КИЇВ (QHA) -

Стаття 7 закону України "Про освіту", що викликав критику декількох країн Європейського союзу, містить норму, що дозволяє корінним народам навчатися рідною мовою.

Про це у коментарі QHA заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

— Їм (представникам корінних народів, — ред.) гарантується право вивчати мову в закладах дошкільної та загальної середньої освіти поряд з українською, державною мовою навчання. В наших школах передбачається навчання кримськотатарською та українською мовами, сказав Чубаров.

За словами глави Меджлісу, у школах з кримськотатарськими класами буде збалансоване викладання предметів обома мовами.

Над цим ми зараз і працюємо, наголосив він.

Нагадаємо, головний експерт реанімаційного пакету реформ з освіти Наталія Шульга в коментарі QHA зазначила, що закон про освіту, який набув чинності з 28 вересня, не звузить права кримських татар на навчання рідною мовою. За її словами, в законі передбачене створення додаткових класів, предметів і програм, де навчання буде вестися кримськотатарською мовою.

В Україні 28 вересня набув чинності закон «Про освіту». Він передбачає 12-річну освіту у школі і підвищення ролі української мови.

Документ опублікували у виданні Верховної Ради «Голос України» №178-179 27 вересня.

Закон підвищує мінімальну заробітну плату вчителям до 3 мінімальних заробітних плат. Положення набуває чинності з 2018 року, а реалізовуватися буде поетапно — до 2023 року.

Кабінету Міністрів доручено передбачити щорічне підвищення посадового окладу педагога найнижчої кваліфікації до 4-х прожиткових мінімумів для працездатних пропорційно зростанню доходів державного бюджету.

Закон визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але, згідно з освітньою програмою, одна або кілька дисциплін можуть викладатися двома і більше мовами — державною, англійською, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

Даний закон викликав сильний опір ряду сусідніх з Україною держав. Зокрема глава угорського МЗС Петер Сіярто заявив, що Угорщина блокуватиме всі подальші спроби України тісніше інтегруватися в Європейський Союз.

Також висловили невдоволення у зв'язку з прийнятим в Україні новим законом "Про освіту" Молдова, Росія і Румунія. Лідери цих країн бачать у законі загрозу для права представників своїх національностей здобувати освіту на території України рідною мовою.

QHA