МАРІУПОЛЬ (QHA) -

11 та 12 грудня Маріуполь відвідав український панк-гурт «Жадан і Собаки в космосі». Їх візити стали вже традицією, і до полку їхніх фанатів додалися маріупольці. Перший концерт музиканти відіграли у торгово-розважальному комплексі в центрі міста. Це стало можливим завдяки підтримці арт-платформи «Тю», яка веде активну культурну діяльність в Маріуполі. Концерт став частиною музичного туру, який задуманий не лише для просування для самої групи. Він став частиною великої соціальної акції, мета якої — привернути увагу до проблеми політичних в'язнів. Зокрема артисти привернули увагу до долі Олександра Кольченка  кримського активіста і захисника природи, якого звинуватили у підриві офісу «Єдиної Росії» і судили разом із Олегом Сенцовим.

Разом із гуртом до Маріуполя приїхав і представник книжкового видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький. Влітку видавництво привезло в дитячі бібліотеки міста близько тисячі книг, щоб підтримувати інтерес до сучасної і класичної української літератури.

Олександр розповів, чому пішов у тур разом із музикантами:

Ми видали книгу Олександра Кольченка, щоб підтримати його. Вона не політична і не про його ув'язнення. Прибуток від продажу книг іде на витрати для його комфортного перебування у російській в'язниці і допомоги його родині. Навесні ми плануємо видати біографію Олександра з правдивою інформацією про суд і фіктивні звинувачення. Думаю, що це підніме хвилю протестів не лише в Україні, але і в Європі. Книга планується до випуску двома мовами.

Також я виявив, що в такому великому місті немає жодної повноцінної книгарні, а представлений асортимент на «українських» полицях занадто мізерний. Цю ситуацію треба змінювати, і про це ми будемо говорити з вашим мером за власною ініціативою. І ті книги, які я сьогодні привіз, відправляються в дитячу міську бібліотеку. Разом із «Собаками» ми вже привезли кілька тонн українських книг для бібліотек у східних містах. Про це не прийнято говорити і хвалитися, але варто продумати співпрацю міської влади та видавництв у цьому напрямку.


Свій другий день у Маріуполі «Жадан і Собаки в космосі» провели в жіночій виправній колонії, де дали концерт для ув'язнених.

У нас є досвід концертів у підліткових колоніях, і нам здається це важливим проводити заходи для соціально відсторонених груп населення. Для них культурні заходи проходять стороною, і ми хочемо давати їм сигнали про те, що їхня країна пам'ятає про них і дає можливість повернутися в суспільство, якщо є таке бажання.

Концерт у колонії був закритим і камерним, без преси і зайвих глядачів. Подібні заходи стали традиційними для музикантів.

Сергій Жадан розповів, що їх «ПСИхотур» є частиною акції «Подаруй Саші зустріч із мамою» на підтримку кримчанина Олександра Кольченка. Зібрані від туру кошти підуть на придбання квитків для матері Олександра, яка хоче виїхати з Криму, щоб зустрітися з сином, засудженим на 10 років суворого режиму завдяки російському «правосуддю».

Це не тільки тур для збору коштів (цю тисячу доларів ми і самі легко зберемо), це скоріше акція для притягнення уваги до політичних в'язнів, яких у нас стає все більше. І це не персональна акція для одного Саші, з її допомогою ми хочемо привернути увагу ЗМІ і наших слухачів до цього питання. Нам здається це важливим, бо кілька десятків в'язнів утримуються у російських в'язницях. На жаль, багато хто про це забув на третій рік війни і втомилися від цього, а деякі навіть навчилися на ній заробляти. Тому ми про це говоримо.

Перед туром до нас звернулися друзі Сашка Кольченка, який народився, жив у Криму і протестував проти російської агресії навесні 2014 року. І наша мета — нагадати тим, хто знаходиться у теплому і захищеному тилу, що у нас на Сході триває війна. І кому, як не вам, маріупольцям, про це знати. Фактично є стіна, яка стримує російську агресію, і про неї в жодному разі не можна забувати.


На запитання кореспондента, чому Сергій з товаришами так часто буває саме у Маріуполі, що вже практично в ньому прописався, письменник відповів:

Нам дуже важливо бути тут, на Сході, разом з вами. Ми теж східні хлопці, але ви перебуваєте набагато ближче до лінії фронту. І тут багато наших хороших друзів, шанувальників, які нас чекають і до яких хочеться їхати.

Панк-гурт відіграв понад двадцять пісень і двічі виходила на біс. Були презентовані нові пісні, а також шанувальників обрадували старими хітами. Сергій встиг продекламувати свої вірші і ще раз нагадати про те, що присутні можуть матеріально підтримати Сашка Кольченка. А ті, у кого не було коштів для допомоги, могли залишити побажання для політв'язня на листівках.

QHA