КИЇВ (QHA) -

У Києві на базі меморіалу жертвам Голодомору 1932 — 1933 рр. відкрили фотовиставку «Вартові пам'яті», присвячену історії геноциду, розказаної через спогади звичайних людей.

В експозиції представлені 10 портретів свідків Голодомору, які до цих пір проживають у Києві та Київській області.

— Для того, щоб підготувати виставку, ми об'їздили з експедицією музею села Обухівського, Бориспільського і Фастівського районів. Ми шукали свідків голоду і записували їхні історії, адже зі шкільних підручників неможливо дізнатися правду. Дуже довго замовчувалися реальні факти з життя людей, які пережили це. На виставці є портрет мого діда, який ще дитиною пережив Голодомор. Коли він розповідав мені історії зі свого дитинства, то я думала, що це просто сюжети з фільмів жахів, — розповідає фотограф і автор портретів Ксенія Пилявська.

На відкриття виставки приїхав 93-річний Микола Онищенко, який пережив голод 1932 — 1933 рр. в Луганській області, а тепер через збройну агресію Росії був змушений залишити свій будинок.

На фото Микола Онищенко

— Про це дуже складно розповідати. Я бачив багато смертей, людей, які лежали біля доріг, але найстрашніше — це канібалізм. Я до сих пір пам'ятаю, як мені говорили не виходити на вулицю, щоб мене ніхто не з'їв, — розповідає про пережитий у 7-річному віці геноцид чоловік.

Раніше QHA повідомляло, що у Києві відкрилася виставка, присвячена ветеранам сцени.

QHA