КИЇВ (QHA) -

Минулого тижня Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ зафіксувала 14 698 випадків порушення режиму припинення вогню в зоні конфлікту на Донбасі, що на 15% менше, ніж позаминулого. Більш суттєво скоротилась кількість вибухів із забороненого важкого озброєння — на 60%. Як передає кореспондент QHA, про це заявив перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Александр Хуг емоційно акцентував, що саме таку кількість разів — майже 15 тисяч — "українці по обидва боки лінії зіткнення" піддавались небезпеці.

— 14 698  — це кількість разів, коли сторони  застосовували танки, артилерію, міномети та інші системи озброєння.  14 698  — це кількість разів, коли життя і майно українців по обидва боки лінії зіткнення наражалися на небезпеку.

За словами Александра Хуга, ця статистика свідчить, що минулого тижня було тихіше, ніж позаминулого: кількість випадків порушення перемир’я порівняно з попереднім тижнем зменшилась на 15%.

Також зменшилась кількість вибухів, спричинених вогнем із забороненого Мінськими домовленостями озброєнням, а саме з танків, мінометів, артилерії, в тому числі реактивними системами залпового вогню, зменшилася на 60%: 911 таких вибухів проти 2238 позаминулого тижня.

Коментуючи тенденцію до зниження обстрілів і вибухів, Александр Хуг зауважив, що хотів би робити позитивні висновки і прогнози, однак реальність, яка склалась на Донбасі, не дозволяє цього робити.

 Я хочу робити позитивні висновки з цієї статистики, я хочу бачити в цьому контексті нисхідну тенденцію, я хочу побачити кінець цього конфлікту. Але реальність інша. Кінця і краю не видно, допоки сторони утримують озброєння у межах зони безпеки. Іноді ми спостерігаємо зниження рівня насильства, іноді на це є політичні, а іноді – гуманітарні причини. Але щоразу різке падіння рівня насильства змінюється його злетом.

На думку Александра Хуга, спалахи насильства на Донбасі багато в чому пов’язані з тим, що сторони не відводять важке озброєння із зони безпеки

Він навів приклад, як минулої п’ятниці, 10 березня, СММ ОБСЄ зафіксували три самохідні артилерійські установки у селі Хрещатицьке (територія, підконтрольна бойовикам так званої «ДНР»), хоча відповідно до домовленостей, ці САУ не повинні були там знаходитись.

— Селище знаходиться за дев’ять кілометрів до лінії зіткнення. А артилерійські гармати мали бути відведені, принаймні, на 25 кілометрів від лінії зіткнення.

Крім того, 14 березня у селі Вискрива у Луганській області, що контролюється урядом України, безпілотник ОБСЄ зафіксував гаубицю «Гіацинт-Б», яка буксирувалась за 10 кілометрів від лінії зіткнення.

На думку першого заступника глави СММ ОБСЄ, дуже багато забороненого важкого озброєння розміщується поблизу населених пунктів, що  спричинює безпосередню загрозу життю і здоров’ю цивільного населення.

— Багато озброєння, яке ми фіксуємо, розташовується у населених пунктах чи навколо них, і будь-яке відкриття вогню неминуче призводить до вогню у відповідь, а цивільне населення опиняється поміж двох вогнів.

Зокрема, СММ минулого тижня підтвердила інформацію про 8 цивільних осіб, які отримали поранення внаслідок обстрілів по обидва боки лінії зіткнення.

ФОТО: інтернет

QHA