КИЇВ (QHA) -

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров в інтерв'ю QHA розповів про організацію і підготовку до проведення Другого Курултаю у Криму, завдяки чому на півострів повернулися понад 40 тисяч кримськотатарських сімей.

QHA: Ільмі Рустемовичу, Ви один із засновників Організації національного руху кримськотатарського народу, розкажіть про підготовку до проведення Другого Курултаю.

Ільмі Умеров: У травні 1989 року була створена Організація кримськотатарського національного руху або скорочено ОКНР. Якщо раніше були лише ініціативні групи, тобто за власною ініціативою люди ставали активістами національного руху, то з травня 1989 року з'явилася організація, в якій була певна ієрархія. Вона стала прообразом виборної представницької структури кримськотатарського народу — Курултаю.

Саме ОКНР взяло на себе всі організаційні питання, пов'язані з підготовкою і проведенням виборів до Курултаю, а також підготовкою різних документів. Крім цього, в 90-му році я організував газету «Авдет», яка висвітлювала проблеми кримських татар, вона існує і донині.

QHA: «Авдет» висвітлювала і підготовку до з'їзду Другого Курултаю?

Ільмі Умеров: І не тільки основні етапи, що відбувалися в рамках підготовки Другого Курултаю, публікували також проекти документів, проводили всенародне обговорення. Ми отримували масу побажань і листів для обговорення.

QHA: Які важливі рішення були прийняті в ході Другого Курултаю?

Ільмі Умеров: Всі документи, які приймалися на Курултаї, попередньо публікувалися у вигляді проектів і проходили всенародне обговорення, зокрема і декларація про національний суверенітет і положення Меджлісу.

QHA: Як Вам вдалося тоді залучити кримських татар, які були розкидані по всьому Радянському Союзу?

Ільмі Умеров: Зараз легко про це розповідати, але тоді це був колосальний труд. Організація кримськотатарського національного руху охоплювала всіх кримських татар, а також активістів національного руху, які бажали вступити в цю організацію.

У нас були такі поняття, як всесоюзні наради, коли ще існував Радянський Союз. Вони проводилися в усіх областях і республіках, де проживали кримські татари. І, звісно, всі члени ОКНР брали активну участь у підготовці до проведення виборів делегатів Курултаю.

Делегатів Курултаю ми вибирали в кілька етапів. Перший етап називався «обрання вибірників», тобто від 50 людей обирався 1 вибірник. Потім вибірники збиралися на регіональні конференції і вибирали делегатів Курултаю за квотами, які розподіляв оргкомітет. На Курултаї один делегат представляв 1000 осіб.

Оргкомітет прийняв рішення, що делегатів буде всього 250, і вони обиралися на території Радянського Союзу.

QHA: Хто саме став делегатом Курултаю?

Ільмі Умеров: Я всіх їх знав. Тоді делегатами Курултаю стали лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, нинішній голова Меджлісу Рефат Чубаров, нинішній редактор газети «Авдет» Шевкет Кайбуллаєв, політв'язні вирішать Аблаєв і Синавер Кадиров, а також мій брат Бекір Умеров, який був організатором масових заходів 1987 року у Москві. Я теж був делегатом Курултаю.

QHA: Крім об'єднань, які брали активну участь в організації з'їзду Другого Курултаю, були об'єднання кримських татар, які перешкоджали його проведенню. Розкажіть про ці організації.

Ільмі Умеров: Напередодні 100-річчя першого Курултаю, що відбувся 1917 року, і 1918 року був знищений більшовиками, ми, як наступники, через багато років, а саме 1991 року, провели другий Курултай.

З усіх громадських рухів кримських татар лише один-єдиний з них виступав проти повернення Курултаю, але якоїсь активної діяльності з їхнього боку не було помітно.

Але я думаю, що зараз, відзначаючи сторіччя Курултаю кримськотатарського народу, не слід звертати увагу на те, що хтось на якомусь етапі був проти.

QHA: З яких іноземних держав приїхали делегації на другий Курултай?

Ільмі Умеров: Насправді, були представники всіх діаспор. Найчисленніші діаспори кримських татар є у Туреччині, Румунії, Німеччини та РФ.

На Курултай прибула велика кількість іноземних гостей. Багато хто з них навіть не вмістився у залі, тому стояли зовні.

QHA: На Другому Курултаї обговорювалася ціла низка важливих питань. Зокрема піднімалися теми землі і переселення кримських татар із Середньої Азії до Криму. Чи вдалося реалізувати всі поставлені завдання?

Ільмі Умеров: Всі завдання, винесені нами до порядку денного Курултаю, ми виконали.

На Другому Курултаї ми прийняли основоположні документи і обрали представницький орган кримськотатарського народу — Меджліс. Головою Меджлісу став лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Крім глави Меджлісу, таємним голосуванням обрали ще 32 члени виконавчого органу.

На першому засіданні Меджлісу обрали заступника голови і розподілили функції: хто і чим займатиметься, а також хто якими службами керуватиме.

QHA: Ільмі-аг'а, розкажіть, будь ласка, як затверджувалися державні символи — прапор і гімн.

Ільмі Умеров: Ініціатором був комітет ОКМР, і ми все це обговорювали. Прапор ми прийняли той, який був на першому Курултаї. А словами гімну став вірш «Ant etkenmen» авторства голови Першого Курултаю Номана Челебіджихана.

QHA: На наступних Курултаях теж приймалися важливі рішення. Які з них були реалізовані, а які досі ні?

Ільмі Умеров: Давайте я розповім про те, що не було реалізовано. Найголовніше питання — кримськотатарська національна державність на території Криму залишився нереалізованим, незважаючи на те, що у нас були тісні контакти з державними структурами, була непогана підтримка на рівні уряду і Верховної Ради України.

Крим після розпаду СРСР залишився у складі України. Адже 1991 року, буквально через місяць-півтора після проведення Курултаю, розвалився Радянський Союз.

Нам доводилося працювати в умовах української юрисдикції. Як нам здавалося, у нас були дуже хороші взаємини з державними структурами, депутатами і членами уряду, правозахисниками, дисидентами, а також непогані відносини з усіма президентами. Однак найголовніше питання про Кримськотатарську національну автономію залишалося весь цей час відкритим, аж до анексії Криму.

В кінці 1989 року початку 1990 року кримських татар, які бажають придбати будинки і переїхати до Криму, стало досить багато. Тоді зросли ціни, і за проданий будинок в Узбекистані неможливо було купити будинок у Криму. Тому ми стали просити владу виділяти нам земельні ділянки для будівництва індивідуального житла.

Кримська влада відповіла категоричною відмовою, тому ми почали організовувати самовільні захоплення земель. Таким чином у Криму з'явилося 300 місць компактного проживання кримських татар, в яких проживає понад 40 тисяч сімей, тобто більше 40 тисяч сімей повернулося на півострів.

Це не заслуга української або кримської влади це заслуга національного руху кримських татар. Це заслуга Курултаю і Меджлісу, що об'єднали зусилля кримських татар і доклали їх до повернення на рідну землю.

QHA: Скільки зараз у Криму місцевих меджлісів?

Ільмі Умеров: Місцевих меджлісів близько 200, а регіональних біля 25. Є один центральний Меджліс, а всіх членів меджлісів налічується близько 2,5 тисяч осіб.

QHA: Ільмі Рустемовичу, на Вашу думку, коли відбудеться наступний Курултай?

Ільмі Умеров: Поки Крим перебуває під російською окупацією, ні про яке проведенні Курултаю не може бути й мови. Ми проведемо Курултай лише після того, як звільнимо Крим. Тоді відновимо всі свої структури і, швидше за все, це буде в нових реаліях і у складі України, але вже у рамках Кримськотатарської автономії.

QHA: Після заборони Меджлісу в окупованому Криму чи можливо проводити засідання, чи вони проходять лише на материковій частині України?

Ільмі Умеров: В тому форматі, в якому ми працювали раніше, працювати зараз неможливо. Тому в лютому минулого року ми прийняли рішення про передачу повноважень голові Меджлісу Рефату Чубарову, що перебуває на материковій частині України. І після того, як Меджліс був заборонений у Криму, він цим правом користується.

Рішення ми приймаємо колегіально, але не голосуємо. Спершу нам почали забороняти проведення масових заходів, а потім почали створювати на противагу нам різні громадські рухи та організації, які могли б замінити Меджліс. У них нічого не вийшло, і вони заборонили Меджліс кримськотатарського народу. Але він все одно існує, щоправда, не в тому форматі, як раніше, але роботу ми продовжуємо.

Ми зустрічаємося і обговорюємо всі питання, які згодом відправляємо на твердження Чубарову.

Ми їздимо по регіонах і зустрічаємося з регіональними активістами і членами Меджлісу.

QHA: Чи вносилися протягом усіх цих років якісь зміни у положення про організацію виборів? Якщо так, то які саме?

Ільмі Умеров: Ні. Ми час від часу вносили деякі зміни в документи і досить часто. Для того, щоб стати членом Меджлісу, спочатку необхідно за місцем свого проживання стати вибірником. Потім ці виборники збираються на регіональні конференції і за квотами певних оргкомітетів (наприклад у Бахчисарайському районі квота становить 16 осіб) на регіональній конференції більшістю голосів обирають 16 осіб. Така система була під час проведення Другого Курултаю.

Наприклад, 2013 року ми вперше провели вибори прямим таємним голосуванням. Розподілили все по округах і вибирали через бюлетені.

QHA: Ви могли б пояснити, які функції виконує Меджліс, а які Курултай?

Ільмі Умеров: Курултай — це всенародний з'їзд, який представляє весь кримськотатарський народ. Це виборний повноважний орган корінного народу Криму. Курултай обирається раз на п'ять років, і в проміжках між засіданнями Курултаю роботу веде Меджліс кримськотатарського народу. Це теж виборний представницький орган кримськотатарського народу, який обирається на Курултаї. Це така виконавча структура Курултаю, тому повсякденну роботу ведуть представництва Меджлісу.

QHA: Як Ви гадаєте, Верховна Рада прийме законопроект про Кримськотатарську автономію?

Ільмі Умеров: Верховна Рада здатна прийняти закон про статус кримськотатарського народу, але на сьогодні навряд чи збере 300 голосів для того, щоб внести зміни до Конституції.

Хоча в цьому питанні різні депутатські фракції, групи і окремі депутати могли б забути про всі розбіжності і прийняти відповідне рішення про зміну статусу кримського півострова. Статус територіальної автономії треба поміняти на статус національної автономії.

Зараз у Криму перебуває окупаційна російська влада. І єдине, чого я бажаю, так це щоб Україна прийняла рішення щодо зміни статусу Криму і надала йому статус Кримськотатарської автономної республіки. І я впевнений, що якби це була національна автономія з відповідними гарантованими правами для корінного народу Криму, то ніякої анексії просто б не відбулося. Адже визначати статус території повинен корінний народ.

Зараз Україна багато в чому змінила ставлення до кримських татар. Залишилося тільки, не чекаючи повернення Криму, оскількицей процес може затягнутися надовго, перетворити її на Кримськотатарську автономію. І в України з'являться додаткові аргументи для світової спільноти, коли йтиметься про повернення Криму. Додаткові аргументи — це гарантії і права корінного народу Криму.

Спілкувалася Еліна Сулима

QHA