СІМФЕРОПОЛЬ / Акмесджит (QHA) -

Заступник міністра культури Криму Ісмет Заатов презентував 7 жовтня у Сімферополі свою книгу «Кримськотатарське сценічне мистецтво в матеріалах архівів і окупаційної преси 1941-1944 рр.». Про це повідомляє агентство  Крим Медіа.

У книзі розповідається про творчість кримськотатарських сценічних колективів і діячів мистецтв у роки Великої Вітчизняної війни в Криму і за його межами.

 Під час презентації автор повідомив, що почав збір матеріалу для книги у 1991 році. У роботі наведено спогади творчих діячів воєнних років, витяги з архівів і аналіз преси, що видавалася на півострові в роки окупації: «Голос Криму» і «Азат Кърым».

За словами Ісмета Заатова, він спробував відновити історичну справедливість, навівши у своїй книзі дані про те, що кримськотатарські культурні діячі в роки окупації працювали нарівні з представниками інших національностей.

- Всі були в рівних умовах - працювала і вірменська трупа, і грузинська, і українська, і російська, і кримськотатарська. Все розсіялося - одні герої, а інші вічні зрадники, - зазначив автор.

Окрему увагу вчений приділив тематиці уявлень того часу. Він дійшов висновку, що кримськотатарські культурні діячі не прославляли режим окупації.

- З довоєнних вистав просто прибрали сцени класового антагонізму, класової боротьби і прославляння сталінізму, але нового нічого не внесли, - уточнив Ісмет Заатов.

Згідно з дослідженням вченого у воєнні роки в кримськотатарському середовищі створили всього один шестихвилинний танець, присвячений Адольфу Гітлеру.

Книга, що вийшла накладом 1 тис. примірників, проілюстрована матеріалами з архіву автора, Кримського історичного музею-заповідника і Кримськотатарського музею культурно-історичної спадщини.

Це не перше дослідження Ісмета Заатова з історії культури Криму. Він є автором 7 монографій та понад 80 наукових статей з цієї тематики, має вчений ступінь кандидата мистецтвознавства.

QHA