КИЇВ (QHA) -

Голова наглядової ради Міжнародного центру стратегій безпеки і оборони Ігор Кабаненко розповів у ефірі Радіо Hayat про проблему відсутності військово-морської політики України.

Радіо Hayat: Третя фаза конфлікту в нас буде за море. Чому для України важливо, щоб була морська стратегія розвитку нашої країни?

Ігор Кабаненко: Я взагалі говорив би про військово-морську політику, тобто державну політику України у сфері військово-морської діяльності. Це важливий елемент політики держави. На жаль, в сучасних умовах цьому не приділяється належної уваги. Проблематика серйозна.

Ми знаємо про величезну кількість поправок до закону про реінтеграцію Донбасу. Ми чомусь знову забуваємо про море. Величезні акваторії — це елемент територіальної цілісності нашої держави. Це також винятково морська економічна зона, яка є елементом суверенітету України, тобто на неї розповсюджуються суверенні права України. Ці акваторії у три рази більші за площу Криму. Це значно більше, ніж разом Донбас і Крим. Чим це важливо? Там знаходяться поклади корисних копалин. Ці території є серйозним елементом економічного процвітання. Немає чіткої політики держави стосовно цих питань. З відомих заяв можна це проаналізувати. У зв’язку із будівництвом Керченського мосту Україна втратила півмільярда грошей тільки за кінець 2017 року. Це стосується наших портів, портової діяльності. Сьогодні Росія абсолютно незаконно добуває ресурси на родовищах нашої морської економічної зони. Це те, що належить Україні. В надрах Чорного моря вона добуває дешевий природний газ, добувається два мільярди кубів природного газу на рік. Це все просто вилучається з економіки України. На сьогодні неможливо уявити, щоб у Карпатах чи Харківській області хтось приїхав і почав видобувати два мільярди кубічних метрів газу і транспортував до іншої держави. Але сьогодні це відбувається винятково у рамках морської економічної зони.

Ви сказали, що третя фаза цього конфлікту буде із заволодіння морем. Я хотів би додати, що вона буде визначальною з точки зору територіальної цілісності і суверенітету України. Цьому потрібно приділяти належну увагу, тому що ризики зростають. Це ризики не лише в гібридному форматі так званої передачі, на якій Москва щойно наголосила. Ідеться про гібридну передачу активів військово-морських сил України, які сьогодні утримуються Чорноморським флотом Російської Федерації. Це кораблі, авіаційна техніка, інше озброєння та військова техніка. 

Відверто кажучи, спроможності наших військово-морських сил настільки незначні, настільки мінімізовані. Якби хоча б частина грошей, які ми втрачаємо у зв’язку із відсутністю військово-морської політики, була інвестована у створення необхідних бойових і оперативних спроможностей наших військово-морських сил, то це б дало можливість захистити наші національні інтереси на морі, розвивати нашу економіку.

Я не торкнувся питання морської комунікації, морської торгівлі, яка у 22 рази дешевша за авіаційні перевезення, у 12 — 13 разів дешевша за автомобільні перевезення і у 5 — 7 разів дешевша за залізничні. Це найдешевший спосіб розвитку економіки, який дає можливість отримувати серйозні девіденди, серйозні економічні переваги, але це потрібно захищати, тому що без захисту ми будемо лише втрачати на морі.

Радіо Hayat: Агропромисловий комплекс України й надалі залишається драйвером економічного росту. Очікується, що наступного року врожаї будуть ще більші, морським транспортом можна буде їх перевозити і захищати від морських піратів. Чи мають на сьогодні військово-морські сили України певні кораблі, які могли б це виконувати?

Ігор Кабаненко: На жаль, на сьогодні ці можливості мінімізовані, вони недостатні для того, щоб розв’язувати ті проблеми, які ми маємо.

Радіо Hayat: Який документ, що регламентує військово-морську політику, потрібен нам? Які вже існують?

Ігор Кабаненко: Ключових документів з військово-морської політики, стратегії і концептуального розвитку, затверджених і прийнятих відповідними органами, в Україні, на жаль, немає. Йдеться про засади військово-морської політики, хоча проблематика  захисту національних інтересів України вкрай актуальна. Це також питання концепції розвитку військово-морських сил. Трикутник “політика — стратегія — концепція розвитку” — саме те, що потрібно.

У квітні 2015 року була розроблена концепція розвитку військово-морських сил. На жаль, на сьогодні вона не затверджена. Це доказ того, що у нас немає політичної культури, орієнтованої на море. Вона більше орієнтована на суходіл. Це проблема, яку потрібно долати.

Наші партнери готові нам допомагати, готові підтримувати. З липня минулого року вони готові передати нам відповідні активи, кораблі, щоб підсилити спроможність наших військово-морських сил.

Море — це величезні вигоди, плюси для України в економічному, політичному вимірі, які Україна повинна використовувати.

Якщо згадати сам проект “Новоросія”, він був побудований заради моря. Ця концепція продовжує існувати, тому що розташування цих територій поблизу моря.

Ми повинні створити механізми захисту наших інтересів і реалізовувати свій потенціал для розвитку.

Радіо Hayat: Не можу обійти увагою заяву президента РФ щодо можливого повернення на материкову Україну тих кораблів, того озброєння, яке залишили Військово-Морські сили України або частини ЗСУ під час анексії. Це спекуляція? Реакція на санкції?

Ігор Кабаненко: На мій погляд, ми повинні розуміти, що це була лише заява. Звичайно, це гібридний формат для того, аби "промацати" реакцію з боку України, інші аспекти. Якби ми мали чітку військово-морську стратегію і політику, то це б не працювало у таких політичних експромтах. І цивільні, і військові повинні розуміти політику, щоб її реалізовувати. 

Радіо Hayat: Чи могли б ви спрогнозувати, як діятиме влада? Вона відмовиться чи погодиться?

Ігор Кабаненко: Я не знаю. Фактично, вже 4 роки ми намагаємося знайти формат для аргументованого діалогу, якимось чином привертати увагу державної влади до цих питань, але поки, на жаль, наші намагання не були почуті.

Радіо Hayat: На початок анексії ви знаходилися у Києві?

Ігор Кабаненко: Не тільки у Києві. Я був уже звільнений з лав ЗСУ, був пенсіонером.

Радіо Hayat: Які у вас спогади про ці місяці?

Ігор Кабаненко: Це була вкрай непроста ситуація. Я намагався привернути увагу посадових осіб до того, що не потрібно використовувати військові сили проти народу України, що потрібно робити правильні кроки стосовно виведення кораблів у море.

Вся ця гібридна війна побудована на пошуці слабких місць і ударах по слабких місцях. Мінімізовані можливості військово-морських сил — це наша проблема.

Джерело: Радіо Hayat

QHA