифра, яка шокує. І найважливіше, що на балансі держави знаходиться понад 10 мільйонів Га орної землі. І з цієї державною землею потрібно дуже раціонально обійтися. Адже навіть без ринку землі ми бачимо, що сільське господарство є драйвером всієї української економіки.

Серед перспективних тем, які ще є в уряді, це розбудова інфраструктури. Одним з найцікавіших є великий європейський проект відновлення судноплавства між Балтійським і Чорним морями. І Україна є ключовою країною в парі з Польщею і Білоруссю. Окрім того, ми знімемо важкий транспорт із доріг, товари будуть переміщатися річкою. І Євросоюз готовий інвестувати у відновлення цього шляху 12 мільярдів євро. 

Радіо Hayat: Ми ж розуміємо, що інвестиції йдуть туди, де немає військових дій. Зараз в нас невідома перспектива того, що відбуватиметься з конфліктом на Донбасі. Як ви вважаєте, чи не буде наступного року якихсь сюрпризів від Кремля, щоб ми могли успішно проводити реформи?

Володимир Цибулько: Я думаю, що до завершення президентської кампанії ніякої ескалації ні в Криму, ні на Донбасі не буде. Але це буде тліючий конфлікт в силу того, що відступити Путін не може, адже він мусить закріпитися на новий термін на президентській посаді. Але є й інший фактор – зовнішній тиск не персонально на Путіна, а на його партнерів відбувається неймовірно високий. Цей тиск зростає, і не виключено, що загроза втрат закордонних активів призведе до якоїсь їх гібридної капітуляції. На деяких напрямках Росія послабить тиск.

Радіо Hayat: Чи є у вас якісь оптимістичні настрої, підсумовуючи рік, що минає?

Володимир Цибулько: Я вважаю, що від проголошення Незалежності Україна впевнено рухається в коло цивілізованих держав, не дивлячись на хитання і внутрішні конфлікти. Стратегічний вектор – повернутися додому в Європу працює незалежно від конфліктів певних груп впливу в політиці.

Джерело: Радіо Hayat

QHA