КИЇВ (QHA) -

В СММ ОБСЄ вважають неприйнятними будь-які заходи, що можуть призвести до дестабілізації ситуації на непідконтрольних уряду територіях, і якщо СММ зафіксує зміни до навчальних програм, які спрямовані на утиски мовних прав українців на окупованому Донбасі, то обов’язково повідомить про це.

Таким чином перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг прокоментував кореспонденту QHA заяву ватажка донецьких бойовиків Олександра Захарченка, який заявив, що всі 100 відсотків шкіл на непідконтрольній уряду території Донеччини переведено на російську мову викладання. Оскільки через це десятки тисяч маленьких українців примусово позбавлені права навчатись рідною мовою, агентство QHA запитало у Александра Хуга, чи відстежує СММ ОБСЄ цю ситуацію і чи фіксує такі  факти порушення права на освіту рідною мовою?

Александр Хуг підтвердив, що мандатом СММ передбачено, що Місія здійснює свою діяльність на території усієї України, і в тому числі в районах, які тимчасово не контролюються урядом України. В тому числі, Місія моніторить дотримання усіх прав, принципів та зобов’язань, які передбачають забезпечення базових прав та свобод людини. Безпосередньо на питання про скасування освіти українською мовою на території ОРДО перший заступник глави СММ ОБСЄ відповів так:

— Я не уповноважений коментувати заяви, зроблені паном Захарченком. Але будь-які заходи, які призводять до дестабілізації ситуації у тих районах (ОРДО, - ред.) є неприйнятними. І якщо СММ зафіксує будь-які зміни чи поправки до навчальних програм, якщо СММ зможе верифікувати цю інформацію, ми оприлюднимо це.

Раніше Александр Хуг зі спостерігачами СММ неодноразово відвідував школи на окупованій території, зокрема, в Горлівці і Саханці. Але в першу чергу обговорювались питання безпеки навчання та забезпечення шкіл, а не питання дотримання мовних прав українських школярів на навчання державною мовою.

Як повідомлялось в ЗМІ, нещодавно ватажок донецьких бойовиків Олександр Захарченко повідомив, що освітні установи на підконтрольній так званій «ДНР» території України завершили процес переходу з української на російську мову навчання. За його словами, цей процес почався в 2014 році: у той час російською навчалося 50% учнів, в 2015 - 88%, зараз ця цифра досягла ста відсотків. Можна припустити, що на окупованій російськими військами і проросійськими сепаратистами Луганщині ситуація з утисками прав на навчання українською мовою аналогічна. Напередодні нового навчального року це питання набуває актуальності.

Українські представники на засіданнях Постійної Ради ОБСЄ у Відні неодноразово заявляли, що на окупованих територіях і Криму, і Донбасу проводиться політика примусової русифікації, утисків української мови аж до повного витіснення її з навчання та масового вжитку.  В березні цього року наводились такі дані: «Вчителі та викладачі змушені адаптувати освітні навчальні програми до тих, що діють в Російській Федерації. На даний час менше 2% школярів навчаються в класах з українською мовою навчання, хоча в 2013/2014 навчальному році їх налічувалося 50,4%. Всі засоби масової інформації з українською та іншими, крім російської, мовами навчання були примусово закриті. Російська Федерація несе пряму відповідальність за грубе порушення мовних та інших прав національних меншин в регіонах України, незаконно окупованих нею».

Українська сторона закликала ОБСЄ системно зайнятися цією неприйнятною ситуацією і використовувати всі наявні інструменти для ефективного моніторингу та реагування на порушення прав людини з боку Росії.

QHA