КИЇВ (QHA) -

Вже сьогодні, 23 лютого, в Україні відбудеться прем'єра канадського фільму «Гіркі жнива». Це перша англомовна картина, яка розповідає про трагедію Голодомору.

Фільм позиціонується передусім як історичний і не дає ніяких оцінок подіям, що відбувалися десятиліття назад. А щоб викликати інтерес у західного глядача, на якого картина орієнтована в першу чергу, сюжет розвивається навколо молодої закоханої пари, що проходить через всі жахи масового голоду.

— Ми усвідомлювали, коли почали роботу над цим фільмом, що факт Голодомору є невідомим на Заході. І це визначило нашу мету: ми орієнтувалися на те, щоб зробити максимально відомою цю трагедію, створивши фільм у такому форматі, який був би цікавий західному глядачеві, — розповів на прес-конференції з нагоди презентації фільму його продюсер Ян Ігнатович, передає кореспондент QHA.

Головні герої фільму, Юрій і Наталка, є прототипами батьків режисера Джорджа Менделюка. Його батько, як і Юрій, був творчою особистістю, а мама змушена була тікати з України, щоб зберегти життя. Саме вона і розповіла синові про страшні події, які відбувалися ув 1930-40 роках в Україні та до яких він не зміг залишитися байдужим.

— Мамі довелося особисто зіткнутися з Голодомором, а також подіями, які відбувалися після нього в Україні. Коли їй було 18, а її сестрі — 19 років, вони вирушили з Харкова до Львова. Їх послала в цей шлях їхня мама, давши їм установку вижити і переправитися за кордон. Для цього вона вшила їм в одяг останні гроші та каблучку, — поділився історією своєї родини режисер.

Велика частина зйомок проходила в музеї Пирогово під Києвом наприкінці 2013 року — саме в той момент, коли тисячі небайдужих українців вийшли на Майдан Незалежності, щоб відстояти свою свободу і гідність. А завершилася робота над фільмом через кілька днів після того, як екс-президент Віктор Янукович втік із країни. Вся міжнародна творча група, яка працювала над картиною, гаряче підтримувала Революцію Гідності.

Для актриси Саманти Баркс, яка виконала головну жіночу роль, робота над цим фільмом запам'ятається не тільки подіями на Майдані, але й холодною українською зимою, до якої англійцям було важко звикнути.

— Мені дуже надовго запам'ятається холод. У нас була одна сцена, в якій ми повинні були стрибати в замерзле озеро. Це був дивовижний досвід. Я ще довго після цього не могла зігрітися, — згадує Баркс.

Вона зізналася, що після прочитання сценарію відразу погодилася на роль, так як історія Голодомору її дуже вразила. На думку англійської актриси, меседж фільму — розповісти Заходу про цю трагічну сторінку української історії — є вкрай важливим.

— Коли я вперше прочитала сценарій, була дуже вражена тим, що ця історія є таємницею для західного світу. Ні я, ні мої знайомі не чули про таку надзвичайно важливу і сумну історію. І я навіть не сумнівалася в тому, щоб стати частиною цієї історії та розповісти про ці події, які протягом тривалого часу приховувались, — сказала Саманта Баркс.

Прем'єрні покази фільму в усіх кінотеатрах України стартують вже сьогодні, 23 лютого. «Гіркі жнива» побачать глядачі у 45 країнах світу — крім Росії, яка очікувано не виявила інтересу до кінострічки, що розповідає про сталінські репресії проти українського народу.

QHA