КИЇВ (QHA) -

Україна робить все можливе, щоб не втратити абітурієнтів з Криму і Донбасу, значно спрощуючи для них вступ до вищих навчальних закладів на материку. Адже керівництво Міністерства освіти і науки чудово розуміє, що на окупованих Росією територіях школярі не вивчають української мови або історії України. Саме тому МОН та Фонд «Відкрита політика» пішли назустріч кримським і донбаським абітурієнтам, створивши Освітні центри «Донбас — Україна» і «Крим Україна», де можна за спрощеною процедурою скласти державну підсумкову атестацію (ДПА).

Генеральний директор Фонду «Відкрита політика» Ірина Жданова докладно розповіла кореспонденту QHA, які документи в яких випадках слід подавати абітурієнтам з Криму і Донбасу для вступу до українських ВНЗ.


QHA: Що ж змінилося для абітурієнтів з окупованих територій цього року в порівнянні з минулим?


Ірина Жданова: По-перше, цього року всі прізвища та імена школярів і випускників з окупованих і тимчасово неконтрольованих територій шифруватимуться. Ніде у відкритих базах їхні прізвища не фігуруватимуть.

По-друге, додана додаткова сесія з 3 по 12 липня, зареєструватися на яку можна з 3 по 20 травня.

— Також цього року дуже багато дітей отримають атестати за дев'ятий клас, які вони не змогли отримати через початок війни на сході України. Тому в МОН видали надзвичайно важливий наказ про екстернат. Щоб діти з Донбасу змогли отримати свідоцтва або атестати за 9-й і 11-й класи, їм не потрібно складати всі іспити. Тобто з цього року цю процедуру скасували, і ті, хто хоче отримати атестат за 9-11-й клас, складатимуть лише чотири українознавчих предмети річного підсумкового оцінювання: українську мову та літературу, історію України, географію України та правознавство. Всі інші предмети на кшталт математики, фізики або хімії їм не треба буде здавати, розповіла Ірина Жданова.

Одинадцятикласники мають скласти річну підсумкову атестацію і ЗНО, після чого вони отримають атестат державного зразка і додаток до атестата з усіма оцінками і зможуть вступати до будь-якого українського чи закордонного вищого навчального закладу.

Отримати державне свідоцтво або атестат за 9-11-й клас можна, навчаючись дистанційно в одній зі шкіл, що дозволяють пройти навчання за екстернатною формою. Перелік рекомендованих шкіл розміщений на сайті dostupnaosvita.com.ua.

— Школярам треба заздалегідь повідомити адміністрацію обраної школи про намір у ній вчитися, написавши заяву на ім'я директора навчального закладу з проханням зарахувати на навчання у формі екстернату/дистанційно. Крім цього, потрібно додати скан-копію свідоцтва про народження та скан-копії всіх документів про освіту, які є в наявності. Також слід вказати номер телефону та адреси електронної пошти. Приїздити не обов'язково можна просто надіслати пакет документів на електронну пошту школи, пояснила Ірина Жданова.

Заява до обраної школи можна подати протягом навчального року без обмеження термінів. Після цього школяр чекає відповіді від адміністрації школи про зарахування і починає навчання.

Така система дозволить дітям з Донбасу за один навчальний рік пройти екстерном програму декількох класів. На сайті dostupnaosvita.com.ua є безкоштовні відеоуроки, презентації, тренінгові завдання з української мови, літератури, історії України. Реєстрація на сайті не потрібна.

В кінці навчального року школяреві необхідно буде особисто з'явитися до школи і скласти ДПА, після чого він отримає освітні документи державного зразка
свідоцтво за 9-й клас або атестат за 11-й.

Багато молодих людей і дітей з окуповані територій з різних причин не складатимуть ЗНО. Через те, що вони там не вивчають українські предмети, ЗНО їх відлякує. Саме для таких дітей діє спрощена процедура, яка була введена минулого року і вдосконалена цього (року). Тому зараз найголовніше  донести до дітей та їхніх батьків на тимчасово окупованих територіях, як скористатися спрощеною процедурою вступу до українських ВНЗ,  зазначила Ірина Жданова.

QHA: У чому полягає спрощена процедура?

Ірина Жданова: 

Для спрощеної процедури не потрібен український паспорт, атестат, сертифікат ЗНО.

Здати ДПА можна в освітніх центрах «Донбас — Україна» і «Крим Україна».

Необхідно подати заяву в освітній центр (ОЦ) і заповнити освітню декларацію.

На базі освітнього центру треба здати два іспити ДПА з української мови та історії України. Для підготовки можна безкоштовно скористатися відеоуроками, презентаціями, тестами з цих предметів на сайті «Доступна освіта».

Також треба здати один вступний профільний іспит за фахом, обраний абітурієнтом.

При вступі на деякі спеціальності замість вступного іспиту проводиться творчий конкурс.

Освітні центри почнуть діяти з 19 червняОзнайомитися зі списком ОЦ, доступних факультетів і спеціальностей абітурієнт може на сайті МОН або на сайті «Доступна освіта».

Для кримчан дійсний минулорічний список 12 освітніх центрів у вищих навчальних закладах різних міст України, які охоплюють абсолютно всі спеціальності. А для абітурієнтів з Донбасу до старого списку додані нові вузи.

Освітні центри «Донбас Україна» функціонують на базі тимчасово переміщених вищих навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, розташованих на підконтрольній українській владі території Луганської та Донецької областей. Крім університетів до складу ОЦ входять інститути, коледжі, ліцеї, технікуми, професійно-технічні училища, в які можна вступити після 9 або 11 класів. Всі контакти навчальних закладів та графіки їхньої роботи розміщені на сайті «Доступна освіта».

Освітні центри «Донбас Україна» і «Крим Україна» працюють з 19 червня по 30 вересня 2017 року.

QHA: Які умови для абітурієнтів з Криму і Донбасу, які здали ЗНО?

Ірина Жданова: 

Якщо у абітурієнта є атестат або сертифікат ЗНО за 2016 або 2017 рік, але з низькими балами, то він може вступити до українського ВНЗ через ОЦ «Донбас Україна» і «Крим Україна», написавши заяву та заповнивши освітню декларацію.

Якщо випускник має сертифікат ЗНО, згідно з яким він набрав більше 100 балів, то він зараховується як іспит. Якщо ж абітурієнт набрав менше 100 балів, йому необхідно скласти іспити з української мови, історії України та профільного предмету.

При вступі на бюджет абітурієнтів з Криму держава встановила квоту: 20% від максимального обсягу держзамовлення.

Особи, які вступають через ОЦ «Донбас Україна», беруть участь у загальному конкурсі на місця за держзамовленням.

Якщо абітурієнт з Донбасу вступив на бюджет і має статус ВПО, держава має йому надати:

- соціальну стипендію;

- безкоштовні підручники;

- безкоштовний доступ до інтернету.


Якщо абітурієнт з Донбасу вступив на платне навчання, маючи статус ВПО, держава має йому надати пільговий довгостроковий кредит для здобуття освіти.

QHA