КИЇВ (QHA) -

Генерал армії, голова Вищої ради народних зборів України Микола Маломуж розповів журналісту Едуарду Солодовнику в ефірі Радіо Hayat про період окупації Криму та проблеми України.

Радіо Hayat: Нещодавно у вас відбувся захід, де обговорювалося глобальне формулювання перспектив і шляхів виходу з кризи конфлікту на Донбасі, та як будуть вирішуватися ці виклики. Яка ваша позиція щодо цього?

Микола Маломуж: Перш за все, ми передбачаємо, що Мінський формат, який сьогодні існує, певною мірою є стабілізуючим, але він не вирішує проблему в цілому. Ми бачимо, наскільки активно над цим працювало і наше керівництво, і Німеччина, і Франція, і навіть США, зараз Курт Волкер присутній. Але, спілкуючись в грудні з керівництвом Сполучених Штатів, Німеччини, Великої Британії, ми розуміємо, що ніхто не бачить механізму виходу з цієї ситуації, методології повернення цих територій з високою ефективністю та швидкістю.

Тому я і наші колеги — військові, дипломати, міжнародні аналітики — запропонували, що проблему поряд з Мінськими угодами потрібно вирішувати більш ефективно. Але якими інструментами? І як раз у цій ситуації ми передбачили ще проблеми, які хвилюють кожну країну, як загрози. Тому і наша проблема стає в один порядок з вирішення, тому що болить кожній країні. І ці виклики — це нові глобальні протистояння, це можлива глобальна «холодна війна», секторальні війни на сході, ядерна програма, наша держава, де дійсно йде реальна війна.

І виходячи з того, що країни, які визначають стратегію світових процесів, а це Америка, Бразилія, Європейський Союз, Китай, Японія, Індія, зацікавлені у врегулюванні, то ми ставимо питання, що одна з болючих точок — це Україна. І нашу дорожню карту потрібно підтримати не тільки Нормандським форматом, а потугами мінімум 20-ки, а то й 45-ти країн. І вийти на нові угоди, які передбачають безпекові стратегічні питання світу та недопущення ядерної війни. І окрема дорожня карта для нашої держави, яка підтримана не тільки Німеччиною та Францією, а й США, всією європейською потугою, японською, китайською та усіма іншими грантами світу. І вона передбачає примус Росії до повернення територій, в першу чергу — сходу, а пізніше — Криму.

Ці проблеми розглядалися, були озвучені під час зустрічі президента Назарбаєва і президента Трампа. Після цієї зустрічі, буквально через день, головуючий в Раді Безпеки ООН президент Назарбаєв озвучив це на Радбезі, як попередній формати, як посил до підготовки такого потужного міжнародного юридичного зобов’язального документу щодо регулювання проблем світу. Дорожня карта в цьому форматі виписана як зобов’язальний документ, який змусить і Росію піти на конкретні кроки під критичними загрозами.

Радіо Hayat: У Північній Кореї, до речі, й досі продовжується випробування зброї, яке може нести ядерний заряд?

Микола Маломуж: На сьогодні як раз триває розробка нової балістичної ракети, яка може завдавати удари до 13 тисячі кілометрів. Це, фактично, увесь світ. Керівництво спецслужб США під час нашого саміту в грудні показувало усі можливості, на сьогодні це вже до 2 — 3 тисяч км, і десь за півроку це може бути до 13 тисяч, тобто дістає будь-яку точку і Європи, і США, і найближчих сусідів.

Тому в цій ситуації розглядалися сценарії, як упередити можливість ядерної війни. Адже може розпочатися з Північної Кореї, але у конфронтацію вступають інтереси і Китаю, і Росії, а там з іншого боку і США, і Південна Корея, і Малайзія, і Філіппіни, і Індонезія. Зрозуміло, що потрібно на початковому етапі не допустити цього сценарію, тому лідеру Північної Кореї передані потужні сигнали. На випадок підготовки, а тим більше застосування, будуть вжиті супер активні заходи, щоб цього не допустити.

Радіо Hayat: Розкажіть про групу тиску на Росію щодо України, і програму, яка містить біля 18 пунктів врегулювання. Чи дійсно Захід дає Путіну шанс піти з Донбасу?

Микола Маломуж: Він піде тоді, коли відчує, що в нього більше не буде перспектив. Навіть після виборів, коли буде падіння економіки, а це вже не секторальні санкції, а повнокровні економічні санкції, щоб не було так, що Boeing отримає з Росії титан, а NASA — якісь засоби до запусків.

Інша ситуація — це фінансова система, яка може вимкнути Switch. Наступна ситуація — це безальтернативність якихось шляхів та ринків. Якщо в цьому форматі буде Китай та Індія, то в Росії не буде вибору, це спричинить ще більше падіння економіки. Критичні проблеми для еліти Росії на чолі з Путіним та його найближчим оточенням, а це величезні трильйони доларів, які знаходяться під контролем США.

Зрозуміло, що тоді питання виходу зі сходу України постане буквально, тому що ті ризики у десятки разів критичніші для Росії, ніж піти на поступки, що стосуються сходу нашої держави. Мало того, йому надається шанс певною мірою гарно виходити з ситуації.

Радіо Hayat: Як екс-голова розвідки, скажіть, в якому стані стосунки НАТО і Російської Федерації? І чи можливе загострення їхніх стосунків на тлі конфлікту в Україні?

Микола Маломуж: Я хочу сказати, що найгарячіші точки були у період бойових дій, коли Росія заходила в Крим і вела активні військові операції на сході. В цей період ми проводили велику дискусію із НАТОвцями, наскільки ефективно вони можуть захищати і себе, і підтримати нас. Але ми подали різними каналами сигнал Росії ще на початку агресії, коли вони стояли десятками, а потім і сотнями тисяч військ на кордоні з Україною, що НАТО розблокує свій нейтралітет. І Росія тоді сказала, що припиняє навчання і відійшла від кордону. І це був перший успіх в тому, що не почалася широкомасштабна операція. Але стримувальним фактором було НАТО.

На цей момент ми маємо формат конфронтаційних сценаріїв на можливі формати дій: наступ Росії на наші території, подальші можливі агресивні дії у Прибалтиці, Польщі, Сирії тощо. І НАТО тут орієнтується на підготовку певних програм протидії, готує нові спецпідрозділи. Сьогодні вони надійшли до Литви, Латвії, Польщі, Румунії, Болгарії, тобто зараз посилюються контингенти в центральній і західній Європі, отже, НАТО готується до сценаріїв локальних, а можливо, і глобальних військових дій.

Проте, з іншого боку, контактуючи з керівництвом та штаб-квартирою НАТО, ми неодноразово говорили, що все одно НАТО планує стримати Росію, щоб вона не розпочала військових операцій. А для цього залишаються канали комунікації на лінії представників спецслужб країн НАТО. Але не може бути й мови про комунікацію на рівні глав держав, дипломатів, контакт залишається тільки на рівні спецслужб для того, щоб упередити найрадикальніші сценарії.

Тому діалог між НАТО і Росією йде на оперативному рівні між представниками спецслужб цих країн, і буквально два тижні назад була запланована зустріч на рівні керівників військового блоку. Пізніше може бути і дипломатичний шлях. Але, якщо не буде прогресу і у питаннях сходу, і у питаннях Сирії, то зрозуміло, що активного діалогу не буде. Але до цього все одно треба йти — тиснути на Росію, шукати больові точки, і через механізми спочатку неофіційного контакту, а потім і дипломатичного, вирішувати питання відновлення територій і припинення війни.

Радіо Hayat: Якщо відійти від аналізу того, що зараз відбувається, якщо б Україна на 27-му році Незалежності вже набула статусу члена НАТО, був би захоплений Крим і Донбас?

Микола Маломуж: Якщо б ми набули статусу члена НАТО, не було б ні Криму, ні Донбасу. Але ми завжди дуже важко рухалися до НАТО. Всі критерії до вступу, які існують не тільки у безпековому секторі, але й в державному, економічному, антикорупційному, не реалізовувалися. І, на жаль, наші президенти, які були при владі, цього не робили. Отже, перспектив вступу не було.

Поза тим, як би ми підтримували 12 програм співробітництва, — це і безпека, і розвідка, і зовнішньоекономічний сектор тощо, то вони б дозволяли поки без членства ефективно співпрацювати з НАТО в якості плідного партнерства.

Але навіть за такого формату співпраці без членства ми мали нарощувати потужні Збройні сили і сектор безпеки. Довгі роки ми ігнорували Збройні сили України, їхнє оновлення, а ми вже мали можливість продавати за кордон і танки «Оплот», і «Корсари», які не гірше, ніж Джавеліни. Ми мали потужну радіорозвідку, яка виграла у тендері в Росії, в Німеччині, у Великій Британії та Франції.

А ми продавали величезну кількість зброї з наших ЗСУ, військові полігони віддавали за всіх міністрів оборони, військові містечка та військові академії були продані. Поставало навіть питання скасувати усі військові госпіталі.

В нас не виділялися кошти навіть на проведення елементарних навчань на гелікоптерах, на літаках і на танках. Танки в «Десні» були закопані в окопах, і тільки башти стріляли — все, ніяких навичок ніхто не здобував. А це передовий центр, я вже не говорю про інші, які взагалі були мертві.

Радіо Hayat: Говорять, що у 2014-му році на РНБО розглядалося питання, що Російська Федерація може атакувати Україну з території Білорусі. Чи дійсно розглядалася така можливість?

Микола Маломуж: Розглядалися різні сценарії, з яких позицій можуть бути атаки. Передбачалася атака з прямих кордонів — це схід нашої держави, Крим, вся територія Донецької, Луганської, Харківської, Сумської і Чернігівської областей, у тому числі частково Білорусь. Але скажу, що ті загрози були неадекватні нашим діям. Ще до засідання РНБО було запропоновано виконувачем обов’язків президента щодо формування надпотужних сил центральних апаратів СБУ, «Альфи», прикордонників та МВС, тобто відданих людей центральних апаратів. Щоб декілька десятків тисяч терміново були переміщені вночі до Криму, зайняли всі бази, затримали Аксенова і Константинова, а також затримали на базах дислокації всіх представників російського «казачества». Це було в компетенції СБУ. Згідно із законом, не чекаючи рішення РНБО, потрібно було діяти миттєво. Тим більше, всі ці люди — і Аксенов, і Константинов, і Цеков знаходилися в активному вивченні спецслужб України.

Якби ми діяли так, як рекомендували професіонали МВС, СБУ і військового сектору, то ми б не мали проблеми Криму. Але тоді це проігнорували. Тоді через чотири дні вийшли на рішення РНБО, почали оцінювати якісь теоретичні загрози, не задіюючи систему організації безпеки. А якби ми підняли війська по тривозі, перекрили Керч, то ми б заволоділи ситуацією там. І всі лідери, які відомі були спецслужбам, були б затримані, і не було б кому це проводити, і ніякі «зелені чоловічки» б не рушили, тому що ми тоді оволоділи б ситуацією по всій території. І от тоді ніхто не пішов би на реальну конфронтацію, тому що тоді це була б відкрита війна проти суверенної держави.

Цього не зробили. Тоді Росія зманіпулювала через свою агентуру, через політиків, які були у них під контролем, через воєнізовані формування, де були офіцери ФСБ, які підняли своїх людей. Але й тоді можна було діяти, та й тут ми проґавили час, і почалися маніпуляції про загрози, розмірковування, чи піде Росія війною, чи ні, теоретики почали розмови про це в РНБО. А потрібно було, щоб діяли професіонали, які готові були діяти миттєво, і яким довіряли колективи — і СБУ, і розвідки, і МВС, і «Альфа». Тоді б ми змусили підрозділи головного управління СБУ, МВС та прикордонників в Криму діяти в єдиному ключі. А то вони вичікували. Я тоді пам’ятаю, що ми змушували терміново виходити в Крим, а вони казали, що потрібно почекати.

Радіо Hayat: Російська Федерація на 2018 рік запланувала для військового бюджету 2,7 трильйона рублів. Це свідчить, що вона й надалі буде проводити агресивну політику захоплення земель на території пострадянських країн?

Микола Маломуж: В першу чергу, Росія хоче бути геополітичним гравцем, тому що вона зараз стає у формат конфронтації з НАТО та іншими країнами. Вона шукає союзників у цьому плані, наприклад, у Шанхайській групі співпраці, Китаї, Індії тощо. І зрозуміло, що в цій ситуації Росія хоче мати пріоритет, щоб не відставати ні від США, особливо у ядерній зброї, ні від Китаю. Тому ставку зробили вони на високотехнологічну зброю. Це супернові види озброєння — гіпер ядерна зброя, електронна (кібер) зброя, яка є тільки у США, тепер і в Росії, літаки тощо. І ми маємо такі розробки, але, на жаль, ми цього не реалізували за рахунок того, що всі люди, які є розробниками, були звільнені і зараз знаходяться в запасі. З Академії наук зверталися до Порошенка, щоб повернути і людей, і ці програми, але реакції немає ніякої, тому ми програємо. А Путін в цій ситуації орієнтується, він знає, що високотехнологічна зброя може стати зброєю глобального формату. І бачите, як вони почали працювати і у стратегічних питаннях, і у виборах: в США, Німеччині, Іспанії та інших країнах Європи. Тобто, це зброя надзвичайно гостра, вона має ефект виходу на всі країни і для неї немає кордонів.

Радіо Hayat: Нещодавно почув новину, що українське авіабудування звільняється від оподаткування на найближчі 7 років. Як на мене, давно потрібно звільнити від оподаткування все, що стосується збройної техніки для нашого війська. Ви згодні зі мною?

Микола Маломуж: В період війни жодних податків не може бути, тільки стимули. Але є ще одна складова, окрім того, що ми накладали податки, — це корупція. Про це свідчать розслідування і військової прокуратури, і СБУ, та й про це вказують наші партнери за кордоном. Мені часто кажуть, чому ви не робите танки, якщо у вас немає озброєння? Мало того, мені директори заводів вказують на те, що з них вимагають 30% від контракту, тобто це корупційна складова. І часто цього вимагають люди, які є наближеними до влади.

В мене нещодавно була делегація від заводу «Антонова», і вони говорять, що завод практично занепадає, тому що держава не стимулює виробництво. Тут з’являються Airbus, наші люди вже пішли туди, і там показують кращі зразки роботи.

Тому ми зараз ставимо завдання перед керівництвом країни відродити ці виробництва, дати пріоритети оборонному комплексу новітнього формату. Я тільки повернувся зі США, і американці також роблять ставку на новітнє озброєння, щоб протистояти і Росії, і Китаю, і Північній Кореї. У США була демонстрація систем ПРО, яка практично фіксує будь-які запуски ракет та їхню нейтралізацію на підльотах до території країни.

На це нам потрібно орієнтуватися, і ми маємо для цього і інтелектуальні, і технічні можливості, і робити цю роботу потрібно сьогодні.

Радіо Hayat: Як ви прогнозуєте події у зоні АТО? Чи передбачаєте ви загострення?

Микола Маломуж: Я думаю, що Путін не буде проводити активізацію до виборів, тому що йому потрібно показати себе миротворцем, він вже про це заявив, зокрема, що це він являється ініціатором обміну полоненими.

Друга піарна акція — це миротворці, але він хоче, щоб вони були під контролем Росії.

Третя ситуація — це режим припинення вогню, але він продовжується й надалі буде продовжуватися.

Що буде зараз? Росія буде використовувати новий закон про «реінтеграцію Донбасу» для того, щоб звинуватити нас в агресивній політиці. Вже ці звинувачення розпочалися, і вони будуть нав’язувати всім партнерам, що ми зайняли таку лінію, хоча ми виходимо зовсім з іншої концепції.

Радіо Hayat: Яка ваша оцінка цього закону?

Микола Маломуж: Деякі позиції в плані організації оборони і безпеки правильні, але інші позиції нічого нам не дають. Це декларативний документ, який не виконується, тому що ні Росія, ні бойовики його виконувати не будуть. Тому в цій ситуації він може бути, але він не є тим механізмом, який би дійсно забезпечив повернення або реінтеграцію територій. А нам потрібні реальні механізми, тому що Росія після виборів буде знову проводити ініціативні заходи щодо переговорів з бойовиками, вона буде змушувати нашу державу під впливом міжнародних партнерів, щоб ми вийшли на переговори з бойовиками. Крім того, вони прагнуть, щоб ми визнали цю територію, як окрему автономію, щоб ми погодилися на вибори під контролем бойовиків, а це фактично під контролем Російської Федерації. Росія хоче створити потужний регіон, який буде її інструментом щодо стабілізації ситуації в Україні, постійного тиску і тому подібне. І на це не треба йти. Нам потрібно йти послідовно тими пунктами, які маємо. У найближчій перспективі домагатися обміну полоненими, повернути 103 особи, які ідентифіковані, і знайти 600 осіб, які перебувають в розшуку.

Друга складова — повернення заручників з Росії за рахунок російських заручників, затриманих в Україні.

Окрім того, необхідно створити механізми контролю на лінії розмежування. Але й росіяни, і бойовики вже пішли на новий конфронтаційний сценарій — це нові лінії оборони, вони днями підтягнули туди техніку і вже йде формат підготовки до серйозних конфронтаційних дій.

Отже, ми передбачаємо провокації після виборів президента Путіна, тому нам потрібно підключити союзників у великий переговорний формат і виходити на врегулювання ситуації.

Джерело: Радіо Hayat

QHA