КИЇВ (QHA) -

У Києві в рамках 7-го Книжкового Арсеналу відбулася презентація книги історика Гульнари Бекірової «Пів століття опору. Кримські татари від вигнання до повернення (1941-1991 роки)».

Ця книга — переклад її праці, написаної 2008 року і виданої в Криму, але розширений і доповнений.

Нове видання книги з'явилося на світ за допомогою Українського наукового інституту Гарвардського університету і вийшло у видавництві «Критика».

Дослідження Бекірової починається за три роки до депортації кримських татар і формально закінчується 1991 роком початком незалежності України. Сама автор згадує, що інтерес до історії свого народу в неї виник ще в шкільні роки, коли в підручниках взагалі не було інформації про кримських татар.

— Коли я стала студенткою історичного інституту, я відкрила величезні пласти інформації про кримських татар, які на той момент були цікаві вже не тільки мені. Однак і сьогодні українці дуже мало знають про кримських татар і їхню історію. Я сподіваюся, що ця книга стане ще однією крупицею знань і розуміння кримськотатарського народу. Адже досвід сьогоднішнього опору кримських татар окупації Криму незрозумілий без їхнього досвіду радянського періоду, підкреслила Бекирова на презентації своєї книги, передає кореспондент QHA.

Передмову до видання написав лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Він зіграв одну з ключових ролей у створенні цієї книги об'єднав формат передмови, розповів свою особисту історію опору режиму за часів Радянського Союзу, яка вплинула на вигляд національного руху кримських татар, який ми бачимо сьогодні, і навіть почасти став причиною появи даної книги.

Мустафа-аг'а зазначив, що на сьогоднішній день книг про історію кримських татар дуже мало, і Гульнара Бекирова один з небагатьох сучасних істориків, які пишуть про кримськотатарський національний рух.

Гульнара Бекирова зараз чи не єдиний історик, який пише про національний рух. Але він насправді унікальний і дуже демократичний, адже після депортації ми змогли повернутися на свою батьківщину, в Крим, не проливши ані краплі чужої крові, каже Джемілєв.

А післямову до дослідження написав глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. У ньому він торкнувся не тільки тих часових рамок, які висвітлює робота Бекірової, а й сучасної окупації Криму. Чубаров акцентував увагу на тому, що книга закінчується 1991 роком, однак нині перед істориками стоїть не менш складне завдання: описати сучасний етап спільної історії українців і кримських татар.

Мені здається, перед дослідниками цієї частини історії стоїть важливе завдання. Адже без неї ми не зможемо дізнатися, чи правильно ми вибрали шлях, яким зараз ідемо і будемо йти далі, міркує Чубаров.

При цьому він зазначив, що ця книга також має наукову й історичну цінність, а для її створення була проведена дуже велика робота.

Наразі тираж книги тисяча примірників, однак в подальшому видавництво обіцяє випустити додатковий тираж. Вартість видання становить 250 гривень, придбати його можна в книжкових магазинах України і на сайті «Критики».

QHA