КИЇВ (QHA) -

Перший заступник Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова зустрілася з учнями літньої школи Малої академії наук України — учасниками секції «Кримськотатарська гуманітаристика» Всеукраїнського конкурсу–захисту науково-дослідницьких робіт учнів МАН.

Літня школа тривала впродовж тижня у Пущі-Водиці (Київ) і завершилася 29 серпня, навчання в ній пройшло десятеро дітей віком від 14 – 16 років, серед яких були діти, які зараз живуть в окупованому Криму, і діти-переселенці.

Як розповіла журналістам радник Міністра культури України з питань Криму Есма Аджієва, суть літньої школи полягає у тому, що майбутні науковці збираються разом з педагогами, експертами і отримують знання — з чого починати наукову роботу, яким чином правильно скласти план своїх дій у дослідницькій роботі, яким чином обробляти і структурувати інформацію. Отримана інформація дозволить дитині зрозуміти, чи справді вона хоче у подальшому займатися науковою діяльністю саме у цій сфері.

У подальшому дитина зможе захистити свою наукову роботу, яку вона проводить у рамках секції «Кримськотатарська гуманітаристика». Захист наукових робіт передбачає декілька етапів і відбудеться, ймовірно, навесні наступного року.

Наукові роботи, які готують діти, присвячені літературі кримських татар у різні періоди життя народу, зокрема, в часи до і після депортації, а також національній кухні та орнаменту, музичним інструментам, різноманітним історичним періодам, зокрема, періоду кримського ханства.

Есма Аджієва також повідомила, що надалі МАН здійснюватиме супровід цих дітей, консультування, у тому числі дистанційно, зокрема, дітей-переселенців, які живуть не в столиці та дітей з Криму. Вона також зауважила, що проїзд і проживання дітей у Києві, у тому числі з Криму, оплатила Мала академія наук України. Окрім того, організатори школи розпочали збір на Спільнокошті (майданчик з кращими проектами, краудфандинг — ред.).

Під час зустрічі-бесіди з першим заступником Міністра інформполітики Еміне Джапаровою, юні науковці розпитували в чому полягає її нинішня робота, а також про її біографію. Джапарова, зокрема, розповіла дітям, що за півроку після початку російської окупації з політичних міркувань виїхала з Криму і наразі не відвідує півострів.

— Тема Криму — це дуже персонально, я не можу їздити до Криму і з окупацією я начебто втратила частинку себе, — говорить вона.

А робота її, зокрема, має просвітницькі завдання — підтримувати в українському і міжнародному інформаційному просторі тему Криму, щоб ніхто не забув про незаконну анексію; розповідати правду про Крим і кримських татар як на материковій Україні, так і намагатися донести правду про Україну до кримчан.

Джапарова розповіла, що російська пропаганда намагається переконати кримчан, начебто Україна припинила боротьбу за Крим, окрім того Росія намагається дискредитувати представницький орган кримських татар Меджліс в очах кримчан на півострові. І все це робиться для того, аби відірвати Крим від України. Хоча насправді Україна продовжує боротися за Крим, і такі заходи для дітей з Криму, як участь в українських освітніх програмах — додаткове свідчення цього.

Джапарова також нагадала юним науковцями тотожність долі українського і кримськотатарського народу, які зазнали утисків від імперських амбіцій Росії у різні часи. Вона підкреслила, що спільна біда об’єднала обидва народи і сьогодні до кримських татар на материковій Україні набагато краще ставлення, ніж було до окупації.

— В українців був Голодомор, у нас була депортація і ці трагічні події об'єднують наші народи. Ми захищали свої права і ніколи не наступали на права інших народів. Після анексії, кримські татари стали головним адвокатом України і ставлення до кримських татар в українському суспільстві змінилося, — відзначила Джапарова.

Перший заступник глави Мінінформполітики нагадала дітям про мітинг 26 лютого 2014 року, на якому кримські татари висловили жорсткий протест проти російської окупації, і за участь в якому Росія досі судить деяких його учасників. Вона розповіла і про те, що в Криму триває спротив окупації, що наразі на півострові та в Росії є десятки політв’язнів, які заґратовані лише через незгоду з анексією.

Говорили і про те, що Росія активно заселяє Крим людьми з російських регіонів, і це є військовим злочином. Джапарова наголосила, що Росія намагається перетворити Крим на військову базу, але при цьому камуфлює свої дії під показову турботу про людей.

— Турбота Росії про народ — демонстративна. І насправді Росія будує дороги для танків, а не для людей, житло будується не для кримчан, а для навезених громадян Росії.

Діти дуже жваво відгукнулися на месседж Еміне Джапарової про масове заселення Криму громадянами Росії з регіонів, зауваживши, що таких приїжджих справді дуже багато.

Джапарова запросила дітей з Криму продовжити навчання на материковій Україні, приходити на стажування до Міністерства. Але при цьому, згодом, все ж таки вони мають повернутися і працювати у вільному українському Криму. Джапарова наголосила, що деокупація Криму обов’язково відбудеться.

— Рано чи пізно деокупація відбудеться, бо Росія вчинила акт агресії, порушила міжнародні договори і таке порушення не триватиме довго. Своїми роботами ви вносите маленький вклад у ренесанс кримськотатарської культури.

У коментарі агентству QHA, Еміне Джапарова підкреслила, що подібна літня школа для дітей з Криму, зокрема, кримських татар, оскільки дозволяє зберігати культуру народу в нових поколіннях. Вона наголосила, що в умовах російської окупації неможливо говорити про відродження кримськотатарської культури, оскільки вся імперська політика Росії спрямована на придушення національних культур і традицій на користь російського центру. А будь-які освітні заходи щодо підтримки кримськотатарської культури і маленьких кримчан на материковій Україні дозволяють втримати зв’язок з окупованим Кримом. І зрештою, такий зв’язок полегшить і пришвидшить реінтеграцію Криму після деокупації.

— Такий захід дуже важливий, тому що в умовах окупації відновлювати кримськотатарську культуру неможливо. Тим більше в умовах російської окупації — держави, яка сотнями років вбивала цю ідентичність. І тому кожна дитина, яка сьогодні працює і пише свою роботу в контексті відродження культури, починаючи від традицій харчування, від традицій орнаменту — це все є внеском у розвиток кримськотатарської культури. І символічним є те, що завдяки таким проектам ми зберігаємо цей нервовий зв’язок з Кримом. Зрештою, ми ж не території повертаємо, ми кажемо про зв’язок між людьми. А його можна зберегти контактами, можливістю підтримати таких дітей, надаючи їм можливості для навчання, для їхнього розвитку тут, тому що розвиватися в Криму сьогодні неможливо. Тому сьогодні такі проекти є надзвичайно важливими і саме такі проекти є запорукою реальної реінтеграції, реального збереження цього нервового зв’язку, без якого ми Крим не повернемо. І чим більше таких зв’язків буде, тим легше нам буде повертати Крим.

Перший заступник глави Мінінформполітики також відзначила важливість того, щоб діти, які зараз живуть в Криму в умовах агресивної російської пропаганди, пропаганди спрямованої проти України, навчилися розрізняти правду і неправду. За словами Джапарової, дуже важливо, щоб не розривався зв’язок між кримськими татарами в окупації і на вільній Україні, і що діти мають розуміти, що в єдності полягає сила народу і запорука збереження його культури.

— Я хотіла розказати дітям, в яких умовах ми живемо — в умовах, коли інформація стає зброєю, в умовах, коли все, що вони читають, дивляться, слухають в окупованому Криму також є частиною цієї війни, жертвами якої вони можуть стати. Російська пропаганда намагається максимально розірвати зв’язки, дистанціювати Крим від України і змирити людей з цією дійсністю. Мій посил був у тому, щоб вони оцінили в якій дійсності ми опинилися, що насправді це нероздільні речі, що кримські татари тут (на материку) і кримські татари там (в Криму) — це дві руки одного тіла. І в кожного своя місія. І запорукою збереження цих зв’язків є, у тому числі, освіта, тяжіння до кращої освіти, але з метою, щоб далі це вкладалося у розвиток кримськотатарського народу.

Джапарова також вручила дітям подарунки від МІПУ — книжки про перший Курултай кримськотатарського народу, а також книгу "КримНаш. Історія російського міфу", в якій розвінчується російська пропаганда про "історичну російськість" Криму, і набори цукерок відомої марки.

Перший заступник глави Мінінформполітики зробила символічне фото з дітьми — Еміне Джапарова і Есма Аджієва стояли обличчям до фотокамери, на фоні дітей, які стояли спиною, щоб не було видно їхніх облич. Оскільки серед учнів літньої школи були діти з окупованого Криму, організатори попросили не публікувати фото дітей і не поширювати їхніх імен, аби дітлахи не стали об’єктом інтересу російських спецслужб.

Нагадаємо, «Літня школа для юних науковців» при Малій академії наук України — це тижнева культурно-наукова програма для дітей з Криму та інших, під час якої учні зможуть поглибити свої знання та навички з кримськотатарської історії, мови, культури і мистецтва.

Секцію «Кримськотатарська гуманітаристика» відкрили при науковому центрі «МАНУ» у цьому році.

QHA