КИЇВ (QHA) -

Кримських батьків, які вимагають, щоб їхні діти отримували освіту українською мовою, включають до списків, які потім передаються Федеральній службі безпеки Росії.

Такі дані містяться у новій Доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини "Щодо ситуації з правами людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим і Севастополі".

Місія ООН констатує утиски прав етнічних українців на освіту рідною мовою: кількість дітей, які навчалися в україномовних школах і класах скоротилася за часи окупації у чотири рази — з 12 694 до 318 дітей, а кількість україномовних шкіл зменшилася у 7 разів — до однієї школи. Таке різке скорочення, зокрема, пояснюється адміністративним тиском на батьків та виїздом тисяч проукраїнських кримчан на "материк".

— У 2017/18 навчальному році викладання українською мовою забезпечувалося в одній україномовній школі, а також в 13 україномовних класах російськомовних шкіл, де всього разом навчалося 318 дітей. Коли на півострові востаннє застосовувалася навчальна програма України (це було у 2013/14 навчальному році), існувало 7 україномовних шкіл і 829 україномовних класів, у яких навчалося 12 694 дитини. Це різке зниження пояснюється повідомленнями про тиск з боку адміністрацій шкіл, асиміляцією у переважно російськомовному середовищі, виїздом тисяч проукраїнських жителів Криму і різноманітними стримувальними чинниками. Колишня учителька з Ялти повідомила, що батьків, які вимагають, щоб їхні діти отримували освіту українською мовою, вносять до списків, які передаються ФСБ.

Також повідомляється, що кількість дітей, які вивчають українську мову як предмет програми, як факультативний курс або на позакласних засадах, у поточному навчальному році складає 10,6 тис.

Окрім того, у Доповіді відзначається, що відповідно до законодавства Російської Федерації, застосовуваного на півострові, російська, українська і кримськотатарська мови є офіційними мовами у Криму й можуть використовуватися як мови викладання. Однак після окупації Криму відсоток викладання російською збільшився: у 2017/18 навчальному році 97% дітей у Криму навчалися російською мовою, тоді як у 2014 році таких було 90,7%.

Щодо ситуації з вивченням кримськотатарської мови, то за даними Доповіді, рівень використання кримськотатарської як мови викладання, залишився стабільним: у 2017/18 навчальному році рідною мовою отримували освіту 5 835 кримських татар, тоді як у 2013/14 навчальному році таких було 5 551. Станом на 30 червня 2018 році, у Криму було 16 кримськотатарських шкіл (у 2014 році — 15). Близько 21 600 дітей кримських татар вивчають рідну мову як шкільний предмет, як факультативний курс або на позакласних засадах.

Разом з тим, УВКПЛ задокументувало випадки, коли прямі вимоги батьків про використання кримськотатарської у якості мови викладання для їхніх дітей залишилися без уваги.

Раніше повідомлялося, що в окупованому Росією Криму батькам створюють перешкоди у відкритті класів з викладанням українською або кримськотатарською мовою.

QHA