МАРІУПОЛЬ (QHA) -

Минулого року в Україні почався «бум» на створення опорних шкіл. З-поміж міст-щасливчиків опинився і Маріуполь. На сесії міськради у липні минулого року за рішення про створення опорної школи на базі загальноосвітньої школи №66 проголосувала більшість депутатів. Фінансування ремонту та обладнання у новій школі мав забезпечити обласний бюджет, щоб виключити «розпилювання» коштів на рівні міста. Однак протягом кількох місяців, за словами мера Маріуполя Вадима Бойченка, гроші не надходили, що уповільнило процес переобладнання школи. У планах місцевої влади був запуск школи до наступного навчального року — у травні цього року. Але перше вересня учні школи №66 зустріли в іншій школі, тимчасовою. У чому ж причина, з'ясовував кореспондент QHA.

У жовтні 2016 року було проведено тендер на ремонт і обладнання опорної школи, і у ЗМІ з'явилася інформація про фірму, яка його виграла — ТОВ «Марстройсервіс». Вона зареєстрована за адресою поруч з опорною школою, у звичайній квартирі, де проживає директор фірми Олександр Литвиненко. Раніше фірма не мала досвіду в проведенні подібних робіт і в тендерах брала участь один раз. Але це не зупинило влади, і вони уклали з «Марстройсервісом» договір, за яким бюджет ремонту школи повинен був скласти 45 мільйонів гривень.

Ремонтні роботи розпочалися у грудні 2016 року, а вже у січні директор школи Наталя Ровіцька разом із губернатором Павлом Жебрівським оглядали приміщення і хід виконання робіт. Тоді ж від Жебрівського пролунав оптимістичний прогноз, що опорну школу відкриють до червня 2017 року. Подібні «губернаторські» перевірки після цього проводилися тричі, і в березні стало зрозуміло, що підрядники не встигають у визначені терміни. В цей же час у батьків школярів почали закрадатися сумніви, і вони стали відвідувати об'єкт і самостійно контролювати процес ремонту.

— Більшість оздоблювальних внутрішніх робіт просто забули включити до кошторису, каже мати одного зі школярів Світлана, зрозуміло, що бюджет буде збільшуватися, а темпи сповільнюватися. Так наші діти не зможуть відсвяткувати випускний у рідних стінах.

Пізніше мер Маріуполя визнав, що проектна документація була складена неякісно, ​​і переклав відповідальність за це на проектний відділ. Його заступники ж говорять про те, що українське законодавство недосконале, і вони просто не мали можливості перевірити наявність у фірми-підрядника ресурсів для проведення масштабних ремонтних робіт.

Також було прийняте рішення збільшити бюджет до 60 мільйонів гривень. За словами Олександра Литвиненка, його фірма до серпня 2017 року освоїла лише 13 мільйонів із загального кошторису. Решту суми підрядник може отримати тільки після складання актової документації, але вона поки не готова.

У той же час мер міста Вадим Бойченко нарікає, що виділення залишку суми гальмує область через бюрократичну систему. Нібито акти здачі-прийому робіт вже складені, але не прийняті на рівні області. Через це інші кошти не можуть бути виділені підрядній фірмі, і ремонт школи знову завмирає.

На даний момент бюджет збільшений до 65-70 мільйонів, і це не межа, до кошторисної документації продовжують вносити зміни. За старим проектом ще не виконано і половини робіт, а новий проект має фінальний термін здачі — грудень цього року. Тобто у підрядника залишилося кілька місяців, щоб здати все вчасно. На допомогу «Марстройсервісу» маріупольські влада шукає субпідрядників, тільки так можна встигнути в заявлені терміни здати об'єкт. Але чи встигнуть гроші «зайти» на рахунок недосвідченого підрядника? Батьки школярів вважають, що це питання «розпилювання» коштів на обласному рівні.

— Все звинувачують будівельників в їхню некомпетентність і недосвідченість, але самі ж бачили, кого вибирали на тендері, нарікає мати школяра Світлана, мій син змушений ходити в чужу школу, тому що хтось не встиг покласти собі в кишеню побільше грошей на цьому будівництві.

Перше вересня 2017 року президент Петро Порошенко мав провести у Маріуполі на відкритті опорної школи №66. На свято першого дзвоника в рідній школі сподівалися і батьки зі своїми дітьми. Але замість цього школярі були змушені проводити урочисту лінійку в одному зі скверів Маріуполя. На ній були присутні і перші особи міста, зокрема і мер Вадим Бойченко. Йому батьки школярів на честь свята зробили подарунок із натяком — будівельну кельму з надією на те, що їхні діти зможуть повернутися до школи в цьому навчальному році.

QHA