КИЇВ (QHA) -

Правозахисники вважають, що запропонований Міністерством освіти і науки України порядок зарахування до школи обмежує доступ до освіти і порушує право на свободу пересування. Про це кореспонденту QHA розповіла Людмила Янкіна, експерт Центру інформації про права людини.

Відповідно до нинішніх вимог право на першочергове зарахування до конкретної школи матимуть ті діти, які зареєстровані на території, закріпленій за цією школою. Усі ті, хто не зможе надати потрібні документи, навчатимуться там, де залишаться вільні місця.

— Дослідження показують, що більше третини жителів великих міст проживають не за місцем реєстрації, зазначеної у паспорті. Деякі з них з різних причин не можуть зареєструватися або укласти договір оренди. Багато хто з батьків просто хочуть віддати дитину в школу з найкращим рейтингом і якістю освіти, і мають на це право, — стверджує експертка.

У разі схвалення таких змін буде обмежена також можливість обрати спеціалізовану школу з урахуванням здібностей своєї дитини. На думку правозахисників, у першу чергу зміни торкнуться внутрішньо переміщених осіб.

— Якби ми не звернули увагу на цей наказ, то переселенці не змогли б претендувати на першочерговість зарахування своїх дітей у школи. Потрібно було попрацювати декільком міністерствам разом з правозахисними організаціями, щоб краще пізнати потреби цих людей. Пізно співпрацювати з НДО, коли наказ уже поклали міністру на підпис. Якщо ви подали проект на громадські слухання, то обговоріть його з громадськістю. Нас дуже зачіпає, що обговорення стали фіктивним способом комунікації держструктур із суспільством. Так не має бути. Це нівелює новий закон про освіту, який сам по собі не поганий, а також усе, за що ми боролися, усі демократичні зміни, — прокоментувала ситуацію Людмила Янкіна.

Правозахисники вимагають від МОН відкликати документ і внести до нього зміни.

Раніше QHA повідомляло, що Україна ігнорує міжнародні стандарти у питанні виборчого права для ТПО.

Нагадаємо, переселенці не можуть влаштуватися на роботу через незатребувану профільну освіту.

В Україні немає органу, який відповідає за прописку ТПО.

QHA