КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 4 червня, по всій Україні почали працювати більше 70 освітніх центрів, через які жителі окупованих територій Криму і Донбасу можуть вступати до українських вишів за спрощеною системою. Зокрема, відкрито 35 ВЦ «Крим – Україна» і 37 «Донбас – Україна». Про це заявив заступник Міністра освіти і науки Юрій Рашкевич під час прес-конференції, присвяченій початку роботи центрів, що відбулася у Таврійському національному університеті, якого цитує прес-служба відомства.

— Спрощена процедура полягає у тому, вступникам з Криму і Донбасу, які звернуться до центрів, не потрібно здавати ЗНО. Замість цього їм треба пройти державну підсумкову атестацію з 2 предметів — українська мова, історія України, а також здати вступний іспит з профільного предмету або творчий конкурс. Вступити можна без паспорта і українського атестату. Прізвище кожного вступника з окупованих територій обов'язково зашифроване, — сказав він.

За його словами, у минулому році через освітні центри «Донбас – Україна» і «Крим – Україна» в українські ВНЗ вступило 1550 осіб: один тисячі триста сорок шість з Донбасу і 204 з Криму. Це на третину більше 2016 року, коли центри працювали вперше.

— Два роки тому для вступників з Криму в нас було передбачено квоту на 1600 місць, у минулому році — на 2500. У цьому році ми розраховуємо, що вона буде не менше. Для вступників з Донбасу будуть виділені фіксовані місця держзамовлення за кожною спеціальністю, — сказав заступник міністра.

Вступати через освітні центри можуть як особи, які не мають українського документа про освіту та сертифікатів ЗНО, так і ті, хто має такий документ і сертифікати ЗНО 2016, 2017 або 2018 року.

— У середньому процедура вступу триває близько 3 – 4 днів. В основному на сьогодні вузи забезпечують вступників гуртожитками і взагалі намагаються йти їм назустріч і створювати максимально комфортні умови. У нас, наприклад, неодноразово були випадки, коли заклад організовував транспорт для підвезення вступників від пункту пропуску до освітнього центру, — зазначила в.о. директора департаменту вищої освіти МОН Світлана Кретович.

За її словами, перед запуском роботи освітніх центрів у трьох містах Маріуполі, Херсоні та Сєвєродонецьку — провели дні відкритих дверей вузів, на базі яких працюють ВЦ. Під час них були представлені вищі навчальні заклади, їхні спеціальності, умови прийому, проживання тощо.

Освітні центри працюватимуть до 28 вересня. Однак, щоб гарантовано претендувати на бюджетні місця, вступникам на бакалавра потрібно подати документи до 20 липня. Також через освітні центри можна вступити у коледжі і технікуми на молодшого спеціаліста на базі 9 (подача документів на бюджет до 14 липня) або 11 класів (подача документів на бюджет до 1 серпня).

QHA повідомляло, що через центри «Донбас – Україна» і «Крим – Україна» абітурієнти з ОРДЛО і окупованого Криму можуть вступити до вузів за спрощеною процедурою.

Також змінилася дата подачі документів для абітурієнтів з Криму і непідконтрольної частини Донбасу, які хочуть вступати на бюджетні відділення українських вузів через освітні центри.

QHA