КИЇВ (QHA) -

З нагоди свята волонтерський рух Мова — ДНК нації, який набуває все більшої популярності серед українців, оприлюднив інфографіку з 10-а цікавими фактами про українську мову.

— Сучасна українська мова має близько 256 000 слів.
 

За лексичним запасом найближчою до української мови є білоруська: 84% загальної лексики, далі йдуть польська та сербська (70% і 68% відповідно) і тільки потім  російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику і граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою та польською мовами, а з російською  лише 11.
 

В українськоій, на відміну від інших східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких  кличний.
 

 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи у таборі гуннского владики Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це було перша згадка українських слів.
 

Українська мова у різні історичні періоди називали по-різному: простою, руською, русинською, козацькою тощо. Історично найуживанішою назвою до середини XIX ст. була «руська мова».
 

В українській мові найбільша кількість слів починається на букву П.
 

Найменш вживаною літерою українського алфавіту є Ф.
 

В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговід, кругозір, кругогляд, виднокруг, відноколо, виднокрай, небокрай, овид
 

Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
 

Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги»: воріженьки.
 
Також сьогодні з нагоди Дня української писемності в Україні вже вп'ятнадцяте проведуть Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.

 

QHA