КИЇВ (QHA) -

В окупованому Криму скорочується викладання українською і кримськотатарською мовами. Про це у коментарі QHA повідомила аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко.

— Якщо казати про ситуацію у сфері освіти в Криму, то загальні тенденції, у принципі, відомі, вони не змінюються фактично з моменту анексії Криму — це кардинальне скорочення кількості викладання українською мовою. Тобто, було 6 шкіл, сьогодні декларується одна школа з українською мовою викладання. У деяких школах українська викладається як предмет, але інші предмети українською не викладають. З кримськотатарською мовою ми бачимо такі ж тенденції.

За словами Юлії Тищенко, директори шкіл в анексованому Криму пов'язують таку ситуацію не з позицією підконтрольної Кремлю влади, а зі зменшенням попиту на українську мову в Криму. Однак батьки школярів зацікавлені у відкритті українських і кримськотатарських класів. При цьому їм створюють перешкоди у відкритті національних класів, хоча були випадки, коли батьки домагалися відкриття національного класу.

— У самій РФ дещо змінена система викладання, у порівнянні з української. У Росії у вищих школах (10–11 клас) в національних класах мова викладається як предмет, а не предмети національною мовою. Наприклад, кримськотатарська для дітей визначена у якості додаткових уроків, факультативів.

Юлія Тищенко підкреслила, що у зв'язку із порушенням права на освіту рідною мовою, Україна моніторить ситуацію на півострові й доносить інформацію до міжнародних організацій.

— В України обмежені можливості впливати на ситуацію в Криму. Наша країна моніторить цю ситуацію і доносить зафіксовані порушення до міжнародних організацій, інших можливостей вплинути на ситуацію в Криму немає.

Окрім цього, є ті люди, які звертаються в українські правоохоронні структури і подають інформацію про факти порушення права на навчання рідною мовою.

— Україна може також створювати можливості для випускників кримських шкіл, щоб вчитися на материковій Україні, а саме створення освітніх центрів «Крим — Україна», «Донбас — Україна». Плюс необхідний розвиток дистанційної освіти. Ці напрямки потрібно розвивати.

Нагадаємо, постійний представник Президента України в Криму Борис Бабін заявив, що в українських вузах збільшиться кількість абітурієнтів з Криму, оскільки у минулому році жителів Криму недостатньо інформували про вступну кампанію «Крим —Україна». Він зазначив, що на сьогодні створено до 20 роликів, які транслюють на півострові у навчальних закладах, охоплених кампанією «Крим — Україна».

QHA