КИЇВ (QHA) -

 

Трагедія у Керченському політехнічному коледжі, у результаті якої загинуло 18 людей і майже півсотні дістало поранення, викликала вибухову реакцію соцмереж. Вибух і стрілянина в окупованій Росією Керчі стала топ-темою і в українських, і в російських пабліках.

Більшість користувачів висловлювали співчуття рідним і близьким загиблих.

Водночас погляди на причини і наслідки цієї події були різко розбіжні у залежності від політичних вподобань.

На настрої у соцмережах впливало й те, що офіційні версії подій, які оприлюднювали російські правоохоронні та кримські окупаційні органи влади впродовж дня суттєво змінювалися, а деякі деталі вступали у протиріччя між собою. Спочатку в ЗМІ повідомили, що в їдальні коледжу вибухнув балон з газом; згодом, що якийсь молодик кинув вибухівку у вікно на першому поверсі; потім, що вибухів було декілька і вони супроводжувалися стріляниною, у тому числі, на другому поверсі коледжу; за різними версіями нападників було один або двоє; різнився також їхній вік; серед причин називалися як політичні, так і особисті дії вбивці-одинака.

У підсумку версія російських правоохоронців звучала так: учень 4 курсу коледжу Владислав Росляков зайшов до коледжу, залишив у їдальні сумку, яка згодом вибухнула, потім піднявся на другий поверх, почав безсистемно розстрілювати усіх, хто зустрічався на шляху, зрештою здійснив самогубство. Відповідно, спочатку Слідком РФ кваліфікував подію як теракт, але згодом перекваліфікував на масове вбивство. Рослякова назвали головним підозрюваним у злочині. Водночас, очевидці говорять, що у нього був спільник і наразі його розшукують.

Таким чином, трактовка подій розвивалася від побутової трагедії (вибух газу) до спланованого заради якихось політичних цілей теракту (серед ініціаторів називалися і українська ДРГ, і ФСБ) і завершилася на тій ноті, що молодий хлопець вирішив побути супер-антигероєм і реалізував у Керчі сценарій розстрілу 1999 року, який відбувся в американській школі Колумбайн.

 

Поки в Крим не прийшла Росія, там тероризму не було

Український сегмент соцмереж і користувачі з проукраїнською позицією констатували — вперше на території України, щоправда тимчасово окупованій Росією, російські спецслужби реалізували один з кривавих сценаріїв, які в останні років двадцять стали звичними для РФ. Проводилися аналогії і з трагедією у Беслані, де від вибухівки і стрілянини загинули десятки дітей, і з вибухом у Волгодонську, де начинена вибухівкою вантажівка здетонувала біля багатоповерхівки, а також з вибухами багатоповерхівок на Каширському шосе у Москві перед початком другої чеченської кампанії. Користувачі були єдині в думці — доки не прийшла Росія, в Криму терактів не було.

Журналіст Осман Пашаєв також наголошує: «В Криму було все. Замовні вбивства, бандитські розборки в барах, вибухівки під авто. Тероризму не було… А тепер Крим захопила сильна Росія і посадила за 4 роки окупації сотню «терористів»… Стукач на стукачі лежить… У кожній більш-менш великій організації працюють гебісти… А з Керчі зробили Беслан».

Йому вторить журналіст з Криму Сергій Мокрушин.

— До 2014 року в Криму не було ані терактів, ані політичних переслідувань, ані екологічних катастроф. Росія, забирайся геть!

Кримський користувач RoksolanaToday&Крым цитує слова директорки коледжу, яка проводить аналогію із вибухами у школі Беслану. 

— ПОЧЕРК ТВАРЕЙ НЕ МЕНЯЕТСЯ, — пише вона, маючи на увазі дії російських спецслужб.

 

Росія використає події у Керчі для посилення репресій в Криму

Перший віце-спікер Верховної Ради України Ірина Геращенко висловила щирі співчуття родинам загиблих і відзначила, що окупаційний режим, який не зміг гарантувати безпеку кримчан, зобов’язаний забезпечити їх лікуванням.

Журналіст Радіо Вільна Європа Ірина Штогрін припускає, що тепер РФ призначить винними усіх, хто не згоден з російською окупацією Криму «…якщо "теракт", то скажуть, що це "бандеровцы" чи кримські татари».

Схожу думку висловлює адвокат Николай Полозов, який захищає кримських татар у судах. Він відзначає, що у будь-якому випадку російська окупаційна влада використає це для посилення репресій в Криму або проти кримських татар, чи етнічних українців. Для підтвердження своїх слів він наводить інформацію російських ЗМІ, де «джерело в російському МВД» говорить, що нападник схожий на татарина.

 

До чого тут Сенцов?!

 

Двозначним твіттом вирізнився російський опозиційний політик Михаїл Ходорковський. Він акцентував, що наразі бачимо справжнього терориста. «Це вам не Сенцов», написав він, згадуючи українського політв'язня.

Але ця антипаралель викликала специфічну реакцію. У коментарях російські користувачі активно взялися висловлювати тезу «якби Сенцова не затримали і не засудили, він би зробив те ж саме». @SERG__ROTENBERG пише «Сенцов, отличается от террориста, который взорвал колледж только тем, что он "режиссёр";  @sm_alien: «Сенцова успели поймать просто...»; @Shilovz «это состоявшийся взрыв, а у Сенцова вышел прокол. Есть разница».

Водночас, інші користувачі різко заперечують «терористичність» Сенцова і здивовані згадкою про нього у такому контексті. @onlykiev пише «Новая методичка подоспела — "Это все Сенцовы сделали"@HarlamovJacob обурюється «причем тут Сенцов и какой то хулиган?».

А користувач @AndreiTokar нагадав Ходорковському, як той сам був у тюрмі.

— Сенцова вспомнил, а себя в тюрьме вспомнил? Причина этих трёх событий (этот терракт) беспорно власть в раше.

Багато хто також акцентує, що російська влада потребує терактів, оскільки рейтинг очільника валиться на очах і необхідно підняти його реноме в очах пересічних росіян.

 

— Путин поручил незамедлительно отнестись с пониманием к взрывам, пише @Garonak.

 

Призначити винною Україну

 

Значна частина українських користувачів припускають, що Росія звично звинуватить у теракті «українські ДРГ». Відомий блогер Фашик Донецький з ядучою іронією цікавиться, чи вже знайшли візитівку Яроша біля Керченського коледжу (його реакція по часу була одною з перших, коли у версіях трагедії ще озвучували вибух газу — ред.).

А @arthuruank пише, що у соцмережах масово вкидають фотоколажі, в яких намагаються прив’язати загиблих у теракті до прізвища українського президента.

Загалом користувачі соцмереж сходяться в одному — російська окупаційна влада в Криму й Кремль спробують використати керченську трагедію у своїх інтересах. Навіть якщо у підсумку виявиться, що у Керченському політехнікумі стався не теракт від існуюючої лише в мріях російських спецслужб "укро-ДРГ", а діяв вбивця-одинак з якихось особистих мотивів.

 

QHA