КИЇВ (QHA) -

На прес-конференції у Києві директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров та директор ДП «Інфоресурс» Оксана Бєлік розповіли про результати перших двох тижнів вступної кампанії.

У 2017 році кількість випускників 11-х класів зменшилася на 3,4% у порівнянні з торішніми показниками. Це відбилося на держзамовленні — вони скоротилися на 17,5%. Відповідно, всього 54% ​​абітурієнтів зможуть навчатися за державний рахунок. В аспірантурі зможуть безкоштовно навчатися 4422 особи (4409 — у 2016 році), у докторантурі — 468 (493 — у 2016 році).

Найбільше уваги МОН приділило майбутнім вчителям-предметникам (спеціальність «Середня освіта за предметними спеціальностями») — 7405 місць. Всього ж у сфері освіти передбачено 12 315 бюджетних місць.

— Українська школа потребує кваліфікованих сучасних педагогів. Такі фахівці будуть працювати за новою реформою освіти, тому ми підготували в цьому році більше місць для бюджетників за фахом «середня освіта», — каже Олег Шаров.

Зараз роботодавцям в Україні не вистачає професіоналів технічних, природничих та аграрних спеціальностей. У зв'язку з цим ВНЗ збільшили кількість місць для абітурієнтів на галузі природознавчого і технічного профілю: «Фізика і астрономія», «Прикладна фізика і наноматеріали», «Математика», «Мікро- та наносистемна техніка», «Біотехнології та біоінженерія», «Атомна енергетика», а також аграрного: «Агрономія», «Захист і карантин рослин» і «Лісове господарство». Внаслідок високої конкуренції на біржі праці в сфері права, економіки, туризму та готельно-ресторанного бізнесу значно скоротилися держзамовлення для бакалаврів за цим профільними спеціальностями.

— Не кажу, що для економістів, юристів чи туристів зовсім немає роботи, тому що справжні таланти завжди знайдуть робоче місце. Наше завдання — тільки враховувати ступінь наповненості на ринку праці. А менша кількість місць за цими спеціальностями цілком виправдана, адже на них найвища заробітна плата, — стверджує Шаров.

З 12 по 26 липня вступники можуть подати заяву до електронної бази.

Усі приймальні комісії пустують, тому що тепер випускники подають документи виключно в електронній формі на сайті ЄДЕБО. І вже традиційно з першого ж дня вступної кампанії база не витримує навали поданих заяв і обробляє їх з останніх сил.

За перший день роботи системи було створено понад 120 тисяч електронних кабінетів, з них опрацьовано лише близько двох тисяч заяв. Директор ДП «Інфоресурс» Оксана Бєлік пояснює зависання бази тим, що подати заяви одночасно намагалися 15 тисяч осіб. Також на сьогодні не завантажується інформаційна довідка Вступ.інфо — недоступна ніяка інформація, окрім списку вузів.

— Перевантаження системи — це типовий «ефект першого дня». За добу ми забезпечимо роботу системи у штатному режимі, — запевняє Бєлік.

МОН звинувачує в повільній роботі системи недавню кібератаку і вживає відповідних заходів безпеки. У результаті дуже ретельної перевірки заяв вони обробляються довше звичайного часу.

Нагадаємо, що у 2017 році вищі навчальні заклади можуть самостійно вибирати мінімальний вступний бал із зовнішнього незалежного оцінювання.

ФОТО: інтернет

QHA