КИЇВ (QHA) -

Україна розпочала консультації з представниками сусідніх країн щодо нового закону про освіту, який раніше викликав невдоволення Угорщини та Румунії. Про це QHA повідомив заступник міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич.

За словами посадовця, складність із законом виникла через поправки, внесені парламентом на стадії обговорення законопроекту.

— Сьогодні у міністерстві проходять консультації з представниками угорської урядової делегації. Позавчора до нас приїздила міністр освіти Польщі для того, щоб обговорити тлумачення деяких слів у законі. У нас щодня йдуть переговори... Ми хочемо у спокійному режимі переговорів з усіма сторонами вирішити цю проблему. Таким чином, внесені у парламенті вже в процесі обговорення поправки тепер створили нам проблеми. Нам треба виконати велику роботу, щоб це пояснити,  зазначив він.

Рашкевич додав, що Міністерство освіти України також очікує результатів експертизи Венеціанської комісії.

Нам дуже шкода, що так вийшло. Але ми повинні діяти в умовах реальності. З одного боку, є закон, деякі формулювання якого нам необхідно пояснити громадськості. А з іншого, Міністерство освіти направило його на експертизу Венеціанської комісії. Ми чекаємо результатів. Якщо комісія порадить внести якісь поправки, це стане підставою для того, щоб парламент вніс ці поправки у сам закон. Адже закон був уже прийнятий парламентом.

Нагадаємо, прийнятий українським парламентом закон про повну загальну середню освіту визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова.

Даний закон викликав гостру критику з боку Болгарії, Угорщини, Греції та Румунії, які поскаржилися на Київ до Ради Європи і ОБСЄ, оскільки, на думку цих країн, закон утискує права меншин, які проживають в Україні, на отримання освіти рідною мовою. 21 вересня президент Румунії Йоганніс скасував свій візит в Україну через прийняття цього закону.

25 вересня глава угорського МЗС Петер Сіярто заявив, що уряд Угорщини блокуватиме всі подальші спроби України інтегруватися до Європейського Союзу через підписаний президентом України Петром Порошенком закон «Про освіту».

Також висловили невдоволення у зв'язку з прийнятим в Україні новим законом «Про освіту» Молдова, Росія і Румунія. Лідери цих країн бачать у законі загрозу для права представників свої національностей здобувати освіту на території України на рідній мові.

У свою чергу, Польща розділила позицію України про необхідність вивчення української мови, а також заявила про необхідність забезпечення можливості вивчення рідної мови національними меншинами України.

28 вересня стало відомо, що Міністерство закордонних справ України направило закон на експертизу до Венеціанської комісії.

11 жовтня ПАРЄ провела на осінній сесії термінові дебати по статті 7 українського освітнього закону на вимогу угорських депутатів.

З приводу обговорення українського закону рішення не було прийняте відразу, оскільки противники його розгляду заявляли, що необхідно дочекатися висновку Венеціанської комісії.

QHA