ВІННИЦЯ (QHA) -

У Вінниці знімуть документальний фільм про депортацію кримських татар і про їхню вимушену еміграції з Криму після його анексії Росією — «Повернення додому».

Ініціатива та ідея фільму належить колишньому командиру добровольчого батальйону «Крим» Ісі Акаєву.

Режисером стрічки буде головний редактор місцевого телеканалу «Вінниччина» Олексій Литвинов.

За словами активістки громадського об'єднання «Ветан» Таїси Гайди, Іса Акаєв давно виношував цю ідею, адже він вважає, що більшість конфліктів українців із кримськими татарами — на етнічному грунті.

На жаль, сьогодні пересічний українець мало що знає про кримських татар і не розуміє, чому вони не можуть повернутися додому, каже Гайда. Їхня історія оповита поневіряннями і багаторічними стражданнями. У фільмі ми постараємося передати всі жахи минулого і сьогодення кримських татар на історіях окремих людей.

Також Таїса Гайда розповіла, що зйомки плануються у Вінниці, Херсоні, Києві та Львові, де проживають кримські татари, які залишили півострів після анексії.

Ми плануємо об'їздити багато українських міст, і зняти спогади трьох поколінь кримських татар: тих, хто пам'ятає Депортацію 1944 року, тих, хто 90-го року повернувся до Криму і дітей, які пам'ятають, як вони 2014-го разом із батьками залишали окупований півострів.

Орієнтовний бюджет фільму тривалістю близько 30 хвилин становить 150 тисяч гривень. У цю суму закладені витрати на зйомку, монтаж, презентацію фільму і відрядження журналіста з оператором. Потрібної суми в ГО «Ветан» немає, тому на даний момент ведуться переговори з благодійними фондами про фінансування.

Щоправда, майже 13 тисяч гривень виділив Департамент культури Вінницької міської ради.

За словами директора Департаменту Максима Філанчука, кошти, виділені для зйомок фільму — лише частина допомоги, яку отримає ГО «Ветан».

— Цього року для розвитку громадської організації кримських татар «Ветан» виділено майже 100 тисяч гривень, каже Філанчук. Цей ресурс, зокрема, буде спрямований на створення українсько-кримськотатарського культурного центру у Вінниці. Ми всіляко підтримуємо ініціативи активної громади міста. В такий час, я впевнений, що ми на правильному шляху.

Раніше QHA повідомляло, що незабаром у Вінниці з'явиться унікальний в своєму роді українсько-кримськотатарський центр. З ініціативою його створення виступила громадська організація «Ветан», яка популяризує культуру і традиції кримських татар.

Для створення центру знадобиться близько 100 тисяч доларів і рік плідної роботи.

Приміщення під центр надано міською владою на умовах довгострокової оренди за символічну плату.

QHA