КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 4 березня, виповнилося б 69 років видатному українському поету і композитору, Герою України Володимиру Івасюку.

Він народився 4 березня 1949 року у місті Кіцмань Чернівецької області.

Володимир Івасюк вважається одним із основоположників української естрадної музики. Його авторству належать 107 пісень, 53 інструментальних твори, музика до декількох спектаклів. Будучи професійним медиком та скрипалем, він прекрасно грав на фортепіано, віолончелі, гітарі, майстерно виконував свої пісні.

18 травня 1979 року композитор був знайдений повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. Офіційною версією смерті назвали самогубство. За неофіційною версією, Івасюк був убитий КДБ за наказом вищого керівництва СРСР.

Його похорони 22 травня 1979 у Львові перетворилися на масову акцію протесту проти радянської влади.

Архіви цієї справи, що зберігаються у Москві, до цих пір ні родичам, ні працівникам музею Володимира Івасюка не розкривають, посилаючись на гриф «секретно». Можливо, тому, що серед живих ще багато учасників тих драматичних подій. Самі ж родичі Івасюка упевнені, що Володимира вбили.

26 січня 2009 року Генеральна прокуратура України поновила давно закриту кримінальну справу про смерть Володимира Івасюка, але у листопаді 2012 року справа була закрита нібито через відсутність складу злочину. 12 червня 2014 року Генпрокуратура повторно відновила закриту кримінальну справу про смерть композитора.

У лютому 2015 року колишній прокурор Львівської області Роман Федик заявив, що Володимир Івасюк був убитий співробітниками КДБ.

У 2009 році президент України Віктор Ющенко посмертно присвоїв Володимиру Івасюку звання "Герой України".

Нагадаємо, у Києві пропонують назвати вулицю на честь Мирослава Поповича. Понад 400 людей поставили свої підписи під петицією із закликом перейменувати вулицю Семашко у Києві на честь українського філософа.

QHA