КИЇВ (QHA) -

Перший заступник керівника Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг відзначив, що минулого тижня спостерігачі місії зафіксували колосальне підвищення рівня насильства на Донбасі — як у плані порушення режиму припинення вогню, так і щодо застосування зброї, забороненої Мінськими угодами. Як передає кореспондент QHA, про це він заявив сьогодні в ході брифінгу у Києві.

За словами Александра Хуга, минулого тижня СММ ОБСЄ зафіксувала 75-відсоткове збільшення кількості порушень режиму припинення вогню, якщо порівнювати з попереднім тижнем. Крім того, використання сторонами конфлікту забороненого Мінськими угодами озброєння  збільшилось майже на 300%.

Александр Хуг повідомив, що минулого тижня спостерігачі ОБСЄ зафіксували щонайменше 985 вибухів, спричинених вогнем з мінометів, артилерії та РСЗВ (попереднього тижня було зафіксовано 242 вибухи). Причому переважна більшість цих вибухів — 743 — були зафіксовані на вихідних у районах на південь та південний схід від Світлодарська.

— На цю гарячу точку припадає половина від усієї кількості порушень режиму припинення вогню в межах зони безпеки. За цими сухими цифрами криється колосальне підвищення рівня насильства. Це заборонене озброєння використовувалося людьми в уніформі, незважаючи на той факт, що люди у костюмах вже давно погодилися відвести це озброєння.

Інтенсивність цих бойових дій, за словами Хуга, ілюструє те, що спостерігачі ОБСЄ у підконтрольному уряду Світлодарську в неділю лише впродовж шести годин почули 700 вибухів, 680 з яких вони оцінили як постріли з артилерії калібром 122 мм, понад 20 танкових пострілів. Поблизу Дебальцевого, що контролюється так званою ДНР, інші спостерігачі СММ вночі у суботу чули 12 пострілів з РСЗВ, а наступного дня ще 43 постріли з РСЗВ, а також 1900 вибухів невизначеного походження.

— Бойова активність і досі не згасає в районі Світлодарська і Дебальцевого. Лише вчора наші спостерігачі там зафіксували понад 1100 вибухів. В результаті наші патрулі змушені були відступити в деяких випадках і наразі ми до кінця не впевнені, що насправді там відбувається.

На думку першого заступника керівника СММ ОБСЄ, ці бойові дії є «інтенсивними, які вочевидь призвели до багатьох жертв», і вони вкотре підкреслюють нестабільність ситуації в тому регіоні.

Кореспондент QHA спробував з’ясувати, чи зафіксували спостерігачі ОБСЄ — яка зі сторін конфлікту першою почала загострення на Світлодарській дузі. Однак Александр Хуг відповів дипломатично:

— Дуже важко відповісти на Ваше питання. Одне можна стверджувати точно — обидві сторони застосовують зброю, і ми будемо продовжувати документувати ці факти. І саме сторони, збройні сили України, і збройні сили, які наразі не контролюються урядом України, мають покласти край цим бойовим діям.

Коментуючи загальну ситуацію 2016 року на лінії розмежування, Александр Хуг зазначив, що цього року не було жодного дня, крім 1 вересня, коли б СММ не фіксувала порушення режиму припинення вогню.

 За цілий рік ми зафіксували понад 300 тисяч порушень припинення вогню, більшість із них  здійснювалася із застосуванням заборонених Мінськими угодами озброєнь  артилерією, мінометами, РСЗВ. Незважаючи на те, що сторони погодилися відвести озброєння від лінії розмежування, цього року ми зафіксували понад 3 тисячі одиниць такого озброєння.

Александр Хуг також наголосив, що більшість випадків насильства на Донбасі трапляється у населених пунктах або поблизу них. Враховуючи, що боєприпаси використовуються в буквальному розумінні тисячами, цивільне населення неминуче потрапляє під нищівну силу цих насильницьких дій.

Зокрема він розповів, що минулого понеділка спостерігачі СММ побували в підконтрольному уряду України Луганському, де бачили свіжу воронку після розриву чи артилерійського снаряду, чи мінометної міни, яка знаходилася лише за 150 метрів від дитячого садочка. Одне з вікон приміщення дитсадка було повністю вибите.  Крім того, під час перебування в цьому населеному пункті спостерігачі чули, як дві мінометні міни калібром 122 мм розірвалися лише у 500 метрах від них.

За словами Хуга, з січня до листопада цього року СММ ОБСЄ зафіксувала 83 летальні випадки в зоні АТО, а також 305 випадків поранення цивільного населення.

Як повідомляло QHA, у неділю, 18 грудня, російсько-терористичний військовий  контингент  атакував наші сили в районі Світлодарської дуги.

Після тривалої вогневої підготовки із застосуванням великокаліберної артилерії та мінометів російсько-окупаційні війська намагалися вибити наші передові підрозділи із займаних позицій. Для цього противник значними силами спробував здійснити обхідний маневр наших опорних пунктів. Однак його наміри були вчасно розкриті, розпочався бій, під час якого плани окупантів було зірвано. В першу добу боїв наші втратили 6 вояків убитими та за різними оцінками до 20 пораненими. Втрати проросійських сепаратистів склали близько 20 чоловік вбитими та до 30 поранених.

Згодом волонтери повідомляли, що в результаті контратаки наші змогли зайняти нові позиції і наразі утримують їх, попри те, що впродовж всього тижня триває збройне протистояння в цьому районі.

QHA