КИЇВ (QHA) -

 

Турецьке агентство розвитку і співробітництва (ТIКА) профінансувало ремонтні роботи і придбання комп’ютерного обладнання та меблів для Інституту сходознавства ім. Бекір Чобан-заде Таврійського національного університету В. І. Вернадського.

Як передає кореспондент QHA, під час урочистої церемонії присвяченій реалізації проекту, координатор програм ТІКА в Україні Хаджи Байрам Болат відзначив високий авторитет Таврійського університету, і висловив жаль, що через окупацію заклад змушений був виїхати з Криму. Він окремо відзначив внесок ректора університету Володимира Казаріна і відомих кримськотатарських політиків у тому, що навчальний заклад налагодив плідну роботу на материковій Україні.

— Таврійський університет — це бренд. І це бренд знаний не лише в Криму, але й на території всієї південної України. Переїзд університету до Києва — це спільна перемога ректора Володимира Казаріна, лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова.

Хаджи Байрам Болат нагадав, що у Таврійському університеті майже сто років тому викладав і обіймав керівні посади видатний кримськотатарський поет і тюрколог Бекір Чобан-заде, ім’я якого носить тепер Інститут сходознавства. У 30-х рр. Бекіра Чобан-заде хотіли призначити на посаду ректора Таврійського університету, однак ці плани не були реалізовані й зрештою він був репресований радянською владою.

— Сподіваюся, що ви продовжите його справу і станете видатними вченими, — звернувся до студентів представник TIKA.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров нагадав, що до окупації Криму в Бахчисарайському районі, де він був головою райадміністрації, вже реалізовувалися проекти з TIKA, але від багатьох планів довелося відмовитись через анексію. Умеров висловив сподівання, що після відновлення українського суверенітету на півострові співпраця продовжиться.

— Таврійський університет це все ж таки кримський університет. Ми всі живемо надією, що Крим повернеться до складу України, і ми ще попрацюємо з TIKA і у Симферополі, і в Бахчисараї.

Ректор ТНУ ім. Вернадського Володимир Казарін висловив впевненість, що навчальний заклад повернеться до Криму після його деокупації, однак наголосив, що університет є не регіональним, а загальнонаціональним українським закладом і працюватиме по всій Україні.

Завдяки реалізації проекту з ТІКА, студенти сходознавчого інституту ТНУ, які вивчають кримськотатарську, турецьку, арабську і перську мови, матимуть змогу вдосконалювати свої знання у лінгафонному кабінеті та медіакласах. В оновлених приміщеннях створено необхідні умови для якісної організації навчального процесу.

На гроші ТІКА придбано інтерактивні смарт-дошки, які осучаснили навчальний процес. Інтерактивна дошка SMART з мультимедійним проектором дозволяє одним дотиком руки до поверхні відкрити будь-який комп'ютерний додаток або сторінку в інтернеті, демонструвати потрібну інформацію або малювати. В компьютерному класі, в якому готують майбутніх перекладачів з таких мов, як турецька, арабська, кримськотатарська, фарсі, встановлено 14 комп’ютерів для студентів і один викладацький. На робочому місці викладача встановлена спеціальна програма, за допомогою якої викладач може керувати роботою студентів, організовувати інтелектуальну роботу, групову роботу і також викладач може швидко проводити тестування, перевіряти роботу студентів.

В університеті відзначають важливість збереження і розвитку кримськотатарської мови й культури, затребуваність підготовки не лише перекладачів, але й викладачів з кримськотатарської мови.

— Головна мета — зберігати і розвивати кримськотатарську мову, це дуже важливо, — підкреслив Хаджи Байрам Болат, оглядаючи аудиторію, де готують майбутніх перекладачів.

Володимир Казарін повідомив журналістам, що сума гранту ТІКА, за яку був проведений ремонт, придбані меблі та сучасне навчальне і комп’ютерне обладнання для Інституту сходознавства ТНУ становить 2,5 млн грн, й надалі університет планує продовжити співпрацю з турецькими партнерами. Ця співпраця не обмежується придбанням обладнання чи ремонтами. Наприклад, на стажування з турецької мови до Туреччини за сприяння ТІКА в літній період їде 80–90 студентів, турецькі викладачі мови приїжджають до України викладати і в Таврійський університет, і в інші українські виші. Загалом у рамках освітнього проекту ТІКА допомагає багатьом вишам України — Київському університет, Львівському, КПІ. Однак Таврійський університет знаходиться в зоні особливої уваги турецьких партнерів саме тому, що він з Криму, зауважує ректор.

— Співпраця з ТІКА у нас давня, різнопланова і завжди ефективна. Плануємо отримати ще один грант на ремонт приміщень університету, у рамках якого планується відремонтувати хол на першому поверсі, коридори, центральні сходи. Але найголовніше — це ціла низка міжнародних освітніх проектів, міжнародні конференції, які відбуваються за сприяння ТІКА. У нас відбудеться Другий конгрес сходознавців наприкінці листопада – напочатку грудня. ТІКА також надає допомогу в його організації — оплачує дорогу й проживання іноземним сходознавцям, — розповідає Казарін.

Він також повідомив, що університет наполегливо працює, щоб у складі Інституту сходознавства відкривалися нові спеціальності. Зараз ТНУ майже домовився з посольствами Китаю та Японії і у 2019 році вперше проведуть набір на китайську та японську мову навчання.

 

Заснований у 1918 році Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського після анексії Криму припинив свою діяльність і був відновлений у Києві у 2015 році. Наразі університет нараховує близько 4000 студентів, серед яких багато кримчан. В університеті не припиняється процес поновлення кримських студентів, а також діють пільги для вступників з Криму та Донбасу.

Турецьке агентство зі співробітництва та координації (TİKA) — турецька державна структура, відповідальна за надання Турецькою Республікою технічної допомоги і допомоги з розвитку. TİKA реалізує проекти на 5 континентах у 170 країнах світу через 61 координаційний офіс. Координаційний офіс TİKA Україні працює з 1997 року і реалізує проекти у різних сферах, таких як освіта, охорона здоров’я, захист культурної спадщини, посилення інституційної спроможності органів державної влади, тощо. 

QHA