КИЇВ (QHA) -

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саїд Ісмагілов розповів кореспонденту QHA про переселенців з тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму, що сповідують іслам, про те, як Духовне управління допомагає їм і чому міжнародна спільнота мусульман зараз не може займатися українським питанням.

QHA: Ви зараз підтримуєте зв'язок із Духовним центром мусульман Криму?

Саїд Ісмагілов: З кримським муфтіятом немає зв'язків уже третій рік.

QHA: Причина в тому, що керівництво кримського муфтіяту пішло на співпрацю з окупаційною владою?

Саїд Ісмагілов: Можна і так сказати. Ми знаємо, що їх жорстко контролюють, нав'язуючи певні правила функціонування, і саме тому ми не має жодних зв'язків із муфтіятом Духовного управління Криму.

QHA: Після реконструкції старовинної мечеті «Сеїт-Сетар» у Сімферополі відбулася святкова церемонія, у якій взяли участь представники окупаційної влади. Як Ви думаєте, подібними діями кримський муфтіят розділяє мусульманську громаду у Криму? Адже мало хто з кримських татар підтримує окупаційну владу.

Саїд Ісмагілов: Я можу висловити лише своє побажання.

Духовні лідери мають прислухатися до свого народу, який їх обрав на Курултаї. І те, що зараз проти їхнього народу проводять репресії, не можна замовчувати. Духовні лідери мають говорити правду, якщо вони духовні лідери. Якщо хтось незаконно репресований, якщо порушуються чиїсь права, то про це необхідно говорити, навіть якщо це страшно.

Пророк Мухаммед сказав: джихадом є те, що треба сказати слова правди в обличчя тиранові або начальнику. Тобто треба бути хоробрим, сміливим і стояти на сторожі справедливості, захищаючи своїх віруючих. Це наш обов'язок. Тому я сподіваюся, що це все ж станеться.

QHA: На Вашу думку, чи варто створювати на материковій частині України головний офіс нового кримського муфтіяту?

Саїд Ісмагілов: Якщо мусульмани з Криму захочуть створити якісь релігійні осередки або організації в Україні, то вони мають на це право. Ми не впливаємо на цей процес, бо ми поважаємо вибір і права наших одновірців з півострова і раді співпрацювати з будь-якими релігійними організаціями мусульман Криму, які будуть представлені в Україні. Звісно, якщо при цьому вони будуть дотримуватися національних інтересів України та українського народу.

QHA: Під час громадянської війни у Сирії загинуло 80 тисяч мирних громадян, з них 13 тисяч дітей. Як Ви гадаєте, чи зможуть найближчим часом світові лідери знайти політичне вирішення цього військового конфлікту?

Саїд Ісмагілов: Я думаю, що швидко це не закінчиться. Конфлікти вирішуються швидко, але припиняються не скоро. Справа в тому, що коли рахунок жертв іде на десятки тисяч і застосовується авіація, такий військовий конфлікт затягнеться надовго і стане причиною безлічі проблем.

У Сирії велика кількість потужних геополітичних гравців. Кожен з великих гравців переслідує свої власні інтереси, і всі вони домагатимуться того, щоб їхні інтереси були враховані. Втручання Росії з бомбардуваннями Алеппо та інших сирійських міст значно погіршило стан справ. Тому я, на жаль, не вірю в те, що це скоро припиниться.

QHA: Духовне управління мусульман України допомагає мусульманам-переселенцям з Донбасу і Криму?

Саїд Ісмагілов: Сто тисяч мусульман з Криму і Донбасу переїхали на територію, підконтрольну українській владі. І цим людям треба допомагати, їм не вистачає фінансових ресурсів, бо у нас в Україні не дуже заможні мусульмани.

Збирати якісь великі пожертви, щоб допомогти одновірцям, майже неможливо, розраховувати на допомогу іноземців і зарубіжних мусульманських організацій теж не доводиться. Адже більшість донорів і мусульманських благодійних організацій зараз здебільшого допомагають біженцям із Сирії, Іраку та тих місць, де йде велика війна, тому їм зараз не до України. Таким чином, фінансові резерви світової мусульманської громадськості в Україну майже не доходять.

QHA: Як саме ви допомагаєте біженцям з окупованих територій України?

Саїд Ісмагілов: Ми продовжуємо фінансувати сиріт, тобто вже багато років надаємо фінансову допомогу дітям-сиротам, і вона не припиняється. Зараз ми не можемо цього робити, наприклад, в Криму, але ми продовжуємо допомагати на материковій частині України.

Ми допомагаємо, чим можемо. На священний Рамадан ми роздавали переселенцям продукти. У Курбан-байрам клали перед ними велику кількість м'яса. Минулого року ми роздавали ковдри і подушки, щоб біженці хоч якось могли облаштувати своє житло і не мерзнути.

Цього року плануємо продовжувати цю благодійну діяльність. Зараз поки не знаємо, в якій формі, але вона буде.

QHA: Через ряд терористичних організацій, таких як Аль-Каїда, ІДІЛ і Хізбалла, у світі поширюється думка, що іслам породжує тероризм. На Вашу думку, наскільки це виправдано і можливо зараз довести, що іслам — мирна релігія?

Саїд Ісмагілов: Всі розумні і освічені люди знають, що іслам і тероризм це різні явища, з різних всесвітів. Іслам є іслам, а тероризм є тероризм. У світі півтора мільярда мусульман, і тільки кілька тисяч осіб з них є активними терористами.

Треба розмежовувати ці поняття, бо терористи є і серед представників інших релігій, це секулярні, комуністичні, ліві і праві рухи, але про них багато не говорять. Чомусь уся увага світової спільноти та ЗМІ сконцентровано на мусульманах.

Ось, наприклад, в Україні є терористи, які входять до складу «ДНР» і «ЛНР», вбивають українців і катують полонених. Чому про це не говорять? Чому завжди говорять про мусульман? Тобто у ЗМІ йде перекос у бік демонізації мусульман.

Це погане явище, але мусульмани мають виправляти такий стан речей своїми добрими справами. Треба бути відкритими і йти до людей з любов'ю, з допомогою, з миром. Влаштовувати різні благодійні акції та проводити інформаційні кампанії, щоб показати світовій спільноті, що мусульмани — це звичайні, нормальні, добрі і хороші люди. Я думаю, нам це вдасться.

Еліна Сулима

QHA